העליון זיכה את פרחאן מרצח סימחוב, אבל לא מרצח דנה בנט וסילביה מולרובה

ערעורו של יחיא עדוואן פרחאן על הרשעתו ב-3 מעשי רצח בצפון, התקבל מחמת הספק רק במקרה אחד, של רצח עציר בתחנת טבריה. מאסר עולם אחד הופחת מעונשו

אלי אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלי אשכנזי

בית המשפט העליון קיבל היום (שלישי) את ערעורו של יחיא עדוואן פרחאן, על הרשעתו ברצח אהרון סימחוב, וזיכה אותו מהרשעה זו מחמת הספק. עם זאת דחו השופטים - אליקים רובינשטיין, צבי זילברטל ודפנה ברק־ארז - את ערעורו של פרחאן על הרשעותיו בחטיפה וברצח הנערה דנה בנט והתיירת סילביה מולרובה. בעקבות פסק הדין בוטל אחד ממאסרי העולם שנגזרו על פרחאן, והוא ירצה שני מאסרי עולם במצטבר על מעשי הרצח, ו-12 שנות מאסר נוספות, אף הן במצטבר, על אינוס.

אהרון סימחוב, בן 25 מטבריה, נמצא תלוי בתא מעצר בתחנת המשטרה בטבריה, בבוקר 5 במארס 2004, פחות מיממה לאחר שנעצר. בתא ישבו גם פרחאן ועצירים אחרים. סימחוב פונה במצב אנוש לבית החולים פוריה ליד טבריה, ומת שם אחרי יותר מחודשיים, ב-16 במאי 2004.

לאחר מות סימחוב טען פרחאן בפני חוקרי המשטרה שאחד העצירים בתא רצח את סימחוב. המקרה נחקר כתיק רצח, אך לבסוף נסגר. בשנת 2009, לאחר שנעצר בחשד לרצח בנט ומולרובה, הודה פרחאן לפני החוקרים שהוא רצח את סימחוב, ואף שיחזר את הרצח. כל זאת הוא עשה על דעת עצמו, מבלי שחוקרי המשטרה העלו נגדו חשדות כלשהם. לאחר מכן חזר בו פרחאן מההודאה וטען שוב, שעציר אחר הוא שרצח את סימחוב. בבית המשפט הוא טען שסימחוב התאבד.

פרחאן בבית המשפט, ב-2009צילום: תומר נויברג / ג'יני

לסימחוב נעשתה בדיקה שבועות לפני מותו, שבה לא נקבע אם תלה את עצמו או נתלה בידי אחר. לא נבדקו תוצאות בדיקת ה-DNA של חבל התלייה. בית המשפט העליון קבע שלא ניתן להחליט, לפי רמת הודאות הנדרשת בפלילים, שפרחאן המית את סימחוב, ועל כן יש לזכותו מחמת הספק, ומחמת הספק בלבד, מעבירה זו.

שלושה שופטי בית המשפט העליון דחו את ערעורו של פרחאן נגד הרשעותיו בחטיפתן ורציחתן של התיירת מצ'כיה ודנה בנט, בת 18. את פרחאן ייצגה בערעור עו"ד תמי אולמן.

גופתה של בנט, שנעלמה בשנת 2003, נמצאה סמוך לטבריה במאי 2009. לפי כתב האישום נגד פרחאן ובת זוגו י', הם הבחינו בבנט בשעת לילה מאוחרת, בעודה יורדת ממונית שירות שהסיעה אותה מעבודתה כמלצרית, בחזרה לבית דודה בטבריה. הם שכנעו את בנט להיכנס לרכב, ונסעו למטע זיתים סמוך למושב מגדל. שם הלם פרחאן באגרופו בפניה, קרע את חולצתה, משך בכוח את חזייתה וחנק אותה בחזייה, עד שגרם למותה.

כחודש לפני שרצח את בנט, רצח פרחאן גם את סילביה מולרובה, תיירת מצ’כיה ששהתה בארץ כמתנדבת. לפי כתב האישום, פרחאן בא לפאב בחוף דוגית בכנרת, שם בילתה סילביה. כשהבחין בה יוצאת מהפאב לתפוס טרמפ בחזרה למושב שבו התגוררה, ניצל פרחאן את העובדה שהיתה בגילופין, הסיע אותה ה יחד עם חברתו לנחל צלמון, שם אחז בשערות ראשה וחנק אותה למוות.

ויטלי אשורוב, אחיו של אהרון סימחוב, אמר ל"הארץ" כי הוא "מרגיש אכזבה עמוקה מהחלטת בית המשפט. לי ברור היה מהרגע הראשון שאחי נרצח, אבל המשטרה התרשלה בחקירה. יש אנשים שהיו בתא המעצר שיכולים לשפוך אור על מקרה הרצח. פרחאן מהתחלה ניסה להרחיק את עצמו מהרצח וניסה להפליל עציר אחר".

לדבריו "בית המשפט המחוזי נימק בצורה טובה מאד את הסיבות להרשעתו של פרחאן. אני עדיין מקווה שההחלטה תשונה והצדק יצא לאור".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ