שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שירלי סיידלר
שירלי סיידלר

בית המשפט העליון דן אתמול (רביעי) בעתירתן של משפחות מהכפר הבדואי אום אל־חירן התובעות לבטל את צווי ההריסה של בתיהם לטובת הקמת יישוב יהודי חדש, חירן. אף כי השופטים טרם הגיעו להחלטה, ובינתיים המדינה עודנה מנועה מהריסת בתי הכפר, עלתה בדיון תהייה באשר לאפשרות שהתושבים הבדואים ישתלבו ביישוב היהודי החדש.

השופט אליקים רובינשטיין פתח את הדיון ואמר כי השכל הישר אומר כי העניין אמור להיפתר בהסכמה, שכן אין זה המקרה היחיד של פינוי בדואים מהנגב. לדברי עו"ד משה גולן, המייצג את המדינה, הוצע לתושבים לעבור ליישוב חורה הסמוך, לשם עברו כבר כמה מאות מבני השבט אבו־אלקיען.

על פי התנאים של מינהל מקרקעי ישראל, כל אשה שתתפנה תהיה זכאית למגרש של כ–800 מ"ר, כך גם רווק מעל גיל 24 ורווק ששירת בצה"ל, רשאי לקבל מגרש גם אם לא הגיע לגיל זה. עו"ד סוהאד בשארה מ''עדאלה'' המייצגת את תושבי הכפר ציינה בפני הרכב השופטים כי התושבים אינם מעוניינים בפשרה זו, והם רוצים להמשיך להתגורר בכפר על האדמות שקיבלו מהמדינה בשנות החמישים.

השופטת דפנה ברק ארז שאלה את פרקליט המדינה האם תושבים בדואים יכולים במקום לקבל מגרש בחורה כפי שמוצע, לקבל מגרש ביישוב חירן. בתגובה אמר עו"ד גולן כי היישוב חירן מיועד ל 2,400 יחידות דיור וגם בדואי יכול לבחור להתגורר שם אם ירצה. לדבריו רוב היישוב לא עתיד להיות דתי, אלא שישנו קומץ כזה, כמו גרעין חירן. יחד עם זאת ציין כי המגרש שיינתן לבדואים ביישוב זה לא יהיה בגודל של 800 מ"ר, כמו בחורה, אלא קטן הרבה יותר.

בדיון נכחו עשרות מתושבי הכפר שקודם לכן הפגינו מחוץ לכנסת עת התקיים דיון בוועדת הפנים שדנה בתוכנית פראוור. בשבוע הבא יבואו חבריה לסיור בנגב כדי בלחון את התיישבות הבדואים במקום.

תושבי אום אל-חירן באחד הדיונים בית המשפט העליון בירושלים. מגורשים בשנית צילום: אמיל סלמן
הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ