למרות הגשת כתב האישום, לחיאני הודיע כי יתמודד בבחירות הקרובות

ראש העיר בת ים הואשם בקבלת שוחד של 900 אלף שקלים ובמרמה והפרת אמונים. לחיאני: "התושבים יחליטו מה יהיה בעירם"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ראש העיר בת ים, שלמה לחיאני, כינס מסיבת עיתונאים בעקבות הגשת כתב האישום נגדו הבוקר (שלישי). לחיאני אמר כי בכוונתו להתמודד לראשות העיר גם בבחירות הקרובות בעוד שלושה שבועות. בכתב האישום נגד לחיאני, שהוגש על ידי פרקליטות מיסוי וכלכלה לבית משפט השלום בתל אביב, הוא מואשם בקבלת שוחד בסכום של 900 אלף שקלים, וכן בעבירה של מרמה והפרת אמונים.

"בחלום הכי שחור שלי לא חשבתי שבחודש שבו אני מסיים עשור של עשייה ציבורית, שמי יוכתם בכתב אישום, חסר כל בסיס עובדתי ומשפטי, הרגע הזה קשה לי בייחוד לאור אמירת בג"ץ שאני כל כך מכבד. לחיאני התייחס לעיתוי בו הוחלט להגיש את כתב האישום, שלושה שבועות לפני הבחירות המוניציפליות. "טוב שכתב האישום הזה יוצא לקראת הבחירות. אני מתכוון לעמוד מול הציבור בבת ים ולהתמודד בבחירות הקרובות".

לחיאני פנה במסיבת העיתונאים לתושבי בת ים ואמר "אמרתי ביום המעצר שאני נקי מכל רבב גם אם זה ייקח יום, חודש, שנה, אני אוכיח את חפותי. אני קורא לכל תושבי בת ים לקרוא את כתב האישום הזה ושיגידו לי אם הם מאמינים לדברים. אם אנטוש לא אוכל להסתכל לתושבים בעיניים. תושבי בת ים הם שיחליטו מה יהיה בעירם, הם שיחליטו מי מעל באמונם. הבחירות האלו הם מבחן גדול ביותר".

לחיאני מתכוון ככל הנראה בימים הקרובים לפרוש מתפקידו אבל לא השאיר מקום לספק שהוא מתכוון להתמודד במערכת הבחירות הקרובה.

שלומי לחיאני הערב במסיבת העיתונאיםצילום: מוטי מילרוד

כתב האישום מייחס ללחיאני קבלת שוחד מבעלי עסקים בעיריית בת-ים; אישום העוסק בעבירה של מרמה והפרת אמונים ביחס לפנייתו של לחיאני לתשעה עובדים בעירייה בבקשה שיטלו הלוואות מהבנק ויעבירו לו את הכספים; וכן אישום שעניינו ניגוד העניינים בו היה מצוי לכאורה לחיאני בכך שהיה לכאורה בעל מניות בחברה המפיצה מקומון בעיר בת-ים, בשעה שהעירייה התקשרה עם אותו מקומון ברכישת שטחי פרסום. בעניין זה העבירות בהן מואשם לחיאני הן מרמה והפרת אמונים, עבירה על פקודת העיריות וכן עבירה של עדות שקר.

לכתב האישום צורפה רשימה של כ- 250 עדי תביעה. עד מספר 147 הוא שופט בית המשפט העליון יורם דנציגר, שהיה עורך דינו של לחיאני, שותפו בקרקע בנתניה וחברו הקרוב.

בלב האישומים, החשד לפיו לחיאני קיבל שוחד מעזרא דוש, בעלי רשת מרכולים מצליחה בבת ים בשם "סופרדוש". על פי החשד, בשנת 2005 פנה לחיאני יחד עם אחיו, אבי, לדוש במהלך בר המצווה של בנו, וביקש ממנו הלוואה של 200 אלף שקלים. דוש העביר את ההמחאה לאח אבי, שהפקיד אותה בחשבונו האישי והעביר את הכסף לחברת אלשב, שבבעלותו של לחיאני. ההלוואה שניתנה ללא ריבית או הצמדה, לא הוחזרה במלואה, ובתמורה, קיבל דוש, על פי החשד, סיוע בעסקיו מראש העיר. על פי ראיות הפרקליטות, אבי לחיאני קיבל סכום של 150 אלף שקלים מעזרא דוש.

כמו כן, מואשם לחיאני בקבלת שוחד מאבנר קריאף וגיסו עובד דודטחי, בעליהם של עסקים רבים בבת ים, ובהם "קפה ג'ו" ומסעדת "גרגירים" (לשעבר ג'פניקה), שנמצאות בטיילת העיר. גם במקרה זה, נמצאו ראיות לכך שלחיאני פנה יחד עם אחיו אבי לקריאף ודודטחי בבקשה לקבל הלוואות בסך מאות אלפי שקלים.

במסגרת הפרשה השלישית מואשם בעבירות של מרמה והפרת אמונים, לאחר שהנחה עובדים בעירייה לקחת הלוואות פרטיות בגובה 440 אלף שקלים מבנקים שונים - כספים אשר בהמשך הועברו אליו לטובת החזר חובותיו האישיים. החקירה העלתה כי אנשי שלומו של לחיאני בעירייה, חלקם פעילים במטה הבחירות שלו שמונו מאוחר יותר על ידו לתפקידים שונים במנגנון העירוני, הלוו כל אחד 50 אלף שקלים לחברת הבנייה של ראש העיר בשנת 2005. ההלוואות הוחזרו מדי חודש באמצעות הפקדות של כסף מזומן בסך 1,000 שקלים ישירות לחשבונותיהם של המלווים. בעוד המשטרה המליצה להעמיד לדין את לחיאני בפרשה זו בגין עבירת שוחד, בפרליקטות הסתפקו במרמה והפרת אמונים.

בהקשר להלוואות מעובדי העירייה, טוענת הפרקליטות כי לחיאני ניצל את מעמדו וסמכויותיו כראש עיר כדי שהעובדים הבכירים ייענו לבקשתו וייטלו עבורו את ההלוואות הללו. "בשל יחסי הכפיפות", נכתב בהודעת הפרקליטות, "והמבוכה שבסירוב לפנייתו, נאלצו העובדים להיענות לבקשתו של לחיאני ונחשפו לחובות בני עשרות אלפי שקלים לאורך מספר שנים. הפרקליטות רואה במעשים אלה השגת טובות הנאה ופעולה במצב של ניגוד עניינים חמור".

עבירת עדות השקר מתייחסת להצהרת הון כוזבת שהגיש ב-2007, הנכונה לינואר 2004, ולפיה הוא מחזיק בחמישה אחוזים מהמניות של חברת גל גפן צהוב, כשבפועל החזיק 45 אחוז מהן באמצעות חברת הנאמנות ובאמצעות גיסו אורן ניב כאיש קש. לחיאני ביצע העברה כוזבת של המניות ועל כן טען כי ההתקשרויות של העירייה עם המקומון אינן אסורות . התיק בגין עבירות המס נסגר מחוסר ראיות מספיקות.

לחיאני אמר באחרונה ל"הארץ", בעקבות פסיקת בג"ץ בעניין ראש העיר רמת השרון רוכברגר וראש העיר נצרת עילית שמעון גפסו, כי עם הגשת כתב אישום נגדו בכוונתו להתפטר.

סנגורו של לחיאני, עו"ד קנת מן, הגיב היום להגשת כתב האישום ואמר כי "אנחנו משוכנעים שאנחנו נתמודד בבית המשפט. יש כאן שאלות שלא מכריעים בדרך כלל בהליך שימוע אלא בבית משפט, וכבר בשימוע הבנו שיוגש כתב אישום. נלמד את כתב האישום ונגיב".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ