ביהמ"ש המחוזי: לא ניתן לכפות על אל על להטיס את קופי חוות מזור לניסויים בחו"ל

השופטים ביטלו פסק דין קודם שחייב את החברה להטיס את הקופים, וציינו כי טוב שהיא מבצעת הפרדה בין הטסת חיות ל"מטרות חיוביות" לבין הטסה לניסויים

זוהר בלומנקרנץ
הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
זוהר בלומנקרנץ
הארץ

בית המשפט המחוזי בתל אביב קבע בשבוע שעבר כי לא ניתן לכפות על חברת אל על להטיס לחו"ל קופים למטרת ניסויים. בתביעה שהגישה אל על נגד חוות מזור, המחזיקה כ–2,000 קופי מקוק ארוך־זנב לצורך ניסויים מדעיים, דרשה חברת התעופה לבטל את החובה להטיס את הקופים, שהושתה עליה בפסק דין קודם.

"סירובה של אל על להטיס קופים למטרות מחקר רפואי אינו מהווה אפליה פסולה של המשיבה", כתב השופט עמירם בנימיני, "החלטתה של אל על להבחין בין הטסת בעלי חיים למטרות שהציבור רואה בהן מטרות חיוביות, כגון גני חיות, לבין הטסת בעלי חיים למטרות של ניסויים רפואיים הינה הבחנה ראויה, והיא מוצאת את ביטויה בתקנות החדשות להגנת חיות הבר, האוסרות את יצוא הקופים אלא אם נועד למטרות של 'שמירת טבע, שיקום והצלה או חינוך ותצוגה'".

השופט הוסיף כי אם קיימות יותר ממאה חברות תעופה הטסות מישראל ואליה, ואף אחת מהן אינה מוכנה להוביל משלוחי קופים, יש לשאול מדוע חייבת דווקא על אל על לעשות כן. "דווקא העובדה שחברות תעופה רבות מסרבות להוביל קופים למטרות מחקר רפואי מלמדת על סבירות החלטתה של אל על להפסיק להטיס את הקופים", ציין.

לקריאת פסק הדין המלא לחצו כאן

בינואר האחרון חתם השר להגנת הסביבה דאז, גלעד ארדן, על תקנות האוסרות ייצוא חיות בר מישראל לניסויים בחו”ל החל מינואר 2015, שצפויות להביא לסגירת חוות מזור. השר עמיר פרץ, מחליפו של ארדן במשרד להגנת הסביבה, החליט לא לשנות את התקנות חרף לחצים מצד בעלי החווה. 

הפגנה נגד משרדי אל-על במחאה על הטסת קופי חוות מזור ב-2012צילום: דודו בכר

היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, דחה בעבר את בקשת ארדן להתיר בתקופת המעבר ייצוא קופים רק לניסויים מצילי חיים. היועץ קבע כי חוות מזור תוכל לייצא את הקופים לכל ניסוי רפואי עד כניסת האיסור הגורף לתוקף ב-2015. ההערכה היא כי כאלף קופים המוחזקים עתה בחווה אינם ניתנים למכירה למעבדות בחו”ל, חלקם בשל האיסור לייצא קופים שנלכדו בטבע ואחרים בגלל חוסר הביקוש לקופים בגיל מבוגר.

במאי 2012 קבע וינשטיין עמדה דומה לזו שהביע השופט בנימיני, וקבע כי אין לכפות על אל על להטיס בעלי חיים לניסויים בארץ ובחו"ל בניגוד לרצונה. דעתו ניתנה בהודעה שהעביר לבית המשפט המחוזי בפתח תקווה במסגרת תביעה של אוניברסיטאות תל אביב, העברית, חיפה, בן גוריון ובר אילן, הטכניון ומכון ויצמן נגד אל על. שבעת המוסדות האקדמיים תבעו את אל על למשפט בעקבות סירובה של חברת התעופה להטיס בעלי חיים, ובכלל זה קופים, לצורך ניסויים.

"עמדת היועץ היא כי אכן, לביצוע ניסויים בבעלי חיים במקרים המתאימים לכך ובכפוף להוראות הדין, קיימת חיוניות רבה לבריאות הציבור ויש לכך חשיבות בקידום המדע ולמציאת מזור למחלות, הן בבני אדם והן בבעלי חיים", כתבה בהודעת היועץ עו"ד תמר עיני-ורדון מפרקליטות מחוז תל אביב. "יחד עם זאת, בנסיבות הקיימות, אין בכך כדי להוות עילה להצדיק להתערב בשיקול דעתה של אל על ולאכוף עליה הובלת בעלי חיים לצרכי ניסויים בניגוד לרצונה".

השופט בנימיני הוסיף כי הסכמתה של אל על להטיס את הקופים בעבר אינה מטילה עליה חובה להמשיך בכך לעולמי עד, ולכן לא ניתן להשתית את החובה על התחייבות חוזית. "כך גם לא ניתן לגזור חובה זו מפסק הדין בהליך הקודם, שאיננו כולל התחייבות לגבי העתיד, ובוודאי לא התחייבות בלתי מוגבלת בזמן", הוסיף, "לכן אין בסיס לטענות המשיבה כי אל על מפרה התחייבות חוזית, או פועלת בניגוד לפסק דין. השאלה היא האם עלה בידי המשיבה להראות מקור אחר לחובה של אל על להטיס את הקופים".

לדעת בנימיני, אין בסיס משפטי לכפות על אל על להטיס קופים לחו"ל לשם עריכת ניסויים רפואיים גם אם הוכחת טענת חוות מזור שלפיה אין אלטרנטיבה ממשית להטסת קופים למחקר רפואי שלא באמצעות אל על.

מחברת אל על נמסר בתגובה כי "החברה, שיזמה את ההליך מברכת על ספק הדין אשר
מדבר בעד עצמו".

מחוות מזור נמסר בתגובה לפסק הדין: "בית המשפט המחוזי נתפס לכלל טעות חמורה בסברו כי קיימות אלטרנטיבות להטסת קופים לניסויים לחו"ל מישראל, כאשר למעשה אין כל חלופה פרט לחברת אל על. נפלו בפסק הדין טעויות מהותיות נוספות המחייבות את ביטולו ואנו שוקדים על הכנת ערעור שיוגש בהקדם לבית המשפט העליון ומשוכנעים שהוא יגיע למסקנה הנכונה שקיימת חובה של חברת אל על להמשיך בהטסת קופי החווה כפי שסברו שופטים קודמים של בית המשפט אשר ציוו בזמנו על אל על להמשיך בטיסות. ההשלכות המעשיות של פסק הדין הן קשות ביותר ועומדות בניגוד להוראות היועץ המשפטי לממשלה, אשר קבע שהחווה תמשיך לייצא עד שנת 2015. בישראל אין אפשרות להובלה יבשתית, לעומת מדינות מערביות אחרות, ובהעדר אלטרנטיבות אחרות להטסה, יגרם נזק חמור למחקר הרפואי בארץ ובעולם. אל על אינה מטיסה קופים או כל חיות אחרות המיועדות למחקר רפואי והדבר גורם נזק עצום לקהילת המחקר בכללותה. עקב כך חוקרים רבים מחרימים את טיסותיה".

מעמותת תנו לחיות לחיות והאגודה נגד ניסויים בבעלי חיים, נמסר כי "אנו מקווים שפסק דין זה מהווה מסמר אחרון בארון הקבורה של חוות מזור ושל הסחר הכלכלי בקופים למטרות ניסויים במדינת ישראל. הצלחת המאבק נגד חוות מזור ממחישה שכל עוד מתמידים בהגנה על חסרי הישע, מי שלא יכולים להאבק בעצמם באכזריות שכופה עליהם האדם, בסופו של דבר גם קוטפים את הפירות. אנו מקווים שאלפי הקופים שעדיין כלואים בחוות מזור יועברו בהקדם למקלטים בהם יוכלו לחיות חיים נטולי אימה ואכזריות". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ