אילן ליאור
אילן ליאור

בג"ץ דחה היום (רביעי) את בקשת ארגוני זכויות האדם להוציא צווי ביניים שיקפיאו את התיקון החדש לחוק למניעת הסתננות, עד לבירור העתירה נגדו. השופט ניל הנדל קבע כי אין מקום להקפיא את התיקון לחוק בשלב זה, וציין כי על הטענה שהחוק אינו חוקתי להתברר בדיון בעתירה שהגישו הארגונים. "על פני הדברים, ומבלי שאדרש להכריע כבר כעת בעניין, נראה כי טענה מעין זו דורשת דיון מלא שאינו מתאים להליך המקדמי הנוכחי בו אנו מצויים", כתב הנדל.

"ככלל, יש לנקוט משנה זהירות כאשר עסקינן בבקשה לעכב את כניסתה לתוקף של חקיקה ראשית", הדגיש השופט בהחלטתו. "אינני מכריע או מביע עמדה כאן בשאלה האם ההסדר שקבע המחוקק במסגרת תיקון מס' 4 (התיקון החדש לחוק למניעת הסתננות, א"ל) עומד בבחינה החוקתית, למשל לאור הנפסק בעניין אדם (פסק הדין של בג"ץ שביטל את התיקון הקודם לחוק למניעת הסתננות, א"ל). שאלה זו תעמוד מן הסתם במוקד הדיון בהמשך".

בעתירה נגד התיקון הקודם לחוק למניעת הסתננות, שהובילה בסופו של דבר לביטולו, לא ביקשו העותרים להוציא צווי ביניים. הפעם עשו זאת, אך העריכו כי הסיכויים להקפאת החוק לפני בירור העתירה נמוכים. 

בג"ץ ביטל את התיקון הקודם לחוק למניעת הסתננות באמצע ספטמבר. בעקבות פסק הדין, גיבשו משרדי ראש הממשלה, המשפטים והפנים, תיקון חדש לחוק, והכנסת אישרה אותו לפני כשלושה שבועות. התיקון החדש מקצר משלוש שנים לשנה אחת את תקופת הכליאה ללא משפט של מהגרים מאפריקה, בשל הכניסה לישראל ללא היתר. כמו כן מסדיר התיקון לחוק הקמת מתקן שהייה – פתוח ביום וסגור בלילה – למהגרים מאפריקה.

מהגר בתור לבקשת וויזה בתל אביב, אתמולצילום: מוטי מילרוד

ימים ספורים לאחר שאושר בכנסת, עתרו ארגוני זכויות האדם לבג"ץ, לבטל את התיקון החדש לחוק למניעת הסתננות. הארגונים טוענים בעתירה כי התיקון החדש אינו עומד בעקרונות שהתוו שופטי בג"ץ בפסק הדין שביטל את התיקון הקודם לחוק, והוא אף מהווה הסדר חמור יותר מהתיקון הקודם, שנפסל. הארגונים ביקשו מבית המשפט לדון בעתירה בדחיפות ודרשו להשהות את המשך העברתם של מהגרים למתקן השהייה החדש חולות.

"הדרך בה בחרו המשיבים לכבד את פסק הדין היתה לעכב ככל שיעלה בידם את שחרורם של מי שאמורים היו להשתחרר בהתאם לפסק הדין, ולהעביר חקיקת בזק שתעקר את פסק הדין מתוכן", נכתב בעתירת ארגוני זכויות האדם, שהגישו עורכי הדין עודד פלר, יונתן ברמן, אסף וייצן, נמרוד אביגאל, ענת בן דור, אלעד כהנא ואסנת כהן ליפשיץ. "התיקון מקנה סמכות להחזיק את מי שלא ניתן לגרשם ב'מרכז שהייה' ללא הגבלת זמן, ללא עילות שחרור וללא ביקורת שיפוטית יזומה. 'מרכז שהייה' מנוהל על ידי שירות בתי הסוהר, ואת ההבדלים בינו לבין כלא קשה למצוא".

ביום חמישי שעבר השיבה המדינה לבקשה להוציא צווי ביניים להקפאת התיקון החדש לחוק. "צווי הביניים המבוקשים הינם מרחיקי לכת; נעדרי כל תקדים משפטי ישראלי קודם שיהווה להם למשען הולם; ולמעשה היעתרות להם משמעה נטילת חזקת החוקתיות העומדת לחקיקתה הראשית של הכנסת, משל חזקה זו לא עמדה לה מעולם - וכל זאת עוד בטרם נדונה העתירה לגופה", כתבו עורכי הדין יוכי גנסין, מיכל מיכלין־פרידלנדר ורן רוזנברג מהפרקליטות.

"במלים אחרות", הוסיפה המדינה, "בית המשפט הנכבד מתבקש כעת להביא להקפאה מיידית של חקיקה ראשית, על מלוא רבדיה ותכליותיה, וזאת ימים ספורים בלבד אחרי חקיקתה. למעשה, העותרים מבקשים מבית המשפט הנכבד למנוע מן הכנסת את היכולת להעמיד לרשות הממשלה כלים חדשים להתמודדות עם השלכותיה הקשות של תופעת ההסתננות הבלתי חוקית על המשק, החברה והערים בישראל, וזאת במסגרת בקשה למתן צו ביניים".

מכוח התיקון החדש לחוק הקימה המדינה את מתקן חולות, סמוך לקציעות. מיד עם פתיחתו, לפני כשלושה שבועות, העבירה אליו המדינה 483 מהגרים שהיו כלואים משך תקופה ארוכה בסהרונים. על השוהים במתקן נאסר לעבוד והם נדרשים להתייצב לרישום נוכחות שלוש פעמים ביום – בבוקר, בצהריים ובערב. המדינה התחייבה לספק להם מקום לינה, מזון ושירותי בריאות ורווחה.

בימים שלאחר פתיחת המתקן יצאו ממנו שתי צעדות מחאה של המהגרים, שהסתיימו במעצרם תוך שימוש בכוח רב מצד פקחי רשות האוכלוסין וההגירה. על פי נתוני שירות בתי הסוהר, 193 מהגרים מחויבים לשהות כעת במתקן חולות, 26 מהם נעדרים. 290 אחרים – רובם השתתפו בצעדות המחאה – הוחזרו לכלא סהרונים, בהתאם לחוק החדש, בעקבות הפרת תנאי השהייה.

בשבוע שעבר החלה רשות האוכלוסין וההגירה להגביר את פעולות האכיפה נגד מהגרים מאפריקה המתגוררים בערים. פקחי ההגירה עצרו בימים האחרונים והעבירו לכלא גבעון 115 מהגרים מאפריקה שנתפסו ללא אשרות בתוקף. בימים האחרונים החלה הרשות לחייב מהגרים המתגוררים בערים להתייצב במתקן חולות תוך 30 יום, אחרת ייכלאו. עד כה ניתנו הוראות התייצבות בחולות ל-422 אזרחי סודאן ואריתריאה.  

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ