פרשת ארביב-פינטו: תרנגולות הזהב בחצרות הרבנים

פינטו ואיפרגן הם מהרבנים העשירים ביותר. שניהם היו מעורבים בעסקות שעשו תורמיהם הטייקונים הישראלים במסגרתן גויס כסף ציבורי רב, חלקו לא הוחזר

שרון שפורר
רותם שטרקמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
שרון שפורר
רותם שטרקמן

בבוקר יום שישי בשבוע שעבר, כשהכותרת הראשית ב"הארץ" בישרה על פרשת השחיתות לכאורה שבה מעורבים הרב יאשיהו פינטו וקציני משטרה בכירים נוספים, בער לשר לביטחון פנים יצחק אהרונוביץ' לקרוא למפכ"ל המשטרה יוחנן דנינו ולהודיע לו רשמית על הארכת כהונתו בשנה. האם זו היתה הפתעה לדנינו, שנכנס למשרד השר, בעוד פרטי הפרשה החדשה עדיין אסורים לפרסום? לא בטוח.

בלי כל קשר לפרשת פינטו, שלושה חודשים לפני מינוי דנינו לתפקיד המפכ"ל ב–2011, נודע לו על כך ממסרון ששיגרה לו מי שמכונה "הבוררת" של העולם התחתון, הרבנית ברוריה זבולוני, שמספר הטלפון שלו מצוי אצלה על החיוג המהיר. זבולוני היא אחותו של "הרנטגן", הרב יעקב איפרגן מנתיבות, שאין לו שום קשר לבריאות הציבור אך יש לו בהחלט קשר לכספי ציבור (איפרגן אינו חשוד בפרשת השחיתות הנוכחית).

זה אולי נשמע כמו בדיחה על חשבונו של דנינו, אבל הוא עצמו סיפר את האנקדוטה המוזרה הזו, ביוני 2011, חודש אחרי שנכנס לתפקידו, בביקור של ראשי הפדרציה העולמית של יהדות מרוקו במטה הארצי של המשטרה. דנינו ישב בראש שולחן הישיבות ולצדו זבולוני, המשמשת נשיאת קרן המלגות של הפדרציה. "יוחנן אתה תהיה המפכ"ל הבא", היא כתבה לו, לדבריו, שלושה חודשים לפני כן. דנינו ענה לה שהוא בכלל לא מועמד לתפקיד.

"מועמד או לא מועמד, אתה תהיה המפכ"ל הבא של ישראל", ציטט דנינו באוזני הנוכחים את פרטי המסרון שרמזו על הקשר בין מי שאחראי על ביטחון הציבור בישראל ומניעת פשיעה, לבין מי שידועה בעיקר בשל הבוררויות שעשתה בין ראשי משפחות פשע בישראל.

לא בטוח שיש לדנינו סיבה לחגוג את שנתו הנוספת. כמו יתר שומרי הסף ואוכפי החוק בישראל, גם כהונתו נראית עד כה חיוורת. אבל אם יבחר לעשות לביתו בתום כהונתו, החיוורון הזה יכול רק לשרתו. כמו יתר הרגולטורים, ובהם גם בכירי משטרת ישראל, כשיסיים דנינו את תפקידו, די בקלות הוא יוכל למצוא עבודה, ושכר של מיליונים, אצל אחד הטייקונים, כלומר, אצל מי מהם שנשארו עדיין בעניינים. בעסקיו של יצחק תשובה, למשל, ימתינו לו שני מפכ"לים קודמים וניצב אחד – דודי כהן, משה קראדי וגבי לסט, שמשתכרים מיליוני שקלים בשנה.

הקשר בין בכירים במשטרה לטייקונים מצד אחד, ולרבנים מצד אחר, אינו חדש. כבר שנים שעושרם של הרבנים מעורר תהיות וסימני שאלה בציבור. פינטו ואיפרגן הם שניים מהרבנים העשירים ביותר, יש לכל אחד מהם הון הנאמד בעשרות מיליוני שקלים, והם מנהלים אורח חיים של האלפיון העליון. אבל במשטרה לא שואלים שאלות. גם לא ברשות המסים. באף לא אחת משתי הרשויות לא הרימו גבה כשראו שסביב אותם רבנים מסתובבים כמה מטייקוני המשק, ששניים מהם חשודים בפלילים - נוחי דנקנר וג'קי בן זקן. נגד דנקנר (שקיבל מהפדרציה של יהדות מרוקו תואר "דמות מופת בעם היהודי", כי תרם לה כמה מאות אלפי שקלים מכספי ציבור) התקיימה חקירה של רשות נייירות הערך. הפרקליטות המליצה להעמידו לדין (עורך דינו של דנקנר, אלי זהר, הוא גם עורך הדין של פינטו). ואילו נגד בן זקן מתנהלות שתי חקירות, של רשות ניירות הערך ושל רשות המסים.

המשטרה, שלא פתחה בשנים האחרונות בחקירה נגד אף טייקון בישראל, יודעת לעצור באלימות פעילי מחאה חברתית שמפגינים נגד הטייקונים ולרדוף אותם בבתי המשפט. לעומת זאת, קהל מעורב של עבריינים לשעבר, אנשי עסקים וקצינים בדימוס, יחד עם נציגים רבים של האליטה הפוליטית הביטחונית והמשטרתית בישראל, עמד בתור לטיסות עם הרב פינטו, או ירד לנתיבות להילולה של איפרגן. בשלב כלשהו בקריירות של אילן בן דב, בן זקן ודנקנר, פינטו היה להם לא רק רב לחשן ובחשן, אלא גם "בנקאי השקעות" ומוציא ומביא.

פינטו היה קשור בעסקה שבה בן דב ובן זקן רכשו את מגדל הליפסטיק בניו יורק, שבה הפסיד הציבור עשרות מיליוני שקלים. פינטו גם תיווך בעסקת ההשקעה של איש עסקים אדוארדו אלשטיין בחברה של דנקנר, כשדנקנר עוד חשב שיוכל לסגור עסקה על מחיקת חלק מהחובות הפרטיים שלו לבנק לאומי. פינטו שכנע את אלשטיין להשקיע אצל דנקנר, הבטיח לו שישליש את כספו באותה השקעה, ממש כמו שהבטיח לבן דב הצלחה גדולה ברכישת חברת פרטנר. שני הדברים לא קרו, כמובן.

אבל זה לא נורא, לפחות לא בשביל אלשטיין. שנה אחרי ההשקעה ההיא, דנקנר כבר נמצא מחוץ לאי־די־בי, ואילו אלשטיין נמצא חזק בפנים. אלשטיין, כמובן, נמנה גם הוא עם חסידיו של פינטו. כך, בעוד דנקנר, בן זקן, בן דב וטייקונים אחרים נופלים או נחלשים ונעלמים מהזירה, איפרגן ופינטו, שעוד לא מלאו להם 50 שנה, כבר יושבים על הון עצום. המשולש טייקונים־רבנים־שוטרים, שכלכלת ישראל התוודעה אליו בעשור האחרון, מאופיין בגיוסי ענק של כסף ציבורי, שחלקו לא חזר.

כמה קיבלו פינטו ואיפרגן מאותם אנשי עסקים, וכמה מזה בא על חשבון הציבור? אין תשובה על כל השאלות האלה, כי רשות ניירות הערך אינה חושבת שהציבור צריך לדעת כמה ולמי תורמות החברות הציבוריות, ומה יעד תשלומי התיווך שלהן. היה זה השר סילבן שלום, שבעת כהונתו כשר אוצר דחף למתן תרומות על ידי החברות הציבוריות. אבל שלום לא ידע שבסופו של דבר יהפכו התרומות למסלקת כספים שתתדלק התנהלות בעייתית הרחק מהעין הציבורית. דנקנר, כמו בן זקן ואילן בן דב, תרם מיליונים רבים לפינטו ולאיפרגן. בה בעת ריסקו השלושה מיליארדים מהפנסיות של הציבור.

דנקנר, למשל, תרם לעמותת אוצרות החיים, הקשורה לפינטו ולאביו חיים פינטו, 540 אלף שקלים, דרך חברת גנדן. בסך הכל, אי־די־בי תרמה בעשור האחרון יותר מ-400 מיליון שקל. בן דב תרם לעמותת אוצרות החיים 630 אלף שקל, באמצעות החברות הציבוריות שלו, ועוד 800 אלף שקלים באופן פרטי. בן זקן וחיים רביבו שותפו תרמו, באמצעות חברת מנופים פיננסים הציבורית, 1.2 מיליוני שקלים לאוצרות החיים, ועוד 150 אלף שקלים באמצעות חברה פרטית שלהם. לעמותה הקשורה לפינטו תרמו גם רמי לוי (480 אלף שקל – פרטי), עופר נמרודי (180 אלף שקל – ציבורי), וטדי שגיא (187 אלף שקל - פרטי). דנקנר תרם לעמותה הקשורה לרב איפרגן מנתיבות 4.4 מיליוני שקלים דרך חברות ציבוריות, ועוד 8.7 מיליון שקל מגנדן. בן דב תרם לרב איפרגן 800 אלף שקל מחברות ציבוריות שלו.

כל אלה הם נתונים חלקיים בלבד. הם לא מתייחסים לכל העמותות של פינטו ואיפרגן, וגם לא מכסים את כל השנים. אף חברה לא פרסמה עד היום בבורסה את רשימת הנתרמים המלאה, ורשות ניירות הערך גם לא דרשה ממנה לעשות זאת. מדובר בסכומי עתק שבאים ברובם מכספי הפנסיה, שהציבור אינו יודע למה הם משמשים. הכל נעשה במחשכים, ללא דיווח מספק וללא פיקוח. כן, זה עוד מקום שבו כספי הציבור מופקרים.

תגובות