17 בדואים נוספים עוכבו לחקירה בחשד להתפרעויות בהפגנות נגד חוק פראוור

המשטרה הגיעה לבדואים באמצעות תמונות וסרטונים מהעימותים. כל ה-17 שוחררו, מלבד 2 קטינים ובגיר; המשטרה: הפעילות תימשך עד מעצר כל המעורבים

מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
שירלי סיידלר

המשטרה עיכבה לחקירה הבוקר (שלישי) 17 תושבי הפזורה הבדואית, בהם ארבעה קטינים, בחשד ליידוי אבנים והתפרעויות בהפגנות לפני כשבועיים בעיירה חורה. עד שעות אחר הצהריים שוחררו 14 מהמעוכבים, אולם 2 קטינים ובגיר נותרו במעצר.

בהפגנות, שנערכו במחאה על החוק להסדרת ההתיישבות הבדואית ("חוק פראוור"), פרצו עימותים אלימים בין המפגינים לשוטרים ונפצעו כ-50 איש משני הצדדים. מעצר החשודים הבוקר נעשה על בסיס תמונות וסרטונים של העימותים. במשטרה ציינו כי הפעילות בכפרים הבדואים תימשך עד מעצר כל המעורבים.

עד כה הוגשו כתבי אישום נגד 16 מעורבים בעימותים. האישומים מייחסים להם עבירות של יידוי אבנים, פגיעה ברכוש, הפרות סדר וחסימת כבישים. 10 מפגינים, בהם ארבעה קטינים, עדיין נמצאים מאחורי סורג ובריח בתא המעצר. פרקליטים העוסקים בזכויות אדם מתחו ביקורת על התגובה הבלתי מידתית, כהגדרתם, של המשטרה, וציינו כי בעבר לא ננקטו הליכים כה חריפים נגד חשודים בעבירות דומות.

ביום חמישי האחרון הפגינו כמאה איש נגד חוק פראוור והמעצרים של המעורבים בעימותים מול בית המשפט המחוזי בבאר שבע. בעת ההפגנה הותקף ח"כ אחמד טיבי (רע"מ־תע"ל) על ידי עובר אורח ששפך עליו תה.

שוטר מצלם מפגינים בהפגנה לפני כשבועיים בחורהצילום: אליהו הרשקוביץ

לפני כשבועיים הכריזו פעילים בדואים וערבים "יום זעם" ארצי נגד חוק פראוור. החוק, שאושר בקריאה ראשונה בכנסת, מציע להעניק לבדואים שתובעים בעלות על הקרקע פיצוי כספי או פיצוי במקרקעין (עד מחצית מהיקף השטח). הוא אף קובע כי יש לאפשר במידת האפשר הכרה ביישובים לא־מוסדרים, אבל רק בתוך שטחים שיועדו לכך בתוכנית מתאר מחוזית. ארגוני זכויות אדם וחלק מנציגי הקהילה הבדואית בנגב מוחים על כך שההסדר לא מאפשר הכרה בכל היישובים הלא־מוסדרים ויביא לפינוי עשרות אלפי בדואים מבתיהם. כמו כן טוענים הבדואים שהסדר הקרקעות נותן פיצוי חלקי בלבד לבעלי הקרקע ומהווה אפליה לעומת הסדרי פיצויים עם תושבים יהודים.

לאחר ההפגנות, הוציאה המשטרה צו המחייב את כלי התקשורת למסור לידיה תמונות וסרטונים מהאירועים. הצו אושר על ידי בית המשפט במעמד צד אחד. בעקבות ביקורת של עיתונאים ובית המשפט, משכה בסופו של דבר המשטרה את הצו והצילומים לא הועברו אליה. ככל הידוע, המעצרים הבוקר נעשו על סמך ניתוח צילומים שהשיגה המשטרה ממקורות אחרים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ