בית המשפט זיכה מהגר סודאני שנאשם באונס תלמידת תיכון

שופטי המחוזי ציינו שהנערה היא שיזמה את המגע המיני עם האיש, וחרף היותה שתויה לא היתה חסרת אונים. עוד טענו: עדותה סותרת וחלקית

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניר חסון
ניר חסון

שלושה שופטי בית המשפט המחוזי זיכו היום (שלישי), מחמת הספק, מהגר מסודאן שהואשם תלמידת תיכון בעת שהיתה שיכורה. השופטים קבעו כי הנערה היא שיזמה את המגע המיני, וחרף היותה שתויה לא היתה חסרת אונים בעת המקרה.

על פי כתב האישום, בתום מסיבת סיום התיכון שנערכה באפריל בווילה במושב שדות מיכה הסמוך לבית שמש, אנס מחמוד פאדול, סודאני בן 25 בעל אשרת שהייה זמנית בארץ, את המתלוננת בחדרו שמחוץ לבית. בהמשך, לאור הערות בית המשפט, תיקנה הפרקליטות את האישום למעשים מגונים בנסיבות מחמירות. את החשוד ייצג עו"ד מוחמד ענאבסה מטעם הסנגוריה הציבורית.

בהכרעת הדין, עם זאת, קבעו השופטים צבי סגל, משה יועד ובן ציון גרינברגר כי הנערה, ככל הנראה בהיותה שתויה, נכנסה מיוזמתה לחדרו ולמיטתו של הנאשם וביקשה ממנו לקיים איתה יחסי מין. השופטים קבעו שעדותה של המתלוננת היתה סותרת וחלקית והאמינו לגרסתו של הנאשם, למרות שהם ציינו שהוא התקשה להסבירה בשל קשיי שפה.

השופטים קבעו שלמרות שהנערה שתתה לאורך הערב, היא לא היתה במצב בו נמנעה ממנה היכולת להביע הסכמה חופשית למגע המיני. אך גם לו היתה במצב שכזה, קבעו השופטים, הנאשם לא יכול היה לדעת זאת ולא ניצל את מצבה. לנוכח התנהגותה של המתלוננת, כתב אב בית הדין השופט סגל, כי "לא ניתן לקבוע, מעבר לספק סביר, כי הנאשם היה מודע לכך שהמתלוננת מצויה במצב של שכרות או במצב הכרתי אחר המונע ממנה ליתן הסכמה חופשית למעשים המיניים". השופטים גם ייחסו חשיבות לעובדה שהנאשם ישן בחלקו הראשון של המגע בין השניים וכן לעובדת היותו פליט שאינו מבין עד תום את התרבות אליה הוא הגיע.

בתום הכרעת הדין כתב סגל כי "כל תיק המגיע לשולחננו מכולל בחובו סיפור אנושי: כל סיפור פורס לפנינו מסכת כאב, לעיתים קרובות – עצובה מאוד. לדאבון הלב, גם התיק דנן איו שונה מכך. ס, המתלוננת, הגיעה למסיבה כדי לחגוג את סיום לימודיה בבית הספר, אולם עבורה הסתיימה המסיבה באקורדים צורמים וכואבים מנשוא, עת שבה לביתה וגילתה לתדהמתה כי גופה נחבל (...) בית המשפט היה ער לחלוטין לכאב נורא זה, שעמד לנגד עינינו לאורך כל מהלך הדיון בתיק, בעיקר בעת כתיבת ההכרעה בו בסופו של יום. אנו מאחלים למתלוננת החלמה ומזור מלאים לנפשה הפצועה".

“עם זאת, מבלי להקהות כהוא זה את כאביה של המתלוננה למעט בסבלה או להקל ראש בתחושותיה אודות הדברים שהתרחשו, לא ניתן להתעלם מהקשיים האובייקטיבים שפורטו בהרחבה לעיל. שאלות רבות, רבות מדי, נותרו ללא מענה. העדויות שהובאו לפנינו בנקודות מסוימות פרשו מסכת עובדתית שאינה מובילה למסקנה חד משמעית ביחס לאשמתו של הנאשם, ובשל החורים השחורים בזיכרונה של המתלוננת לא ניתן למלא את הפערים באופן שיאפשר את הקביעה מעבר לספק סביר שהנאשם אשם במעשים שיוחסו לו".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ