וינשטיין ביקש להשעות את ראש עיריית בת ים שלומי לחיאני מתפקידו

הבקשה הוגשה בעקבות התיקון לחוק הרשויות המקומיות - הקובע שוועדה מיוחדת תבחן השעיית ראשי ערים שהוגשו נגדם כתבי אישום. בקשה דומה תוגש גם נגד גפסו

רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטל חובל

היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, הגיש היום (חמישי) לוועדה לבחינת השעיית ראשי רשויות שבמשרד הפנים, בקשה להשעות את ראש העיר בת ים שלמה לחיאני. זאת, בשל הגשת כתב האישום נגדו באוקטובר האחרון. בקשה דומה צפויה להיות מוגשת בימים הקרובים גם לגבי ראש העיר נצרת עילית, שמעון גפסו. במשרד היועץ המשפטי, עם זאת, עדיין מתלבטים אם לבקש אף את השעייתו של ראש העיר רמת השרון, יצחק רוכברגר, שכן הוא הודיע על נבצרות.

מדובר בבקשה ראשונה שמוגשת בעקבות התיקון לחוק הרשויות המקומיות, שאושר לפני כשבועיים בכנסת וקובע כי ועדה מיוחדת תבחן השעיית ראשי ערים במקרה שהוגשו נגדם כתבי אישום. הוועדה מהווה מסננת שנייה בהליך, לאחר שהיועץ המשפטי לממשלה צריך קודם כל לבקש את ההשעיה ורק לאחר מכן הוועדה תדון בה. בשנה הראשונה לתיקון לחוק יעמדו לרשות הוועדה 45 ימים כדי להחליט האם להורות על השעיית ראש העיר. חברי הוועדה הם השופט בדימוס משה גל, פרקליטת מחוז תל אביב לשעבר מרים רוזנטל וראש המועצה המקומית ירוחם לשעבר, מוטי אביסרור.

בבקשות אלה יטפלו פרקליטים ממחלקת הבג"צים בשם היועץ המשפטי לממשלה. בבקשה שהוגשה היום נכתב כי "ההחלטה על השעייתו של מר לחיאני היא החלטה מחויבת המציאות שלא ניתן להימנע ממנה". נגד לחיאני הוגש כתב אישום באוקטובר האחרון בעבירות של קבלת שוחד, מרמה והפרת אמונים, הלבנת הון ושבועת שקר. בבקשה מזכירה הפרקליטה חני אופק כי לחיאני הודח מתפקידו על ידי שופטי בג"ץ יומיים לפני יום הבחירות לרשויות המקומיות.

שלמה לחיאני בבית המשפט העליון, באוקטוברצילום: אמיל סלמן

הפרקליטות ביקשה עוד כי לחיאני לא רק יושעה מתפקידו כראש עיר, אלא גם מתפקידים שיש בהם ניהול של כספי ציבור. כך, הפרקליטות דורשת כי לחיאני יהיה מנוע מלכהן בוועדת הכספים ובוועדת המכרזים של המועצה, וכן מנוע מלכהן בוועדה המקומית או בוועדת המשנה לתכנון ולבנייה, ובכל ועדה שיש לה השפעה על העסקת עובדים והתקשרות עם ספקים, קבלנים או נותני שירותים לעירייה. עוד מצוין כי כחלק מהרפורמה בתכנון ובנייה, נידון בוועדת הפנים של הכנסת התיקון לחוק התכנון ובנייה לפיו אדם שהוגש נגדו כתב אישום לא יוכל לכהן כחבר ועדת תכנון ובנייה.

בבקשה מצוין כי המעשים המיוחסים ללחיאני הם בעלי זיקה הדוקה לתפקידו, לפיהם הוא ניצל לרעה את הכוח השלטוני. עוד נכתב כי "לעמדת היועץ המשפטי לממשלה, המחויבות לשמירה על ערכי הליבה של השירות הציבורי, ובמיוחד על טוהר המידות וצביונו המוסרי של השירות הציבורי, אינה מתיישבת עם המשך כהונתו של מר לחיאני כראש הרשות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ