הרב פינטו, יקיר הטייקונים

הרב מאשדוד עלה לגדולה כיועץ של חבורת אנשי עסקים במנהטן. משם זכה בעדת מעריצים גם בישראל, כולל פוליטיקאים בכירים, וגם במעמד בעולם הרבני

יאיר אטינגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר אטינגר

עבור אלפי התלמידים והמקורבים למוסדות "שובה ישראל" הפרשות והחקירות שיוצאות כעת לאור אינן חדשות; במידה רבה, זה כמה שנים שהן מעצבות את היחסים בין מנהיג הקהילה הנערץ, הרב יאשיהו פינטו, ובין חסידיו. אלו הם יחסים הדדיים – שבהן פינטו מספק להם ביטחון, משמעות ואולי גם תקווה, אך הוא עצמו מתהלך בארשת מסוגפת וקודרת. הפרטים האינטימיים ביותר של ייסורי הרב פינטו - הגופניים, המשפטיים ומשפחתיים - הם נושא לגיטימי לדיון הן במעגלים הפנימיים, בהם שותפים אנשי העסקים ובעלי התפקידים, וגם במעגלים הרחבים שפרושים ברחבי העולם.

הוא עצמו לא מסתיר את פגיעותו. להיפך, באחד מרגעי המשבר, לפני קצת יותר משנה, הרב סיפר בשיעור עתיר משתתפים על "הניסיון הקיומי" שהוא עובר. "הלבנת פנים, יותר מהלבנת פנים, יותר משפיכות דמים, דברים קשים ביותר", רמז ביחס לניסיון הסחיטה שעבר לכאורה בארה"ב על ידי שניים שהיו מקורביו, והביא לחקירת הבולשת הפדרלית. "הקב"ה נתן לנו כוח", אמר, "מסירות נפש גדולה ביותר".

נימה פסימית ומיוסרת מושלת בדיבורו של הרב פינטו, במיוחד מאז נתקלה הצלחתו המסחררת (בשיא כוחו טענו אנשיו כי יש לו עשרות אלפי תלמידים) – בצרות צרורות: תחקירים עיתונאיים, תלונות, הכפשות ותככים משפחתיים. פרשת פינטו - מי נגד מי? צפו במדריך הקצר:

הוא נולד ב–1973 באשדוד, בן לאריסטוקרטיה רבנית מרוקאית, נצר לשתי שושלות רבנים – מצד אמו אבוחצירא, מצד אביו פינטו. הוא עמד בראש ישיבה חרדית־ספרדית בישראל, והתחתן עם בת אצולה כיאה למעמדו: דבורה רבקה בן חמו, בתו של הרב הראשי של ארגנטינה, שהתחנכה במוסדות חרדיים אליטיסטיים בבריטניה.

למרות נקודת הפתיחה המבטיחה, הקריירה הרבנית של פינטו המריאה רק כשטס למנהטן לפני כ-15 שנה לצורך סדרה של טיפולים רפואיים. שם התוודע לקהילה עסקית מקומית שהורכבה ברובה מיהודים חילונים, מקצתם ישראלים לשעבר, אך היו בה גם גויים גמורים. במנהטן יצא לרב שם של אורקל עסקי, גאון נטול השכלה פורמלית שנותן עצות זהב. בעיר הגדולה ניצת באזז סביב הרב פינטו, שהביא לו בשלב הבא מעגלים נוספים של מעריצים בישראל. מפוליטיקאים דרך ידוענים, ועוד אנשי עסקים כבדים. כולם רצו בקרבתו.

על אף שהוא רב חרדי, פינטו הוא לא תופעה דתית, אלא סיפור על אנשי עסקים בכמה מקומות בעולם, ועל ישראלים חילונים – חלקם קציני משטרה - שעשו להם רב. המעמד שהוא קנה לו בעולם החילוני, כולל אצל פוליטיקאים בכירים, ביצר את מעמדו גם בעולם הרבני.

הרב פינטו בביתו באשדוד, 2010צילום: אילן אסייג

הרב פינטו חיבר כמה ספרים, ונותן שיעורי תורה, אבל רק מיעוט מבין מעריציו מתעניינים בו כתלמיד חכם. רבים מהם משוכנעים שיש לו כוחות "ראייה", אף שחצרו הרשמית מעדיפה לדבר עליו במונחים של "אדמו"ר" ו"צדיק", בלי לטפח ישירות את המוניטין שיצאו לו כ"מקובל אלוהי" ובעל מופתים. הוא גדל בישיבות חרדיות שטיפחו את הלמדנות, והושפע מרבנים אשכנזים בעלי נטיות קנאיות, כמו הרב שמואל אוירבך בירושלים (שכיום נאבק על ההנהגה הליטאית).

לפינטו ולאשתו שלושה ילדים, הבכור שבהם נקרא יואל, כשמו הפרטי של הרבי מסאטמר. הרבנית פינטו מילאה בשנים האחרונות תפקיד חשוב במשברים שליוו את המשפחה, הן בסכסוך עם אביה, הרב בן חמו — שהגיש נגד בני הזוג תביעה בבית משפט בירושלים ואז חזר בו — והן בפרשת אפרים ברכה, שם נטען כי הרבנית היא שהעבירה לאשת הקצין סכומי עתק במזומן.

לבד מפגישות אישיות ושיעורים המוניים, הרב פינטו מקדיש זמן לפגישות עם מקורביו. בפגישות נוכחים חמישה עד שבעה אנשים בדרך כלל, ובהם לעתים אריה עמית, ג'קי בן זקן או דוד גולדפרב. כל אחד מהם זכאי לפגישה אישית, אבל בחצר הרב יש חשיבות רבה לקבוצה, לצוות, שרובו מורכב מבעלי הון או נושאי תפקידים ציבוריים בהווה ובעבר.

לאינטימיות הזאת יש שני צדדים: הרב מגלה בקיאות רבה בצרות של חסידיו הקרובים, בצרכיהם, ומנגד מגלה להם את סודותיו וייסוריו. הוא עושה הרבה למען הטייקונים וקציני המשטרה. הצד השני הוא הדברים שהם יכולים לעשות למענו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ