המחלקה לחקירות שוטרים הגישה היום (שני) בבית משפט השלום בירושלים כתב אישום נגד ניצב ניסו שחם, מפקד מחוז ירושלים לשעבר. שחם נאשם בעבירות של מרמה והפרת אמונים, מעשים מגונים והטרדה מינית. בפרשה מעורבות שמונה שוטרות.

בנובמבר 2012 הודיעה המחלקה לחקירות שוטרים לשחם כי היא שוקלת להגיש נגדו כתב אישום בכפוף לשימוע. מאז השימוע ניהלו הצדדים מגעים להסדר טיעון, לפיו שחם יורשע בהפרת אמונים ולא בעבירות מין ויודה בקיומו של ניגוד עניינים. לבסוף שחם חזר בו מהסדר הטיעון והחליף את סניגוריתו איריס ניב-סבאג, מי שייצגה גם את חיים רמון, בעורך הדין בועז בן צור.

שחם מואשם כי במהלך שירותו כקצין בכיר במשטרת ישראל בתפקידים פיקודיים בכירים, יצר קשרים אינטימיים, בעלי אופי מיני, עם שוטרות צעירות. על פי רוב, הן היו כפופות לו, בדרגות נמוכות, בתפקידים זוטרים ובפער גילאים משמעותי ממנו.

על פי כתב האישום, הקשרים החריגים בין שחם לשוטרות כללו התקשרויות טלפוניות אינטנסיביות, מפגשים מיניים מזדמנים וקשר אינטימי מתמשך, שהתקיים הן במהלך שגרת העבודה - במשרדו של שחם, ברכב או במתקן משטרתי - והן מחוצה לה, בביתו הפרטי, בבית אמו ובמקומות שונים בארץ.

שחם, ב-2012צילום: תומר אפלבאום

כממונה עקיף של חלק מהשוטרות, שחם נדרש להכריע בבקשות שונות, להן היתה משמעות רבה עבור השוטרות, כגון איוש תפקיד, יציאה ללימודים או מעבר ליחידה אחרת במשטרה. חלקן נקלעו למצוקה ונזקקו מאוד לאישור הבקשות. שחם לא נמנע מלקבל החלטות בעניינן של אותן שוטרות, תוך שהוא מצוי בניגוד עניינים. 

בנוסף, מפרט כתב האישום עבירות נוספות של מעשה מגונה בשוטרת, בלא הסכמתה, הטרדה מינית של שוטרת אחרת תוך ניצול מרות וביצוע מעשה מגונה בשוטרת נוספת תוך ניצול מרות.

סניגורו של שחם, עו"ד בעז בן צור, מסר בתגובה: "ניצב שחם דחה את הצעת התביעה להסדר טיעון על בסיס כתב אישום מוצע, על אף שכלל אישומים בעבירות של הפרת אמונים בלבד. הבחירה להעמידו לדין פלילי בעבירות שיוחסו לו בכתב האישום כפי שהוגש, מלמדת על שיבוש מושגי אצל רשויות התביעה. ניצב שחם מתעתד לקיים הליך משפטי סדור וממצה, ומאבק חסר פשרות לחשיפת האמת - הן בנוגע לטענות המועלות נגדו, והן בנוגע לאופן הפסול של ניהול החקירה בעניינו, אשר כלל, בין היתר, איומים מפורשים על עדים. ניצב שחם משוכנע כי בסופו של הליך יימצא שלא נפל פגם במעשיו". 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ