סוחר עתיקות ישראלי עצור בשווייץ; נאשם בגניבת עתיקות מממלכת הכוזרים

ברוסיה דורשים להסגירו בגין חפירות לא חוקיות, וטוענים כי עמד בראש רשת שהבריחה אוצרות תרבות מהמדינה ומכרה אותם בשוק העתיקות העולמי

ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניר חסון

סוחר עתיקות ישראלי עצור בשווייץ כבר ארבעה חודשים, בעקבות דרישת השלטונות ברוסיה להסגיר אותו. זאת, בטענה כי עמד בראש רשת שהבריחה אוצרות תרבות מהמדינה ומכרה אותם בשוק העתיקות העולמי. לפי כתב האישום שהוגש נגד הסוחר ברוסיה, מקור העתיקות בחפירות ארכיאולוגיות לא חוקיות. בין היתר מדובר בכלי נשק, תכשיטים וכלים עשויים זהב, כלי פולחן ועוד.

הסוחר, מיכאל גולדלמן, ישראלי יליד רוסיה בן 41, נחשב מומחה בינלאומי לעתיקות מדרום רוסיה. הוא עסק בעיקר במחקר ובסחר בעתיקות שמקורן בממלכת הכוזרים – הממלכה היהודית ששגשגה בימי הביניים באזור הקווקז.

ברוסיה מבקשים לחקור את גולדלמן כבר תקופה ארוכה, לאחר שחבר אחר ברשת ההברחות נתפס וקשר אותו למעשים במסגרת עסקת טיעון. על אותו נאשם נגזרו ארבע שנות מאסר. לדברי גורמים המעורים בפרשה, שלטונות אנגליה לא נענו לבקשה הרוסית להסגירו, אך לפני כארבעה חודשים נחת גולדלמן בשווייץ ונעצר. מאז הוא מוחזק במעצר מלא במדינה וממתין להחלטת בית המשפט השווייצי בעניינו.

חורבות העיר הכוזרית איתל מן המאה ה-11 שנמצאו ברוסיהצילום: אי–פי

עתיקות כוזריות או כאלו שמיוחסות לכוזרים נחשבות יקרות ערך בשוק האספנים הבינלאומי. לפי כתב האישום שהוגש נגד גולדלמן ברוסיה, והגיע לידי "הארץ", הוא מואשם בהעברת "נכסי תרבות אל מעבר לגבול המכס של הפדרציה הרוסית, תוך הסתרתם מביקורת המכס". בין היתר הוא מואשם כי הצפין את החפצים "מתחת לסיפונן של הדלתות השמאלית והימנית של רכב מסוג מרצדס".

בנוסף, בשלוש השנים האחרונות מנהל גולדלמן משפט דיבה בישראל נגד פרופ' דן שפירא מאוניברסיטת בר אילן. האחרון טען בתכתובת דואר אלקטרוני קבוצתית כי גולדלמן עוסק ב"שוד עתיקות".

"הליכי ההסגרה בשווייץ הם ראיה כבדת משקל למעורבותו של מר גולדלמן בשוק השחור של העתיקות בחבר העמים", אמר בתגובה מיכאל דבורין, בא כוחו של פרופ' שפירא, "כך שדבריו של פרופסור שפירא בעניין זה התאמתו ולמעלה מכך".

עו"ד אנדרי נזרצקי, המייצג את גולדלמן מסר בתגובה: "מדובר בעלילה. הוגש נגדו כתב אישום ברוסיה, מבלי שהוא היה שם ואך ורק על בסיס עדויות של אנשים. כתב האישום הוגש במסגרת מאבקי כוח בין רשויות שונות ברוסיה שלא קשורות כלל למרשי. הוא נעצר על לא עוול בכפו. גם מערכת המשפט וגם מערכת החקירה ברוסיה אינן עצמאיות וכפופות לגורמי שלטון והוא נפל קורבן למאבקים האלו. הוא ימשיך במאבק נגד הסגרתו לאור העובדה שברוסיה הוא לא יזכה למשפט צדק".

בתוך כך, סוחר עתיקות מתל אביב תובע 12 מיליון שקל מרשות העתיקות, לאחר שלטענתו הואשם על לא עוול בכפו בזיוף עתיקות. התובע, ד"ר רוברט דויטש, הוא מוותיקי סוחרי העתיקות בישראל וחוקר ארכיאולוגיה פעיל, והוא מפורסם בשל המכירות הפומביות שהוא מארגן של חפצים עתיקים.

דויטש הואשם כי חבר לאספן העתיקות עודד גולן בזיוף עתיקות לשם מכירתן, אך במארס 2012 זוכה מכל האישומים נגדו. גם גולן זוכה מרוב מכריע מהאישומים שהועלו נגדו. לפני כחודש הגיש דויטש כתב תביעה נגד רשות העתיקות, העומד בראשה, שוקה דורפמן, והפרקליט שניהל את התיק, דן בהט. דויטש טוען בכתב התביעה, שהוגש באמצעות עו"ד שרונה עמרן, כי רשות העתיקות והפרקליטות הגישו כתב אישום מופרך על בסיס ראיות קלושות, שכל מטרתו היתה העלאת תשומת הלב הציבורית לבעיית שוד העתיקות וזיוף העתיקות.

"נגרם עוול לאדם הגון כאשר המאשימה רואה לנגד עיניה 'שוד עתיקות' שעניינן חיי העבר, ומתעלמת מרמיסת התובע בהווה. היא פגעה בעתידו הכלכלי והאקדמי - לרבות הטלת קלון על שמו, כאשר אין ספק שתפקידה של המדינה ובעלי התפקידים מטעמה לעמוד על הוצאת האמת לאור ולהימנע משיקולים זרים", נכתב בכתב התביעה.
לטענת דויטש, התנהלות רשות העתיקות גרמה לפגיעה בשמו הטוב כסוחר אמין וחוקר רציני, במעמדו האקדמי ובפרנסתו, והביאה לחרם עליו מצד העוסקים בתחום הארכיאולוגיה בארץ. 

מרשות העתיקות נמסר בתגובה: "הרשות פעלה בעניין זה מכוח תפקידה, ללא משוא פנים, כפי שפסק שופט בית המשפט המחוזי בירושלים, אהרון פרקש. ההחלטה בדבר המשך ההליך המשפטי הובאה בפני בית המשפט לפני שנים רבות על ידי התובע עצמו, שביקש מבית המשפט הגנה מן הצדק והפסקת ההליכים. שופט בית המשפט החליט אז לדחות את בקשתו של התובע ולהמשיך בהליך המשפטי נגדו.

"רשות העתיקות דוחה על הסף כל טענה 'לרדיפת' התובע. במשך שנים זוכה התובע ליחס הוגן ומקבל שירות מיטבי מרשות העתיקות על בסיס שבועי מתוקף היותו סוחר עתיקות מורשה. הרשות סבורה שאין הצדקה בהגשת התביעה כנגד משרתי ציבור, שביצעו את תפקידם בהתאם לחוק". 

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ