רויטל חובל
רויטל חובל

שולה זקן, ראש לשכתו ועוזרתו של ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט, עלתה היום (שלישי) לדוכן העדים בבית המשפט המחוזי בתל אביב במסגרת משפט הולילנד ואחר הצהריים ביקשה להפסיק את עדותה בטענה שהיא מצויה בסערת נפש. 

לאורך כל עדותה היתה זקן לחוצה מאוד והתקשתה להסביר את עצמה. כשסנגורה עפר ברטל הגיע לנקודה הרגישה, שבה קיבלה ב-2004 חמישה צ'קים מעד המדינה שמואל דכנר בסך של 20 אלף שקל כל אחד, ענתה תשובות מבולבלות. הצ'קים הופקדו בחשבונות הבנק שלה, של שני בניה ושל אחותה. זקן חזרה על כך שקשה לה להעיד, שדכנר הרס את חייה ושהמשטרה ערכה פשיטה ברוטלית על בית אחותה, וכתוצאה מכך הן אינן מדברות.

על נסיבות קבלת הכספים סיפרה שביקשה מדכנר שיכסה גירעונות, שחשבה שהיו קיימים, בעוד שאולמרט אמר שלא היו קיימים. היום היא ניסתה לתקן את עצמה ובשלב מסוים הציגה גרסה שדכנר ביקש להעביר כספים פרטיים אליה. "אמרתי את זה (הצ'קים שקיבלה- ר"ח) לאורי מסר, אני חושבת שהבנתי ממנו שיש גירעון או משהו. מה שגיליתי פה בבית המשפט, כמו שגיליתי במשפט בירושלים הרבה דברים אחרים. אמרתי לו שקיבלתי את הצ'קים אבל אי אפשר היה לעשות אתם שום דבר משום שהם היו בסכומים של 20 אלף שקלים. זה לא סכומים שאפשר להשתמש בהם (בשל מגבלת החוק על תרומות ליחיד - ר"ח). אני זוכרת שהשתמשתי בחלק מהסכום לנזקקים ופיזרתי אותם לנזקקים, אבל לא זכרתי, ואני זוכרת היום, שלא השתמשתי". במשטרה סיפרה שהעבירה 60 אלף שקל מתוך ה-100 אלף לאורי מסר, שטיפל במימון הבחירות.

לאחר הפסקה קלה לבקשת סנגורה המשיכה זקן לתאר את התנהגות המשטרה כלפי אחותה וגיסה, נכה צה"ל. בשלב זה איבד השופט דוד רוזן את הסבלנות וביקש ממנה לענות לעניין. על כך שקשה לה, אמר לה: "האם זו אותה גברת שמילאה את אחד התפקידים הבכירים בשירות הציבורי או שהשירות הציבורי הוא לא מה שאנחנו חושבים תתעשתי, תעני על השאלות בכנות, ביושר וכפי שאת יודעת".

זקן בבית המשפט, היוםצילום: נמרוד סונדרס

  בתגובה לדברי השופט, זקן שינתה את גרסתה לגבי הייעוד של הצ'קים מדכנר. "לקחתי את כל הכסף לעצמי, מה השאלה הבאה? אני רוצה להגיד שאני לקחתי את ה-100 אלף שקלים אלי, הפקדתי חלק בחשבון שלי, חלק בחשבון של אחותי, משכתי את הכסף, בזבזתי אותו, נהניתי, נקודה. יכול להיות שהוא חשב שאני נותנת את זה לאהוד אולמרט, אני לקחתי את זה לעצמי, זהו".

  הסנגור הפציר בה לענות לעניין ואז חזרה בה מהדברים לחלוטין ואמרה: "אני חושבת שאני יותר חזקה מאנשים אחרים, ולמרות מה שייעצת לי במשרד אני לא יודעת אם אני יכולה להגיד את זה אז אני אשאר עם ה-100 אלף שלי". יש המפרשים משפט זה בכך שזקן מתקשה לדבוק בגרסה שמסבכת את אולמרט, ולפיה העבירה את הכספים מדכנר לאורי מסר עבור אולמרט. לאחר הפסקה השופט רוזן נענה לבקשה לסיים את הדיון בשל סערת הנפש של זקן.

  זקן, הנאשמת בקבלת שוחד, אמרה כי קיימה מערכת יחסים רומנטית עם עד המדינה דכנר וקיבלה ממנו מתנות, אך לא שוחד. זקן הודתה כי היתה זו טעות לקבל כספים מעד המדינה שמואל דכנר. "בגדול אני יודעת שטעיתי, שנתתי לו לסובב אותי", אמרה זקן ולשאלת השופט במה טעתה השיבה: "בזה שלקחתי ממנו (דכנר) כסף וקיבלתי ממנו מתנות".

  לדבריה, "היום אני מבינה שהחיזור שלו (של דכנר) היה למשהו אחר. אז ראיתי בו כגבר שחיזר אחריי כגבר לאשה, שביקש לקנות את אהבתי, את תשומת ליבי... דכנר עשה עסקה עם המדינה ומכר את נשמתו לשטן. השוחד היחיד שניתן בפרשה הזאת זה מדינת ישראל לדכנר". זקן הוסיפה כי "היו לי נורות אדומות, הן לא פעלו פה כי הוא לא השתמש בי. אני יודעת בדיוק מה עשיתי ומה לא עשיתי. מה שעשיתי זה לא ראוי, אבל לא פלילי".

  עוד אמרה זקן כי "ידעתי שדכנר מגיע לעיריית ירושלים כי הוא קשור לפרויקט הולילנד אבל לא מעבר לזה. הוא ראה בדיוק במה אני מתעסקת. הוא ידע שאני לא יכולה לעזור".

  עד המדינה דכנרצילום: יוסי אלוני

  בהתייחס לכספים שקיבלה מדכנר העידה זקן כי "הוא נתן לי כסף מהחשבון הפרטי שלו. אמר שהחשבון בנק לא מרגיש את זה. הוא רצה להפגין את העושר שלו. "דכנר הוציא שלושה פנקסי צ'קים ואמר 'זה הכסף שלי, ואני אעשה בכסף שלי מה שאני רוצה ואני רוצה לתת את זה לאהובתי'".לשאלה האם אולמרט ידע על הדברים, השיבה: "אהוד לא ידע שקיבלתי ממנו מתנות ועל מערכת היחסים בינינו".

  זקן תיארה את מערכת היחסים בינה לבין עד המדינה המנוח. לדבריה, “היתה הרבה רומנטיקה. היתה אהבה גדולה. אני אהבתי את דכנר. היא הוסיפה כי נהגה להיפגש עם דכנר במסעדה, וכי "הוא נתן לי להרגיש מלכת העולם. הוא היה החברה הטובה שלי". עם זאת זקן הדגישה: "לא היו יחסי אישות". נהגו של דכנר, עופר לוי, סיפר שנהג להסיע את אותו לפגוש את זקן במלון מצודת דוד בירושלים. זקן אישרה את הדבר, אך אמרה כי הפגישות התקיימו אך ורק בקומת העסקים וכי לא הזמינו חדר.

  זקן המשיכה בתיאור מערכת היחסים עם עד המדינה."השיחות עם דכנר היו המנוחה שלי. יכול להיות שזה מה שסובב לי את הראש שבגלל זה לא נדלקה לי נורה אדומה. לא היתה שום מערכת מקצועית בינינו... מצאתי אצלו את אוזן קשבת לא בשביל לנהל איתו שיחות עבודה. שיחות עבודה היו לי כל היום מהבוקר". לשאלת השופט אם לא היה לה את הרוגע הזה עם בעלה, השיבה: "ברמה הזו לא. אנשים חכמים זה היה תמיד משהו שכבש אותי".

  זקן התייחסה גם לכך שדכנר נתן לה סכום של 100 אלף דולר בשנת 1997 לצורך רכישת דירה בשכונת מלחה בירושלים. בחקירת המשטרה אישרה שקיבלה מדכנר כסף, אבל לא זכרה את הסכום המדויק. בעדותה היום בבית המשפט היא אישרה את דברי דכנר, לפיהם היה מדובר בסכום של 100 אלף דולר. לדבריה, ביקשה להחזיר לו את הכסף, אך דכנר סירב ו"ראה בכך עלבון".

  לגבי הכספים והמתנות שקיבלה זקן מדכנר, היא אישרה שקיבלה אותם, אבל שלא היה מדובר בשוחד אלא במתנות. לדבריה, השיחות בינה לבין דכנר לא נגעו לנושאים מקצועיים. לדבריה, "אם היה מבקש ממני דברים שקשורים לעבודה, לא הייתי נפגשת אתו כי היה לי מספיק אחד שהטיל עלי עבודה".השופט רוזן לא קיבל את קו ההגנה של זקן, שבעדותה צמצמה את תפקידה "כפקידת דואר". בעדותה היום הבהירה זקן כי המכתבים הפנימיים שהעבירה לדכנר לא נכתבו בעקבות שיקול דעת שהפעילה, אלא לאחר שקיבלה אישור מעובד יחזקאל, וכי מדובר בדבר מקובל.

  בעדותה ביום ראשון טענה זקן דכנר שיקר וכי עדותה במשטרה, שבה הודתה בקבלת כספים מדכנר עבורה ועבור אולמרט ושסיבכה אותו, היתה "מבולבלת". בעדותה סיפרה זקן על מערכת יחסים קרובה ביותר עם דכנר ואף רמזה באופן בוטה לקשר רומנטי ביניהם. זקן הציגה מיוזמתה תמליל האזנות סתר לשיחותיה, שבהן נשמעים השניים מכנים זה את זו בכינויי חיבה. את אחד הדיאלוגים שהופיע בתמליל היא הגדירה "מריבה קטנה של זוג אוהבים". 

  כמה מהעדים בפרשה כבר התייחסו באופן ישיר או עקיף למערכת היחסים הקרובה בין זקן ודכנר: אביגדור קלנר, שהיה אחד מבעליו של פרויקט הולילנד, העיד שדכנר "בפירוש אמר לי שהייתה להם מערכת יחסים רומנטית". נהגו של דכנר, עופר לוי, העיד על פגישה בין השניים בחדר במלון בירושלים שארכה שלוש שעות. בשבוע שעבר, כשנשאל אולמרט אם התקיימה בין דכנר לזקן מערכת יחסים מושחתת, השיב ש"ניתן להסביר את הקשר גם באפיק אחר".

  לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

  תגובות

  הזינו שם שיוצג באתר
  משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ