פרשת הרב והניצב |

ניצב ארביב צפוי לעזוב את המשטרה

גם אם לא תפתח חקירה פלילית נגד מפקד להב, הוא ככל הנראה יידרש לעזוב במסגרת הליך משמעתי. פגישה בין היועמ"ש לפרקליטי הרב פינטו נדחתה

יניב קובוביץ
יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יניב קובוביץ
יניב קובוביץ

פגישה בין עורכי הדין של הרב יאשיהו פינטו, עם היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, שהיתה אמורה להתקיים היום (ראשון), התבטלה על ידי משרדו של היועץ המשפטי לממשלה שעתיים לפני קיומה. עו"ד אלי זוהר, המייצג את פינטו, אמר כי "בשלב זה לא ניתן מועד נוסף לקיום המפגש, בשיחת טלפון ממשרדו של וינשטיין, דרשו מאיתנו לדחות את הפגישה ואמרו שהיא נדחית, לא מבוטלת".

ההודעה על דחיית המפגש נמסרה לפרקליטי הרב בתום פגישה שקיימו וינשטיין, ופרקליט המדינה שי ניצן, עם עו"ד גדעון פישר, המייצג את ניצב מנשה ארביב. ארביב חשוד כי קיבל טובות הנאה מאנשי הרב פינטו, בתקופה שבה כיהן כנספח משטרת ישראל בארה"ב.

בהתאם לעדויות והמסמכים שמצויים כבר עתה בידי היועץ המשפטי לממשלה, ניצב ארביב ככל הנראה לא יוכל להמשיך ולפקד על יחידת להב ויאלץ לעזוב את המשטרה. גם אם לא תיפתח חקירה פלילית, טוענים הערב גורמים בכירים במשרד המשפטים כי החומרים שנאספו מצביעים על התנהגות שאינה הולמת שוטר ופוגעים בתדמית המשטרה. במצב שכזה, יידרש ניצב ארביב לעזוב במסגרת הליך משמעתי. 

"בפגישה התברר לי כי אין עדיין כל החלטה של ניצן או וינשטיין לפתוח בחקירה פלילית נגד ארביב", סיפר פישר מוקדם יותר. לדבריו, טרם נבחנו ממצאי הבדיקה של המחלקה לחקירות שוטרים (מח"ש) בנושא. "בפגישה הצגנו נתונים חדשים בפני הצוות הבכיר, ואלה התרשמו מהחומר שהוצג בפניהם וביקשו לעיין ולבחון לעומק את המסמכים והנתונים שהוצגו להם", מסר פישר.

עם זאת, גורמים המעורבים בפרשה טוענים שספק רב אם החומרים שהוצגו על ידי עו"ד פישר ליועץ המשפטי לממשלה ולפרקליט המדינה יגרמו לתפנית בחקירה, או יצביעו על זיוף של המסמכים שהוגשו תחילה לוינשטיין. בשלב זה, ציינו, כל פיסת מידע שמגיעה משני הצדדים נבדקת - ולכן התקבלה ההחלטה לדחות את המפגש עם נציגיו של הרב.

במשרד המשפטים מסרו באשר לביטול הפגישה כי "מדובר בפרשה מורכבת המצדיקה בחינה מעמיקה ויסודית של כלל היבטיה. בחינה זו מצריכה זמן נוסף בטרם יבשילו התנאים לפגישה כאמור. על כן, נעתר היועץ המשפטי לממשלה לבקשת הגורמים המעורבים בדבר במשרד המשפטים, והורה לדחות בינתיים את הפגישה. למען הסר ספק, נדגיש כי לדחייה האמורה אין קשר לפגישה שנערכה קודם לכן היום עם בא כוחו של ניצב ארביב".

הערב פורסמו בחדשות 10 ראיונות עם שניים מאנשי המפתח בפרשה שנערכו לפני שלוש שנים: מקורבו של הרב פינטו בן ציון סוקי וחבר הקונגרס מייקל גרים. בראיון עמו הדגיש סוקי כי הרב הוא "צדיק אמיתי ואנחנו אוהבים אותו בכל נפש. הוא אדם צדיק ביותר. אנשים מהאהבה שלהם לכבוד הרב מוכנים לתת הכל". גם גרים הביע את אהדתו לרב: "זה מדהים כי אני לא יהודי אלא קתולי. אבל בפעם הראשונה שפגשתי אותו, אני לא יכול להסביר את זה, אבל זו היתה פגישה מאוד מיוחדת. אפשר כמעט להרגיש את הקסם המיוחד במגע שלו". 

מוקדם יותר היום אישרה הממשלה פה אחד את הארכת כהונתו של מפכ"ל המשטרה, רב ניצב יוחנן דנינו, בשנה נוספת. ראש הממשלה, בנימין נתניהו החמיא למפכ"ל ואמר בישיבה כי "יש שיפור משמעותי בתפקוד משטרת ישראל, במיוחד בטיפול בפשיעה ובמאבק בתאונות הדרכים. דבר זה נעשה בניצוחו של המפכ"ל יוחנן דנינו ולכן קיבלתי את המלצתו של השר לביטחון פנים להאריך את הכהונה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ