כתבי אישום בגין התעללות בבעלי חיים נגד עובדים במפעל "אדום אדום"

מנהל קו השחיטה מואשם שסיפק לעובדים שוקר שבו חישמלו עגלים, ובין השאר הצמידו אותו לאיברים רגישים. עוד מואשמים הארבעה בהכאת בעלי חיים

אלי אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלי אשכנזי

בבית משפט השלום בנצרת הוגשו הבוקר (שלישי) שני כתבי אישום, נגד ארבעה מעובדי מפעל "אדום אדום" בבית שאן, על עבירות התעללות בבעלי חיים והיזק לחיה. את כתב האישום הגישה פרקליטות מחוז צפון, באמצעות עו"ד שירי שחף־אופק, ובשיתוף משרד החקלאות ופיתוח הכפר.

כתב האישום הוגש נגד מנהל קו השחיטה, נגד ממלא מקומו ונגד שני עובדי קבלן העובדים בקו השחיטה. לפיו, מנהל קו השחיטה סיפק לעובדים שוקר חשמלי לזירוז בעלי החיים והובלתם לשחיטה. העובדים עשו שימוש בשוקר, ללא תכלית ראויה ובאופן שגרם כאב וסבל לעגלים, וחישמלו עגלים בעת הולכתם ממקום למקום. לפי האישומים, את השוקר הם הצמידו גם לאברים רגישים בגופו של העגל, כמו אשכים, אחוריים, בטן, חזה, צוואר, ראש ופנים.

עוד עולה מכתב האישום שהעובדים הפעילו לפעמים את השוקר נגד עגלים שרבצו או קרסו בשל מעידה, החלקה או חרדה, גם כאשר שלא היתה לעגלים יכולת פיזית לקום, תוך גרימת כאב וסבל מיותרים. 

משלוח בקר במפעל אדום אדום של תנובהצילום: ירון קמינסקי

לפי האישומים, בכמה הזדמנויות הכו הנאשמים את בעלי החיים במקלות עץ ובצינורות פלסטיק, בחלקים שונים בגופם, לרבות גביהם וראשיהם. חלק מהמקרים נעשו בידיעת הממונים ובהנחייתם.

בפרקליטות ציינו כי שיתוף הפעולה בין הרשויות, בטיפולן בעבירות של התעללות בבעלי חיים, הוא נדבך נוסף במימוש המדיניות המחמירה של  היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, בתחום זה, והנחייתו לחתור לרף ענישה גבוה בעבירות אלה.

כחלק ממדיניות זו מונתה בפרקליטות המדינה רפרנטית, שמתאמת בין גורמים שונים העוסקים בדבר. גם בפרשה זו קיבל היועץ המשפטי לממשלה, לבקשתו, עדכונים שוטפים על ההתפתחויות בחקירה.  

החקירה נפתחה בעקבות תחקיר תוכנית כלבוטק ששודרה בתחילת דצמבר 2012 ובו נחשפה מסכת התעללות קשה בעגלים במשחטה של תנובה, "אדום אדום". בכתבה הוצג תיעוד במצלמה נסתרת שביצע תחקירן של "כלבוטק" שהתקבל לעבוד במשחטת "אדום אדום", ובו נראים עובדים המכים את העגלים המיועדים לשחיטה ומצמידים לגופם שוקר חשמלי לא סיבה.

מ"אדום אדום" נמסר בתגובה: "אדום אדום מוקיעה התנהגויות של התעללות בבעלי חיים וגינתה את המעשים החריגים מיד כשנתגלו. נחזור ונדגיש כי מאז חשיפת המקרים המצערים ננקטו באדום אדום צעדים משמעותיים וביניהם – סיום תפקידו של מנהל המפעל, הפסקת עבודתם של עובדי הקבלן שצולמו בכתבה, חידוד ושיפור נהלי העבודה ועוד- כדי למנוע הישנות מקרים דומים. טיוטת כתב האישום התקבלה אצל אדום אדום והיא נלמדת ביסודיות. שני העובדים האמורים הוצאו לחופשה ובכל מקרה לא יחזרו לעבוד עם בעלי חיים. אדום אדום תמשיך לחרוט על דגלה מצויינות תפעולית והבטחת איכות מעולה של מוצריה לצרכנים".

מארגון "אנונימוס" נמסר בתגובה להגשת כתבי האישום: "אנו מברכים על הגשת כתבי האישום, אך מאוכזבים מכך ששוב מפילים את האשמה על הש"ג. זה מקומם שהפרקליטות מתייחסת לתאגידי הבשר בכפפות של משי. האחריות הפלילית להתעללות בבעלי-החיים מוטלת בראש ובראשונה על תנובה ועל הנהלת בית המטבחיים, ויש למצות את הדין גם עם הדרגים הבכירים. לא עובדי הקבלן קנו את השוקרים ולא הם הנהיגו את שיטות העבודה במפעל. לא מדובר במקרים חריגים אלא בשגרת עבודה".

ב"תנו לחיות לחיות" אמרו בתגובה כי "עם כל הסיפוק מכך שארבעה מתוך המתעללים עומדים לדין, האשמים המרכזיים, שהם תנובה ומשרד החקלאות, שאמור היה לפקח עליה, טרם שילמו את המחיר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ