שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

שישה חודשי עבודות שירות לרב מוטי אלון, שהורשע במעשים מגונים בכוח

על מוטי אלון נגזרו גם 15 חודשי מאסר על תנאי וקנס של 10,000 שקלים שישולמו למתלונן. הוא צפוי לערער על ההחלטה לבית המשפט המחוזי

יאיר אטינגר
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
יאיר אטינגר

בית משפט השלום בירושלים גזר הבוקר (רביעי) שישה חודשי עבודות שירות על הרב מוטי אלון, שהורשע בשני מקרים של ביצוע מעשה מגונה בכוח. הפרקליטות דרשה להטיל עליו עונש מאסר בפועל, ואילו פרקליטו ביקש להסתפק בעבודות שירות ובמאסר על תנאי. על אלון נגזרו גם 15 חודשי מאסר על תנאי וקנס של 10,000 שישולמו למתלונן. פרקליטו של הרב, עו"ד אשר אוחיון, העריך לאחר הדיון שיוגש ערעור על ההחלטה לבית המשפט המחוזי. 

הרב אלון מסר לאחר קבלת ההכרעה כי בכוונתו להתייעץ עם רבנים אם לערער, ויפעל "אך ורק על פי דעת תורה". "את הענישה של עבודות שירות – אני מקבל בשמחה", ציין, "אני בעבודות שירות כבר 40 שנה, ואני אשמח לעשות עבודות שירות עד 120". אלון הוסיף כי "כל ההרשעה – טעות ביסודה. העלילה היא עלילה שקרית. המהלך כולו הוא מהלך עגום". 

"הנאשם הוא דמות ציבורית ידועה וסמכות רוחנית חשובה. המתלונן ציפה לקבל את עצתו וסיועו, וכגודל הציפייה כך גודל האכזבה והפגיעה בו. מאידך גיסא, המעשים שביצע מצויים ברף הנמוך של החומרה מבין עבירות המין", כך נימקה שופטת חגית מאק-קלמנוביץ את העונש הקל יחסית שגזרה. התובע, עו"ד שגיא אופיר, שדרש עונש מאסר בפועל, רמז כי הפרקליטות לא תערער על קולת העונש. "אנחנו לא מקלים ראש במאסר בדרך של עבירות שירות בנסיבות העניין", אמר. "בכל אופן, אנחנו מקווים שהעונש הזה יהווה מסר מרתיע וגם מסר מחזק עבור נפגעים פוטנציאליים".

הרב מוטי אלון ליד ביהמ"ש, הבוקרצילום: נועם מושקוביץ

באוגוסט האחרון הורשע אלון במיוחס לו בכתב האישום - ביצוע מעשים מגונים בכוח בתלמידו א' בעת שאלון היה ראש ישיבה. "שוכנעתי מעבר לספק סביר באשמתו של הנאשם", קבעה השופטת חגית מאק-קלמנוביץ, סגנית נשיא בית משפט השלום בירושלים. היא דחתה את טענותיו של אלון שהעדויות נגדו "מניפולציה".

ההאשמות נגד הרב מוטי אלון הסעירו את החברה הדתית תקופה ארוכה, כי הפרשה נגעה לאליטה הרבנית כולה. בטרם החלו ההליכים הפליליים ונחשפו החשדות, אלון אולץ להתייצב לפני כמה שנים לפני "תקנה", פורום קהילתי של רבנים ואנשי ציבור שביררו את התלונות נגדו. אפילו שמרבית המתלוננים לא הופיעו בבית המשפט, הטענות של הפורום כי אלון מסוכן לתלמידיו אוששו בבית המשפט.

אלון הורשע במקרה של א', תלמיד בן 17, שב-2005 שפנה אל אלון, אז ראש ישיבה, בשל מצוקה אישית. אלון הושיב אותו בצמוד אליו באופן שהסב לו אי־נוחות, ליטף אותו בפניו ובגופו, עד שבשלב מסוים קירב אליו את פניו ונשק עליהן זמן ממושך. כחודשיים לאחר מכן הזמין אותו להתלוות אליו לבית המדרש וחיבק אותו. אז הכניסו לחדר והצמיד אותו אליו. לפי האישום שבו הורשע אלון, הוא הצמיד את א' אליו, הושיבו על ברכיו והחל לחכך את איבר מינו בו.

הפרקליטות דרשה להטיל עליו שנת מאסר בפועל. "לטעמנו, קיימת חשיבות עליונה להציב גבולות ברורים מדמות משפיעה למי שפונה לעזרתה, בייחוד בעת מצוקה", אמר בבית המשפט התובע עו"ד אופיר. פרקליטו של אלון, עו"ד אשר אוחיון, ביקש "לא לפעול למיצוי הדין" ולהסתפק במאסר על תנאי ועבודות שירות. הוא טען כי "מדובר באירועים יחסית מינוריים", וכי "לגבי הנזק שנגרם לנאשם ומשפחתו, אני יכול לסכם ולומר כי מלאה כוס הענישה עד תומה והיא אפילו גולשת מעבר, במקרה המסוים הזה". ההגנה העלתה כמה עדי אופי, ובהם הרב יצחק דוד גרוסמן, רבה של מגדל העמק.

לדבי השופטת, "אין ספק שעצם התנהלות ההליכים והרשעתו של הנאשם מהווה פגיעה חמורה, ומביאה את הנאשם מאיגרא רמא לבירא עמיקתא. פגיעה חמורה וקשה נגרמת גם לבני משפחתו של הנאשם", כתבה השופטת. היא ציינה, כי "הנאשם לא הודה בביצוע העבירות המיוחסות לו, והורשע לאחר ניהול הוכחות. הנאשם עודנו טוען לחפותו, וממילא אינו מכיר בצורך בטיפול כלשהו. עם זאת, הנאשם הכיר בכך שפגע במתלונן, גם אם לטענתו הדבר נעשה בשוגג". היא גם ציינה, כי מבחינת ההגנה על שלום הציבור, העובדה שאלון לא מחזיק עוד בתפקידים ציבוריים, "מפחיתה את חשיפתו לציבור ולתלמידים צעירים ובכך מפחיתה את הסיכון".

איש מחברי הכנסת של הבית היהודי לא הגיב לגזר הדין של הרב מוטי אלון. ח״כ מיכל רוזין (מרצ), לשעבר ראש איגוד מרכזי הסיוע לנפגעי ונפגעות תקיפה מינית, אמרה כי "בזמן שהרב אלון מקבל במה להכפיש ולהשמיץ את בית המשפט ואת הנפגעים הבודדים שהעזו להתלונן נגדו, חשוב לזכור שמדובר באדם שפגע פגיעה קשה באנשים שנתנו בו אמון כאיש דת בעל מרות וסמכות עבורם, וזה הניצול המיני הציני ביותר שיכול להיות. ביום הזה חשוב להעביר את המסר שבית המשפט האמין לנפגעים, ואמר את דברו".

הרב מוטי אלון בבית המשפט בירושלים, הבוקרצילום: נועם מושקוביץ

יו"ר הוועדה לקידום מעמד האישה, ח"כ עליזה לביא (יש עתיד), אמרה כי "קלות העונש אין בה בכדי להטיל דופי בכלי שנתן החוק למניעת הטרדה מינית בכדי להתמודד עם תופעות של קהילה שהקודים התרבותיים שלה מקשים על הקורבנות להתלונן. מרבית התיקים בפרקליטות העוסקים בהטרדה מינית נסגרים ולכן אני מקווה שקהילות נוספות יאמצו את הכלי של פורום פנים קהילתי שעוסק בענייני הטרדה מינית. היום ברור שתופעת ההטרדות המיניות קיימת במגזר הדתי כמו בכל ציבור אחר ושזה עלול לקרות לכל אחד. בניגוד לעבר, היום יש למי לפנות".

אורית סוליציאנו, מנכ"לית איגוד מרכזי הסיוע לנפגעות ולנפגעי תקיפה מינית, אמר בתגובה כי פרשת הרב מוטי אלון מהווה ציון דרך במאבק באלימות המינית ובהכרה בכך שרב בכיר ככל שיהיה אינו רשאי לנצל את מעמדו וסמכותו ולפגוע בתלמידיו. "אנו רואות חשיבות רבה בכך שממערכת המשפט יצא מסר חד-משמעי של הבעת אמון בנפגעי תקיפה מינית והכרה בעובדה שיש לראות בחומרה אדם המנצל את עמדתו הציבורית, את סמכותו הרוחנית ואת תלותו של האחר ופוגע בתלמידיו", אמרה.

נדב אטינגר, רכז קו הסיוע לנערים ולגברים דתיים אמר כי "ניתן היה לצפות לעונש שיגבה בצורה חזקה יותר את ההכרה של בית המשפט בפגיעה ולא ישאיר מקום לרב אלון להמשיך להתכחש למעשיו". הוא הוסיף כי "כל קווי הסיוע לנפגעים ונפגעות נותנים מקום בו יש הכרה והקשבה לכל מקרה ומקרה ללא הבדל בחשיבותו או בתפקידו של התוקף".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ