משפט הולילנד |

השופט שאל על "קשר מושחת" בין דכנר לזקן - שיצאה בזעם

ראש הממשלה לשעבר טען כי ניתן להסביר את הקשר בין השניים גם בדרכים אחרות. סנגוריה של זקן, שתעיד בשבוע הבא: "היא נפגעה ממר אולמרט"

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטל חובל
רויטל חובל

עדותו של ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט בפרשת הולילנד, נכנסת היום (חמישי) ליומה השלישי. לאחר שביום ראשון נחקר אולמרט על ידי פרקליטו, עו"ד רועי בלכר, היום ממשיכה החקירה הנגדית על ידי התובע, עו"ד יהונתן תדמור מפרקליטות מיסוי וכלכלה.

לאולמרט מיוחסות עבירות של קבלת שוחד מיזמי פרויקט הולילנד וחברת הזרע, בתפקידיו כראש העיר ירושלים וכשר התמ"ת, הממונה על מינהל מקרקעי ישראל. לפי ההאשמות, השוחד ניתן לו על ידי מנהל הפרויקט, עד המדינה דכנר, שמת במארס האחרון.

בפתח החקירה הנגדית שלשום שאל התובע את אולמרט מדוע תיאר את יחסיו עם דכנר כ"קורקטיים", בעוד בידי התביעה ראיות לכך שהאחרון הוזמן לחתונת בנו של אולמרט, שאול, ואף נכח בקונצרט התרמה לקרן שייסד אולמרט ובאירוע מכובד שקיימה העירייה לכבוד ביקורם של ראשי עיריית ניו יורק בישראל. אולמרט השיב כי מדובר באירועים המוניים, וכי דכנר היה אחד מבין אלפי מוזמנים שהגיעו אליהם. 

בדיון היום תמה עו"ד תדמור מדוע אולמרט מכנה את דכנר שוב ושוב קמצן, בעוד הוא עצמו נכח בטקס שנערך לרגל תרומה שהעביר דכנר למוסד בית מלכא. "מדוע אתה מכנה אותו קמצן", שואל התובע, ותוהה כיצד נוכח אולמרט לדעת כי מדובר ב"קמצן", וזאת לאור יחסיהם ה"קורקטיים", כדבריו. השאלה גורמת לאולמרט לאבד את שלוותו. "איך התביעה לא מתביישת לגונן על הגנב הזה?", הוא יורה.פרק נוסף בחקירה הנגדית התייחס להכחשותיו של אולמרט כי קיבל תרומות מדכנר. הוא אף הכחיש כליל כי עסק בגיוס תרומות בארץ, וזאת בניגוד לגרסתה של שולה זקן. בהמשך טען שלא זכר את אותן תרומות ושממילא הן היו בסכומים נמוכים, של אלפי שקלים בודדים, וזאת בניגוד לגרסת התביעה לפיה מדובר בכמיליון וחצי שקלים. 

היום המשיך תדמור והראה תרומות נוספות מבני משפחתו ומקורביו של דכנר לאולמרט. "לא זוכר את כל התרומות ולא את כל התורמים", ענה ראש הממשלה לשעבר, וזכה להערה מהשופט דוד רוזן: "לא מתאים לאדם חכם וזהיר כמוך לא לבדוק את רשימת התורמים. הרי רשימת התורמים זה הכי מעניין, כדי לדעת כמה כסף שמו עלייך". התובע תדמור אף הקריא מדבריו של אולמרט במשפטו בירושלים, שם העיד כי נהג להודות לכל תורם שלו, גם כזה שתרם 18 דולר.

זקן גם העידה בחקירתה כי חלק מהכספים שקיבלה מדכנר במזומן הועברו למקורבו של אולמרט, אורי מסר, כדי לכסות גירעונות של מערכות בחירות. אולמרט השיב כי כלל לא היו גרעונות, והשופט שאל האם המשמעות הדברים היא שזקן שיקרה בעדותה. "אני לא יודע אם היא לא דיברה אמת", התחמק אולמרט, "אני לא מוצא שום מקום ששולה אומרת שאני ידעתי (על הכספים)". היום טען התובע שכספי הגרעונות כוסו על ידי כספים של טלנסקי, שהוחזקו על ידי אורי מסר, כך שלכאורה היה צריך להחזיר אותם - אולם אולמרט הכחיש זאת.  

התובע תדמור שאל את אולמרט לגבי מכתב פנימי עליו חתום מהנדס העיר ירושלים ונוגע לפרויקט הולילנד, שלכאורה הועבר בין זקן לדכנר. אולמרט הזכיר בתשובתו את הצ'קים שהעביר דכנר לזקן, ובשלב זה שאל אותו השופט רוזן האם הוא טוען שהקשר בין השניים היה "קשר מושחת", מה שגרם לזקן לעזוב בזעם את האולם. אולמרט התעקש לא להשתמש בביטוי "מושחת", וטען כי ניתן להסביר את הקשר בין השניים גם בדרכים אחרות.

לאחר הדיון מסרו סנגוריה של זקן, עופר ברטל ודב גלעד כהן, הצהרה לתקשורת. "הגברת זקן מתמודדת במשך שבע שנים עם שלושה משפטים ועם חקירות משטרה מורכבות", אמרו, "מבחינתכם היא אישה מושחתת ונושא לכתבות נרחבות, אבל היא גם רעייה לבעל וגם אמא לילדים. כשפוגעים בה היא נפגעת, כאשר יורד גשם היא נרטבת. ראיתם היום איך היא נפגעת כאדם ממר אולמרט".

הסנגורים הוסיפו כי "יחד עם זאת, מר אולמרט מעיד להגנתו כנאשם במשפט פלילי ומן המיצר הוא אומר לעיתים דברים שלא ערוכים כנראה כפי שהוא התכוון. הוא נאשם במשפט פלילי ואינו קובע דבר במשפט הזה. מי שקובע הוא בית המשפט, אשר ישמע את הדברים בצורה נרחבת ומפורטת החל משבוע הבא".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ