לבני וגרוניס הכריזו על שורת רפורמות לטיפול בסחבת בבתי המשפט

במסגרת השינויים יורחב הליך הגישור ותונהג משמרת שנייה בבתי המשפט; שרת המשפטים: "סחבת אינה מכת טבע - היא מכת מדינה"

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטל חובל
רויטל חובל

שרת המשפטים ציפי לבני ונשיא בית המשפט העליון אשר גרוניס הציגו היום (חמישי) שורה של רפורמות לצורך הטיפול בסחבת בבתי המשפט. על פי הרפורמה החדשה שהוצגה היום בכנס העמותה למשפט ציבורי, החודש תתחיל שמיעת תיקים פליליים ברצף, תונהג משמרת שנייה בבתי המשפט ובה יישמעו תיקים אזרחיים וכן תורחב תוכנית הגישור לתיקים רבים.

השינוי המרכזי הוא נוהל שמיעה רצופה בתיקים פליליים, שנכנס לתוקפו כבר ב-1 בינואר אך הנהלת בתי המשפט הקציבה לביצועו 60 יום, לצורך הסתגלות. על פי הנוהל, תיקים פליליים יישמעו עד שלוש פעמים בשבוע ושמיעת ההוכחות תסתיים תוך 60-45 ימים מתום השלב המקדמי. בסיום דיוני ההוכחות, ישמע בית המשפט סיכומים בעל-פה, ופסק הדין יינתן תוך זמן סביר לאחר מכן. נוהל זה זוכה להתנגדות עזה של הפורום הפלילי בלשכת עורכי הדין, אשר ראשיו הביעו חשש שנוהל זה יביא לפגיעה במשרדי עורכי הדין הקטנים.

באשר לרפורמה בתיקים האזרחיים, הוחלט על הנהגת משמרת אחר־הצהריים, כך שבתי משפט יעבדו גם אחרי השעה שלוש. הפעלת המשמרת השנייה תורחב גם לתביעות קטנות, תביעות אזרחיות, בקשות לצווי הגנה ותיקי תעבורה. כמו כן, הוחלט על גיבוש קודקס חדש שיחליף את תקנות סדר הדין האזרחי מ-1963, וכן ששופטים בתחום האזרחי יתמחו בתחומים מוגדרים.

לבניצילום: אמיל סלמן

עוד הוחלט על הרחבת תוכנית הגישור, שמופעלת מאז 2008 בתשעה בתי משפט השלום, לכל בתי המשפט המחוזיים והשלום. כמו כן, הודיעה השרה לבני על תקנות שיסדירו את תפקיד המגשר וכישוריו, שכן כיום מדובר בתחום פרוץ ולא מוסדר. על פי הנתונים של מערכת בתי המשפט, משך הזמן הממוצע לסיום תיק בהליך גישור קצר פי שלושה מתיק בהליך רגיל, וכי נרשמה שביעות רצון מהפרויקט.

לבני אמרה היום כי "הסחבת בבתי המשפט שוחקת ופוגעת באזרח, בתחושת הצדק שלו ובאמון שמקבלת מערכת המשפט מהציבור. הגיע הזמן לשנות את זה. סחבת היא לא מכת טבע, היא מכת מדינה. ואם היא מכת מדינה, אנחנו צריכים לטפל בה. זה קורה עכשיו: בתי המשפט, הסניגוריה, הפרקליטות, המשטרה היועץ המשפטי - כולם התגייסו. זו תחילתה של מהפכה שתוביל לקץ בעינוי הדין, תשים את האזרח במרכז, ותשיב את אמון הציבור במערכת המשפטית כולה".

גרוניסצילום: מיכל פתאל

לדברי גרוניס, "שני עניינים מרכזיים מטרידים את ראשי המערכת זה שנים מספר: עומס התיקים החריג בקנה מידה עולמי ומשך החיים של תיקים במערכת. שני עניינים אלה משפיעים באופן ישיר על האופן שבו נתפסת מערכת המשפט בעיני הציבור. אין זו קלישאה שצדק מאוחר אינו צדק". גרוניס הוסיף כי הכוונה בעתיד היא לעבור לשמיעה ברצף של תיקים גם בתחומי משפט אחרים, לא רק בתחום הפלילים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ