התלוננה בפייסבוק על בעל מכולת ותחויב בפיצוי אלפי שקלים

תושבת ערד טענה כי בעל המכולת רימה אותה. בית המשפט: "המרשתת היא בגדר 'כיכר העיר' החדשה אך טרם הופנם מהו פוטנציאל הפגיעה באחרים"

שירלי סיידלר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שירלי סיידלר

תושבת ערד חויבה לשלם פיצוי בסך עשרת אלפים שקל ועוד אלפיים שקל עבור הוצאות משפט, בעקבות הוצאת דיבה שכתבה על בעל מכולת בפייסבוק. בית משפט השלום בדימונה קבע היום (ראשון) כי הדברים לא היו בגדר הבעת דעה ונכתבו ללא ביסוס ומתוך רצון לפגוע בעסקיו של התובע.

לפני כשנה קנתה האשה מוצרים בעלות של 41 שקלים במכולת של התובע. כמה שעות לאחר הרכישה חשדה כי העודף שקיבלה אינו נכון ופנתה לבעל המכולת, שאמר לה כי יספור את הסכום בקופה בסוף היום ואם יישאר עודף, ייתן לה אותו. למחרת מסר לה כי לא נמצאה יתרה בקופה.

בעקבות האירוע פרסמה האשה פוסט בקבוצה של תושבי ערד בפייסבוק, שבה חברים קרוב ל-3,000 איש. בהודעה כתבה: "הודעה חשובה לצרכנים בערד שקונים במכולת של גילי: ישנה תופעה שחוזרת על עצמה וצריך לשים לב אליה. אדם שקונה מצרכים ומשלם בשטר של 200 צריך לשים לב טוב, יש שיטה של הסחה על ידי שיחה ותוך כדי שיחה לא מחזירים את העודף נכון, לי זה קרה ביום שלישי". האשה טענה כי בעל המכולת היה צריך לספור את הקופה מיד ולא לחכות לסוף היום וקראה לצרכנים ש''רושמים'' במכולת לבדוק את סכום הקנייה: "העניין זה לא המאה שקל שחסרו לי אלא השיטה".

השופט רון סולקין כתב בהחלטתו, כי הדברים שכתבה האישה נועדו כדי לפגוע בעסק של התובע. "המרשתת היא בגדר 'כיכר העיר' החדשה בו מוצאים אנשים במה ודרור להתבטא בכל נושא העולה על רוחם", כתב. "ברם, נראה כי טרם הופנם בציבור מהו פוטנציאל הפגיעה באחרים, ובהתאם לכך החובה להפעיל ריסון עצמי על המפרסמים".

הוא ציין כי בית המשפט לקח בחשבון שאין הוכחה לכך שהפרסום אכן פגע בבית העסק ולכן אינו נוקט במלוא חומרת הדין, "אך על הציבור להפנים כי לא לעולם חוסן, וכי בעתיד יתכן שיושתו פיצויים גבוהים יותר, ככל שלא תופנם החובה לנקוט בריסון עצמי במרשתת".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ