השאלה שתכריע את גורל אולמרט: האם ביקש מדכנר להעביר כספים לאחיו

התשובה תקבע אם ראש הממשלה לשעבר יזוכה שוב מאשמה חמורה או יישלח לרצות מאסר. ייתכן שסיוע יגיע דווקא משולה זקן, שנעלבה מאולמרט

גידי וייץ
גידי וייץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גידי וייץ
גידי וייץ

היום (חמישי) בערב, שעה לפני שהסתיים שבוע החקירות של אהוד אולמרט בפרשת הולילנד, החל סוף סוף העיסוק בשאלה קטנה אחת שתחרוץ את גורלו המשפטי של ראש הממשלה לשעבר: האם בחורף 2002 הוא ביקש ממנהל הפרויקט הגרנדיוזי, עד המדינה המנוח שמואל דכנר, להעביר מאות אלפי שקלים לאחיו, שהיה מסובך בחובות לגורמים מפוקפקים בשוק האפור.

נדמה שזאת הנקודה הארכימדית שתדריך את מנוחתו של השופט דוד רוזן, שאלה שהתשובה עליה תקבע אם אולמרט יזוכה שוב מאשמה חמורה או יישלח לראשונה לרצות מאסר בפועל. היגיון בריא ושכל ישר יהיו כלי העבודה היחידים של רוזן בהכרעה הזו, הכרעה קשה מאלה הנוגעות לנאשמים אחרים בפרשת הולילנד, שמצבם המשפטי אנוש והראיות נגדם קטלניות. כמה מהם יארזו בעוד מספר חודשים תיק קטן ומברשת שיניים. אולמרט לא נמצא במצב הזה.

כששאלת חצי מיליון השקל עלתה בחלל אולם בית המשפט המחוזי בתל אביב, תפס השופט רוזן את הבמה וניהל עם אולמרט את הדיאלוג המשמעותי ביותר שנוהל השבוע. מהדיאלוג הזה ניתן להסיק כי השופט יקבל כעובדה סצנות מרכזיות בעלילת המשולש דכנר־אולמרט־האח.

אהוד אולמרט בבית המשפט, השבועצילום: מוטי מילרוד

על הסצנות האלה לא היתה מחלוקת אמיתית בין הצדדים, שמסכימים פחות או יותר כי בשלהי 2002 העביר דכנר סכום בן שש ספרות ליוסי אולמרט, בפגישה בבית קפה אפרופו בתל אביב. הצדדים מסכימים גם כי כראש העיר ירושלים התגייס אולמרט בשורת פעולות למען הקמתו של מיזם הולילנד שהזה דכנר ושבהמשך, בשבתו כמ"מ ראש הממשלה ושר התעשייה והמסחר, תמך במיזמי נדל"ן אחרים שדכנר היה מעורב בהם.

התזה של התביעה גורסת שלא ניתן להעלות על הדעת אפשרות שדכנר, מכונת שוחד משוכללת, ייתן ליוסי אולמרט בסתר מבלי שקיבל הוראה או לפחות יידע את הפוליטיקאי שהוא כה נזקק לשירותיו באותה עת. בדיאלוג ביניהם עימת רוזן את אולמרט עם התזה הזו שוב ושוב, תוך שימוש בפנטומימה וכישורי משחק.

"הוא (דכנר) בנשימה האחרונה צריך אותך... קבל את זה כנתון בסיס לדיון שדכנר שילם 500 אלף, אם דכנר שילם 500 אלף, יש לו דחף בלתי ניתן לכיבוש להודיע לך, אם חודש אחרי זה, חודש לפני זה, חצי שנה אחרי זה, שנה אחרי זה כשאתה שר התמ"ת, להודיע לך אני נתתי ליוסי אולמרט 500 אלף או נתתי לו מאות אלפים, כמו שנתתי אני אמשיך לתת, בוא תפתור את הבעיות שלי, ואתה אומר מעולם הוא לא רמז לי שהוא נתן לי. זה דכנר המושחת, המנוול, היתוש, הפושע, שמה שמעניין אותו זה רק לשחד?"

אולמרט המשיך והתעקש כי לא ידע דבר וחצי דבר על הכספים שהעביר דכנר לאחיו. קו ההגנה שלו, שאותו ניסתה התביעה לערער, התמקד בהכחשה מוחלטת של ידיעה אודות מצבו הכלכלי הקטסטרופלי של אחיו בעת שזה קיבל את הכספים. אולמרט הוסיף גם מניע ערכי שאמור, לשיטתו, למוסס את האישום נגדו: הוא לא היה מעז לפנות לאינטרסנט כדי שיממן חובות של קרוב משפחה לבריוני השוק האפור.

אולמרט בבית המשפטצילום: טל שחר

אולמרט סיפר לבית המשפט כיצד בקיץ 2004, לאחר שיוסי ברח לוושינגטון וחובותיו האדירים התפרסמו ברבים, פנה אליו איש העסקים וסוחר הנשק דוד קוליץ והציע לו לפתור ליוסי את הפלונטר: "אמרתי לו דוד, אני לא רוצה לעסוק בזה ואני מציע לך להיות זהיר בעניין הזה, משום שאתה איש עסקים, מחר בבוקר יגידו שאתה תרמת ליוסי... כדי לשלוח לחם על פני המים, ולא חשוב כמה הוא חבר שלי... הרבה מאוד אנשים התקשרו... ואמרו שהם רוצים לעזור, אני נתתי הנחיה ללשכה... אני לא רוצה לדבר עם אף אחד".

אלא שהתביעה הציגה בבית המשפט ראיה שמתנגשת לכאורה עם תוכנית ההתנתקות של אולמרט: בנובמבר 2004, כשיוסי כבר גלה בוושינגטון, צנח בחשבון שלו בבנק המזרחי סכום של 30 אלף דולר שכיסה את יתרת החוב. וכמו אצל האיש הירוק של יהונתן גפן, להעברת הכסף היה אחראי איש מסיפור אחר: משה טלנסקי.

יוסי וטלנסקי העידו כי הם כלל לא היו מודעים זה לקיומו של זה באותה עת, אמירות שמחזקות את התזה של התביעה כי היחיד שיכול היה לבקש מהנדבן האמריקאי להעביר את הכספים לאח הוא אהוד, וכי הפעולה הזו מעידה על דפוס שבמסגרתו פונה אולמרט למי שהגדירו את עצמם ככספומטים האנושיים שלו, כדי שיחלצו את יוסי מעוד הסתבכות תורנית. אולמרט הכחיש כי פנה לטלנסקי, וגם בנקודה הזו הקשה עליו השופט רוזן בשאלות צולבות ברוח הזו: "איך יכול להיות שאדם נותן ליוסי כספים מאחורי גבך, כשהמניע שלו הוא לזכות בקרבתך והכרתך?". השאלות האלה ימשיכו ככל הנראה להציק לרוזן גם בחודשים הקרובים.

אפשר להמר היום בזהירות כי אישומים נוספים שמייחסת התביעה לאולמרט יתאדו ולא ייכללו בגיליון ההרשעות. פרשת אורי שטרית למשל. ב-2002 נפלו על שטרית, אז מהנדס העיר ירושלים, השמיים - סמי, אחיו ושותפו, שם קץ לחייו והשאיר אחריו חובות כבדים מאוד. כמה חודשים לאחר מכן החל שמואל דכנר להזרים סכומי כסף שהצטברו ליותר ממיליון שקל למשרד האדריכלים של שטרית, שמצדו הפך על פי החשד ללוביסט נמרץ של פרויקט הולילנד. עד המדינה דכנר טען כי מי שרקם את הברית המושחתת בינו לבין שטרית היה אולמרט.

"הוא ביקש ממני, בתור יזם הולילנד, לעזור לשטרית לצאת מהתסבוכת הכספית", סיפר לחוקרי המשטרה, "אולמרט לחץ עליי ואמר שרק עלינו הוא סומך. הוא אמר שהוא ישלח אליי את שטרית ובאשר להתנגדויות שיש לו (לשטרית) לפרויקט, אין לי מה לדאוג, וכי הוא ושטרית יסדירו הכל". אולמרט ושטרית הכחישו את הדברים, ובחקירת מהנדס העיר לשעבר בבית המשפט, כשהתובע עו"ד יונתן תדמור צלב אותו בשאלות שנגעו ליחסיו עם אולמרט, קטע אותו השופט רוזן: "מה זה חשוב?... בכל הכבוד, למה זה חשוב בכלל איך נולד הקשר עם דכנר? אולמרט מואשם גם בשוחד? זה קצת מרחיק לכת".

הפרקליטות ייחסה לאולמרט גם קבלת שוחד של כמה עשרות אלפי שקלים במזומן מדכנר, באמצעות שולה זקן. ב–2004 העביר דכנר לזקן מספר המחאות, כל אחת מהן על סך 20 אלף שקל. זאת לא היתה הפעם הראשונה שבה הרעיף עליה סכומי כסף ומתנות יקרות. הפעם, על פי החשד, ניתנה התשורה תמורת התגייסותה של לשכת אולמרט לטובת עסקי הנדל"ן של חברת "הזרע".

שולה זקןצילום: אוליבייה פיטוסי

ההמחאות, כך התגלה בחקירה, הופקדו בחשבונות הבנק של אחותה ושל בניה של זקן. "דכנר טוען שהכסף הזה נועד לאולמרט", הטיחו בזקן חוקרי המשטרה. "הוא נתן לי אותם כמתנה", השיבה ראש הלשכה לשעבר. למחרת התשובה של זקן השתנתה. חוקר: "מדוע עשית את הפעולה הזאת באמצעות חשבון הבנק של אחותך וגיסך?"; זקן: "כי זה לא היה הכסף שלי, לכן לא הפקדתי אותו בחשבון שלי". אחר כך רמזה זקן כי הכספים נועדו בכלל לכיסוי חובותיו הפוליטיים של אולמרט. אולם השבוע, במסגרת החקירה הראשית של אולמרט, הציג פרקליטו עו"ד רועי בלכר קטע מהיומן הממוחשב של זקן בו היא כתבה, בערב חג השבועות, בדיוק באותו יום שבו משכה מהחשבון של אחותה את כספי דכנר, את המשפט הבא: "נסיעה לאילת עד מוצאי שבת... רינה – כסף".

היחסים בין דכנר לזקן עלו שוב ושוב בעדותו של אולמרט. כאשר נשאל אודות ג'סטה שלטונית שעשתה זקן לדכנר, אזכר אולמרט את הצ’קים של עד המדינה שהופקדו בחשבונות הבנק של זקן ובני משפחתה. השופט רוזן פנה לאולמרט ואמר לו: "אתה למעשה מתאר את היחסים בין שולה לדכנר כיחסים מושחתים. אי אפשר להבין אותך אחרת". אולמרט התחמק, השופט לחץ.

"יש דברים שאני לא רוצה לומר", סיכם ראש הממשלה לשעבר, "אבל אני לא אמרתי 'מושחת'. לא משום שאני לא מכיר את המילה, אלא כי אני לא חושב שזה האפיק היחידי שבו אפשר להסביר את מערכת היחסים... אולי שולה תסביר”. מעניין אם זקן אכן תסביר מהו אותו אפיק אלטרנטיבי. מיד אחרי הדיאלוג הזה היא עזבה את האולם בכעס מופגן. אחת מחברותיה הקרובות, שמלווה אותה לכל הדיונים המשפטיים, רצה אחריה. היו כאלה שראו את זקן דומעת. כתב ערוץ 2 גיא פלג שמע אותה מטיחה באחד מעוזריו של אולמרט שפגשה מחוץ לאולם: "למה הוא לא אמר שאני לא מושחתת?".

זקן אמורה לעלות לדוכן העדים בשבוע הבא, לאחר שחקירתו הנגדית של אולמרט תסתיים. היא בטח תירגע עד אז. יש כאלה שעדיין מאמינים שברגע האחרון היא תבריז, כמו שעשתה במשפט טלנסקי. אלא שהפעם נדמה כי לזקן אין ברירה אלא לעלות על הדוכן. במהלך העדות היא תיאלץ להתמודד לא לא רק עם הודעותיה במשטרה, שבהן תיארה בפרוטרוט כיצד קיבלה טובות הנאה מדכנר, אלא גם עם כמה תשובות שנתנה, שהזיקו למצבו המשפטי של אולמרט.

בחקירותיו במשטרה, ובאופן מרוכך יותר גם בעדותו בבית המשפט, ניסה אולמרט להרחיק עצמו ככל האפשר מדכנר ולערער את הנרטיב של התביעה, שלפיו התקיימה בין השניים מערכת יחסים מושחתת וקרובה למדי. אולמרט אייר את יחסיו עם דכנר כפחות משטחיים וחשדניים. "המאכער מקומה 6", הגדיר אולמרט את הקשיש עם מקל ההליכה, ואפיין אותו כאדם לא מאוזן, לא צלול, קמצן וטרדן. אלא שזקן תיארה את היחסים בין אולמרט לדכנר באור שונה למדי: היא סיפרה על חיבוק חם, אישרה במרומז שדכנר העביר סכומי עתק לקמפיינים של אולמרט ואף ניסתה לגלגל את ההמחאות שנמצאו בחשבונות בני משפחתה לפתחי הצרכים הפוליטיים של אולמרט. "זה סביר", השיבה זקן בחקירתה, כשנשאלה אם כעסה כשדכנר דיווח לה שאולמרט ביקש ממנו לכאורה להעביר כספים לאח יוסי. הצפי הוא כי בעדותה היא תנסה לעגל פינות ולתקן ככל שתוכל את המכות הקלות בכנף. "אל תדאג, היא תחזור בה מכל הדברים האלה", ניבא אפילו השופט רוזן באוזני אולמרט. אלא אם המלודרמה הזו תזמן לנו עוד הפתעה.

משה טלנסקי מעיד בפרשת הולילנד בבית המשפטצילום: תומר אפלבאום

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ