ראש העיר בית שמש מערער על ביטול תוצאות הבחירות בעיר

לטענת משה אבוטבול, הראיות שהובילו לביטול התוצאות נוגעות ל-36 קולות בלבד, בעוד שנדרשות לפחות 956 הצבעות פסולות כדי לפסול את בחירתו

ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניר חסון

ראש העיר בית שמש, משה אבוטבול, הגיש היום (חמישי) בקשת ערעור לבית המשפט העליון על החלטת בית המשפט המחוזי בירושלים לבטל את הבחירות המקומיות בעיר.

בבקשה, שהוגשה על ידי עו"ד יעקב ויינרוט, נמתחת ביקורת על החלטת המחוזי. עיקר הטענה של אבוטבול היא שהראיות הקשיחות לזיופים נוגעות ל-36 קולות בלבד. "על מנת לפסול את בחירתו של ראש עיריית בית שמש הנבחר, נדרשו לא פחות מ-956 הצבעות פסולות", נכתב בבקשת הערעור. "כל מספר הנופל ממספר זה לא היה מביא את המשיב המתמודד שעמד מולו, לראשות העיר. זאת משום שאין מדובר במצב שבו כל קול שנגרע מהמועמד האחד לראשות העיר עובר היה למועמד השני או עשוי היה לעבור לשני".

עוד נכתב בבקשת הערעור כי "על פי עמדת המדינה, מדובר, כאמור, בקולות של פלג הקנאים המחמיר, שלא ניתן לטעון לגביו כי היה נותן קולו למר כהן או בכלל. על כן מה שצריך להוכיח הוא כי כאלף אנשים הצליחו להתחפש ולהערים על כל מנגנוני ההשגחה".

ראש העיר בית שמש משה אבוטבולצילום: אוליבייה פיטוסי

לטענת אבוטבול הזיופים, אם היו, נעשו כחלק ממאבק פנים חרדי ובעיקר ניסיונה של מפלגת כח, מפלגה חרדית חדשה, לגזול קולות מהמפלגות הוותיקות והזיופים כלל לא השפיעו על התוצאות בהצבעה על רשות העיר.

"אין אנו מקלים בהם ראש (בליקויים)", נכתב בערעור. "הם ראויים לגינוי, וראוי למצות עם האחראים להם את הדין במלוא חומרתו. אך ליקוי בבחירות לחוד וביטול בחירות לחוד. ביטול בחירות, ובמיוחד ביטול בחירות גורף וכללי, הוא סעד קיצוני.

תושבים מוחים נגד תוצאות הבחירות בבית שמשצילום: אמיל סלמן

כזכור לפני שבועיים ביטל בית המשפט המחוזי בירושלים את תוצאות הבחירות בבית שמש. זאת לאחר שהמפסיד בבחירות, המועמד החילוני, אלי כהן והיועץ המשפטי לממשלה ערערו על תוצאות הבחירות לנוכח אי סדרים וזיופים שהתגלו ביום הבחירות.

שופטי המחוזי קבעו כי הזיופים מקורם ב"פעילות שיטתית ומאורגנת" ו"תעשיה" שנועדה לשנות את תוצאות הבחירות. המקרה החמור ביותר היה תפיסה של 170 תעודות זהות בדירה עליה פשטה המשטרה במהלך יום הבחירות.

לאחר הבחירות עלו טענות נוספות על אי סדרים וניסיונות זיוף – בין היתר הועלו טענות על שינוי כתובות פיקטיבי, על אי סדרים בספירת הקולות ועל הצבעות בשמם של אנשים אחרים. שופטי המחוזי הסתפקו בתפיסת תעודות הזהות כדי לפסול את הבחירות, מבלי להזדקק לטיעונים נוספים שהועלו על ידי כהן.

אלי כהן אמר בתגובה כי "משה אבוטבול מתעלם מטובת העיר ומטובת התושבים, ומנסה לדאוג רק לכיסאו. כדמוקרט, אני מכיר בזכותו של כל אדם לערער לבית המשפט העליון, אך אי אפשר להתעלם מכך שבמקרה זה תיווצר סחבת אשר תפגע בעיר ותפגע בתושבים. ערעור זה בא בעיקר כדי למשוך זמן, ולנסות להשכיח מדעת הקהל את פסיקתו של בית המשפט. חשוב לזכור, אין חולק ואין מכחיש את העובדות – היו זיופים חמורים בבחירות בבית שמש במטרתן הייתה לקדם את המפלגות החרדיות ואת אבוטבול. בית המשפט קבע זאת בפסק דין ארוך ומנומק, אשר מפרט את העוול שיצר מנגנון הזיופים המשומן ואיך פגע במערכת הדמוקרטית בעיר. את העובדות לא ניתן להכחיש, והערעור זה אין לו על מה להסתמך".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ