המשטרה מתעכבת בתשלום לנאשם שהופיעה לדיון בעניינו ללא חומר התיק

נציגי התביעה המשטרתית לא הודיעו לבימ"ש השלום בכפר סבא על ביטול הדיון אלא באו ללא התיק. הם נקנסו על הזלזול בשופט ובסנגורית אך הקנס לא שולם

יניב קובוביץ
יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יניב קובוביץ
יניב קובוביץ

התביעה המשטרתית מתעכבת זה יותר משנתיים בתשלום קנס לנאשם, שהושת עליה לאחר שנציגיה הופיעו לדיון בבית המשפט ללא החומר הרלוונטי ובכך זלזלו בשופט ובסנגורי הנאשם.

הדיון בתיקו של הנאשם בעבירות הפרעה לשוטר, העלבת עובד ציבור והתפרעות, נערך בבית משפט השלום בכפר סבא בספטמבר 2011, אצל השופט מיכאל קרשן. התביעה המשטרתית שמנהלת את התיק היתה אמורה להגיע עם חומרים מוכנים לדיון, אולם רק כשהשופט והסנגורים נכנסו אליו טענו נציגיה שהחומר אינו בידיהם.

זו לא היתה הפעם הראשונה שבה התביעה המשטרתית אינה מבקשת לבטל מראש את הדיון בתיק זה ולהימנע מבזבוז זמנם של השופט ועורכי הדין, ולכן החליט קרשן השופט שלא לעבור על כך לסדר היום. "בתיק זה נופלות תקלות חוזרות ונשנות מצד המאשימה", קבע קרשן בהחלטתו, "זמנו של בית המשפט מושחת לריק ועל כן גם זמנו של הנאשם ושל בא כוחו. אפשר היה לקבל בהחלט את דבריה של בא כוח המאשימה לו היתה זו דחייה ראשונה ולא היינו עוסקים במחדל רגעי של התביעה. אלא שמדובר לפי השקפתי במחדל מתמשך מצד רשויות התביעה". השופט קרשן החליט להטיל קנס כספי על המשטרה וחייב אותה בהוצאות הנאשם בסך 800 שקלים.

המשטרה טרם שילמה את הקנס שהוטל עליה אף שעורכת הדין גבי לסקי, המייצגת את הנאשם, פנתה אליה כמה פעמים וביקשה שתכבד את החלטת בית המשפט ותעביר את הכסף ללקוח שלה. למרות זאת, הסכום טרם שולם והמשטרה אף לא נימקה מדוע בחרה שלא לכבד את החלטת בית המשפט.

אם הקנס לא ישולם בימים הקרובים, לסקי מתכוונת להגיש תלונה נגד המשטרה על ביזיון בית המשפט. "לא ייתכן שהמשטרה נמנעת מלקיים החלטות בית משפט" אמרה, "היא לא מגישה חומרים בתיקים שבהם היא עוצרת אנשים, מגישה נגדם כתבי אישום ואחרי כל זה היא גם לא מכבדת את החלטות בית המשפט".

לסקי הוסיפה כי בניגוד לאזרחים שאינם משלמים את חובותיהם וחושפים עצמם לעיקולי ההוצאה לפועל, המשטרה מסתתרת מאחורי מסך שלא מאפשר לפתוח נגדה בהליך הוצאה לפועל. "פניתי כמה פעמים בבקשה לקבל את הכסף שמגיע ללקוח שלי, ועד לרגע זה לא קיבלתי אפילו תשובה", אמרה, "כל אחד יכול היה לתאר מה היה קורה לאזרח מן השורה אם היה מחליט ללא שום סיבה שלא לקיים החלטת בית משפט".

סגן ניצב סיגל טולדו, דוברת מפכ"ל המשטרה, מסרה בתגובה כי "אין בכוונתנו להתייחס לתוכן פנייתך, שכן התנהלות מערכת עיתון 'הארץ' אינה עומדת בסטנדרטים הבסיסיים של עיתונות מקצועית הוגנת, ומתאפיינת בסיקור מגמתי מוטה וחד צדדי. פעם אחר פעם עיתון 'הארץ' בוחר להתעלם מעקרונות היסוד של סיקור הוגן, ומהוראות תקנון האתיקה של מועצת העיתונות בסעיפי 'בדיקת העובדות', 'אובייקטיביות', 'תיקון טעויות', 'התנצלות ותגובה' וכן סעיף ה'פרטיות ושם טוב' ומתעלם מעקרון תום הלב שבחוק איסור לשון הרע.

אין לנו דבר וחצי דבר עם תקשורת מבקרת המבצעת את תפקידה כראוי למשטר דמוקרטי המושתת על חופש הביטוי וחופש העיתונות, אך לצערנו, חירויות אלה לא כוללות את חופש ההשתלחות. צר לנו כי מציבור קוראי 'הארץ' נחסכת פעמים רבות תגובת המשטרה והם נחשפים לתמונה חד־צדדית ומגמתית באופן המבליט את חוסר תום הלב לכאורה שבסיקור. אנו מבהירים כי צעד חריג זה בא לאחר ניסיונות רבים ליצור דו־שיח מקצועי והוגן עם מערכת 'הארץ'. אולם, ניסיונות אלו זכו להתעלמות בוטה".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ