כעשור מאז שנמלט, רוצחו של דרק רוט הוסגר היום לישראל

משה בן איבגי נמלט מישראל ב-2004 עם דרכון זר, ומאז מנהלת המדינה מאבק להסגירו. הוא ירצה עונש אך ורק בגין מעשה שוד שביצע ולא בגין הרצח

רויטל חובל
רויטל חובל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
רויטל חובל
רויטל חובל

משה בן איבגי, אשר רצח יחד עם ארבל אלוני את נהג המונית דרק רוט, הוסגר הערב  (רביעי) לישראל והועבר לכלא ניצן ברמלה. ב-2004 נמלט רוט מישראל לארגנטינה באמצעות דרכון מזויף. מאז שאותר ונעצר בארגנטינה, ניהלה מדינת ישראל מגעים להסגרתו. 

בן איבגי הורשע ב–1995 יחד עם חברו, ארבל אלוני, ברציחתו של נהג המונית. השניים, שהיו בני 14 בעת ביצוע המעשים, עלו על המונית של רוט בהרצליה פיתוח כשברשותם אקדח גנוב. בזמן הנסיעה ירה אחד מהם שישה קליעים בגבו של רוט, אשר מת במקום. עד היום לא ברור מי מהם לחץ על ההדק. בן איבגי ואלוני נידונו ל–16 שנות מאסר. שמם הותר לפרסום רק ב–1998 לאחר שהתגלה כי בעת חופשתם הראשונה מהכלא ביצעו שוד מזוין במכולת וניסו לשדוד עסק נוסף. השניים נשפטו לחמש שנות מאסר נוספות.

לאחר אירועים אלה אסר השב"ס על בן איבגי לצאת לחופשות אך בית המשפט העליון קיבל את עתירתו בעניין והתיר לו את היציאה. בשנת 2004, בעת חופשה מהכלא, נמלט בן איבגי מישראל לארגנטינה באמצעות דרכון מזויף. כעבור כמה חודשים הוא אותר ונעצר שם על ידי המשטרה המקומית ומאז ניסו בישראל להביא להסגרתו בעוון עבירות הרצח, השוד וההימלטות שביצע. 

היות ובין ארגנטינה לישראל אין הסכם הסגרה, הנושא עלה לדיון בערכאות שונות בארגנטינה עד אשר בית המשפט המחוזי שם אישר את ההסגרה - אך רק בעוון מעשי השוד ולא הרצח. הסיבה לכך היא שגיל האחריות הפלילית בארגנטינה הוא 16 ואילו בן איבגי ביצע את הרצח כאשר היה בן 14 בלבד. בנוסף, הדין בארגנטינה אינו מאפשר הסגרה בגין הימלטות. בן איבגי ערער על החלטת המחוזי לבית המשפט העליון ואילו פרקליטות המדינה בישראל וכן הפרקליטות בארגנטינה ערערו על ההחלטה שלא להסגירו בגין הרצח. בשנת 2009, עוד לפני שבית המשפט העליון נתן את פסק דינו, נמלט בן איבגי ממעצר הבית בו היה נתון באותו זמן. בהמשך אותה שנה הוא נעצר בגין עבירות שביצע על אדמת ארגנטינה - זיוף מסמך ואי ציות לעובד ציבור. הוא הורשע בעבירות אלה ונגזרו עליו שלוש וחצי שנות מאסר במסגרת הסדר טיעון. הליכי ההסגרה חודשו לאחר מעצרו ובמאי 2012 החליט בית המשפט העליון בארגנטינה להותיר את פסק הדין של המחוזי על כנו ולהסגיר את בן איבגי בגין עבירות השוד וניסיון השוד בלבד. 

משה בן איבגי בישראל, הערבצילום: חטיבת דובר המשטרה

הפרקליטות צפויה לנהל מול בן איבגי קרב על ריצוי חמש שנות המאסר במלואן בניכוי חודש המעצר שבו שהה לצורך ההסגרה. בן איבגי, אשר מיוצג על ידי עו"ד ששי גז, צפוי לבקש קיצור בעונשו בשל שנות המאסר שנגזרו עליו בארגנטינה. לטענת הפרקליטות, אין לקצר את עונשו כיוון ששנים אלו נגזרו עליו בשל עבירות שביצע שם ולא בישראל. 

כיום בן איבגי הוא אב לילדה מנישואיו לאישה ישראלית. חברו ארבל אלוני נישא לסטודנטית שהגיעה לראיינו בכלא. בקשתו של אלוני לקיצור שליש מעונשו נדחתה. 

בראיון לערוץ 2 אמר בן איבגי אתמול: "אני יודע שמה שעשיתי זה מעשה באמת מחריד, זה מעשה באמת נוראי, אבל אתה יודע שכוח החיים יותר חזק מהרבה דברים אחרים. רציתי לחיות בסך הכל. ידעתי שבישראל אני לא אקבל שום הזדמנות לפתוח פרק של חיים נורמלים. חיכיתי את הזמן שלדעתי היה מגיע לי לשבת על מה שעשיתי שם וברחתי. זה לא נכון שלא לקחתי אחריות", הוסיף בן איבגי. "ישבתי בארץ כמעט 11 שנים עד שברחתי. יכולתי לברוח הרבה לפני ולא עשיתי את זה. אתה לא יודע מזה להיות בבית סוהר כל כך הרבה שנים. אתה מרגיש שהשפיות מתרוקנת ממך, אתה מרגיש שאתה לא יכול כבר לסבול את כל העולם הזה. זה לא קל. בטח שמה שעשיתי לא קל. אני מבין את זה בעיקר היום, שאני אבא. אז אני לוקח אחריות מלאה על מה שעשיתי. שפטו אותי בגיל 14 ל- 16 שנים. שפטו אותי ליותר שנים מהגיל שלי. ואני לא אומר שלא מגיע לי, אני מסכים שמגיע לי, אבל מגיעה לי גם איזשהי הזדמנות".

בן איבגי אמר בראיון גם כי האופן בו הוא מצטייר בציבור הוא שגוי. "תמיד אומרים שאני עבריין מועד. אני בארגנטינה אף פעם לא נעצרתי על שום עבירה. אני נעצרתי על עבירות של פספורט מזויף.  אני לוקח אחריות מלאה על מה שעשיתי, אבל גם עברו 20 שנה מאז המקרה ואתה יודע, מחבלים כבר השתחררו עם דם על הידיים".  בן אבגי הכחיש שביצע את מעשי השוד ואמר: "רצחתי, אבל לא שדדתי. אלה הכותרות מרשיעות אותך, זה הסטיגמה". לדבריו, ניסה כמה פעמים לפנות למשפחת רוט ולבקש סליחה. "אני רוצה להגיד שידעו, שישמעו, שמה שעשיתי היה מעשה של ילד מטומטם, טעות שהסתיימה באופן טראגי לגמרי. הייתי ילד בגיל 14, לא ידעתי מה אני עושה. אני לא מפלצת, אני בן אדם שעשה טעות נוראית ומבקש הזדמנות שנייה".

משה בן איבגי לאחר שנלכד בארגנטינה ב- 2004צילום: אי–פי

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ