פרקליטי המדינה: לא נשתף פעולה עם נציבות הביקורת; עליה לשמור על חסיון

יו"ר ועד הפרקליטים כתבה לשרה לבני כי על ביקורת הנציבות, הנמצאת בשלבי הקמה, להיות מערכתית ולא אישית ודרשה לקיים משא ומתן על אופי פעילותה

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטל חובל
רויטל חובל

ועד פרקליטי המדינה לא ישתף פעולה עם נציבות הביקורת על הפרקליטים בשירות המדינה, גוף המצוי כעת בשלבי הקמה בהתאם להחלטת ממשלה, עד שייערך עמו משא ומתן בנוגע לאופי הביקורת וחסיון הממצאים.

יו"ר הוועד, הדס פורר־גפני, כתבה בחודש שעבר לשרת המשפטים, ציפי לבני, כי במסמך העקרונות שגובש לצורך הקמת הנציבות, לא הוסדרו מספר סוגיות. בין היתר היא כתבה כי יש להקפיד על כך שאופי הביקורת יהיה מערכתי ולא אישי, ושתלונה הנושאת אופי אישי "תסולק על הסף, ולו בנימוק זה בלבד".

עוד דורש הוועד שפרקליט שנגדו מתבררת תלונה יהיה זכאי לייצוג משפטי על ידי עורך דין חיצוני במימון משרד המשפטים, ושממצאי בדיקת נציבות הביקורת לפרקליטות יהיו חסויים. פורר־גפני הדגישה כי חשוב שנוהלי העבודה של הנציבות יוסדו באופן ברור ויובאו לידיעת הפרקליטים, כך שפרקליט שיאלץ לעמוד מול נציבות הביקורת ידע היטב כיצד עליו להתנהל במסגרת ההליך.

פורר־גפני דרשה משרת המשפטים לערוך פגישה שבה יידונו סמכויות נציבות הביקורת לפרקליטות, שתוכל לקבל תלונות מהציבור, וכן השלכותיה על תנאי ההעסקה של פרקליטי המדינה. "הפרקליטים נותנים יד לביקורת ולפרקליטות איכותית, ואינם חוששים מעצם קיומו של הליך ביקורת", כתבה, "אולם הארגון סבור שעל הביקורת להיות בראש ובראשונה מערכתית ולא לשמש כלי להתנגחות אישית בפרקליטים. יש לעשות הכל על מנת לוודא שלא ייעשה שימוש בהליך הביקורת על מנת לרפות ידיהם של פרקליטים ולפגוע בשיקול דעתם המקצועי. על מנת שהליך הביקורת יהיה מאוזן והוגן, יש חשיבות יתירה בשמירה על זכויותיו של הפרקליט במסגרת ההליך ולאפשר לו להתגונן כראוי".

היועמ"ש וינשטיין והשופטת גרסטלצילום: תומר אפלבאום

הקמת נציבות הביקורת על ידי לבני והיועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין עוגנה בהחלטת ממשלה, בניגוד לנציבות התלונות על השופטים, שהוקמה לפי חוק. הפרקליטים דורשים שממצאי הנציבות יהיו חסויים, בדומה להחלטות נציב תלונות השופטים. במקרה של השופטים, הנציב מפרסם מקרים בולטים בדו"ח השנתי שלו אך לא מציין בו שמות. לשר המשפטים ולנשיא בית המשפט העליון יש סמכות לפרסם את ההחלטות בגלוי, אולם לאורך השנים רק החלטות בודדות פורסמו.

בעבר הועלתה יוזמה לפרסם את החלטות הנציב, אולם השופטים התנגדו לה בתוקף. כך גם הפרקליטים עומדים על התנגדותם, מחשש שההחלטות נגדם ישמשו כלי ניגוח אישי בידי סנגורים. דרישה זו שנויה במחלוקת שכן קיים חשש שכל עוד הביקורת תישאר חסויה, הציבור לא יהיה מודע לה ובכך גוף הביקורת ירוקן מתוכן. לעומת זאת, דיונים בבית הדין המשמעתי של לשכת עורכי הדין מתנהלים בדלתיים פתוחות והחלטות בית הדין גלויות לציבור.

בימים אלה נבחן מספר התקנים שתכלול הנציבות ואיושם. לפני שבועיים אישרה הממשלה את מינוי השופטת הילה גרסטל, ששימשה נשיאת בית המשפט המחוזי מרכז, לכהן כנציבה הראשונה של גוף הביקורת על הפרקליטות וכן התביעה המשטרתית. גרסטל נבחרה על ידי ועדת איתור שבראשה עמד וינשטיין, אף שהוא עצמו צפוי להיות מבוקר על ידה והיא נחשבת לידידה קרובה שלו.

גרסטל תכהן בתפקידה שש שנים. כשופטת עסקה גרסטל בעיקר בתחום האזרחי והיא נבחרה אף שתפקידה כמבקרת יעסוק בעיקר בביקורת על ניהול הליכים פליליים. שר המשפטים לשעבר יעקב נאמן רצה למנות אותה לתפקיד מנהלת בתי המשפט, אך נשיא בית המשפט העליון אשר גרוניס העדיף מועמד אחר לתפקיד והיא הסירה מועמדותה. גרסטל טרם סיימה את תפקידה ועדיין לא נקבע מועד לפרישתה, כך שלא ברור מתי גוף הביקורת יחל לפעול.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ