ביהמ"ש חייב את שב"ס לאפשר כניסת מטפלים פרטיים לבתי כלא

ההחלטה על איסור כניסת המטפלים גדעה את ההכנה לשיקום של אסירים המיועדים להשתחרר על תנאי, והתקבלה ללא התייעצות עם גורמי מקצוע

יניב קובוביץ
יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים4
יניב קובוביץ
יניב קובוביץ

שופטת בית המשפט המחוזי בלוד, מיכל ברנט, הורתה ל לשוב ולאפשר באופן מיידי את כניסתם של מטפלים שיקומיים פרטיים לתחומם.

לפני כשלושה חודשים הוחלט באגף האסיר בשב"ס  של המטפלים הפרטיים לבתי הכלא בישראל. ההחלטה התקבלה ללא כל התייעצות עם גורמי מקצוע כגון לשכת עורכי הדין והסנגוריה הציבורית, אשר מחו על המהלך שנתפס כצעד כוחני.

עו"ד חגית לרנאו, מאיה רוזנפלד מהסנגוריה הציבורית, עו"ד שני אילוז ושישה עותרים נוספים פנו לבית המשפט המחוזי בלוד בבקשה להפוך את ההחלטה, שמנעה את המשך תהליך ההכנה לשיקום של אסירים המיועדים להשתחרר על תנאי. לטענתם, החלטת שב"ס עומדת בניגוד להסכמות קודמות שאליהן הגיעו עם הסנגוריה הציבורית. בנוסף, מדובר בפגיעה בזכות בסיסית של האסירים.

"עמדתי הינה כי יש מקום לאפשר לאסירים להציג חוות דעת פרטית", כתבה השופטת ברנט והוסיפה כי "לא היה מקום לקבלת החלטה מיידית בדבר שלילת כניסה באופן גורף לכל המטפלים, באשר זוהי פעולה לא מידתית ולא סבירה". לבסוף הורתה ברנט לשב"ס "לאפשר הכנסת מטפלים פרטיים לצורך הכנת תוכנית שיקום פרטית לוועדה לשחרור על תנאי, בהתאם לרשימת המטפלים אשר אושרה או תאושר על ידה".

בסנגוריה הציבורית הביעו סיפוק מההחלטה, משום שלדבריהם התקציב של הרשות לשיקום האסיר לא יכול לאפשר את ההכנה לשיקום של כל האסירים. עו"ד לרנאו הוסיפה כי התנהלות שב"ס היתה "בריונית, ופגעה בזכויות בסיסיות של אסירים". לדברי עו"ד אילוז, הוראת שב"ס היתה "בלתי סבירה". משב"ס נמסר כי "החלטת בית המשפט התקבלה ונלמדת".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ