מאסר עולם לחאלד אבו סעלוק שרצח את אשתו ב-14 יריות

בנוסף, הטיל בית המשפט על הגבר עונש מאסר של 12 שנים, לאחר שירה על אשתו ואחותו חצי שנה לפני שביצע את הרצח

ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי

בית המשפט המחוזי מרכז בלוד, גזר ביום חמישי האחרון מאסר עולם על חאלד אבו סעלוק שהורשע ברצח אשתו יסמין אבו סעלוק. האשה, אם לשישה, היתה בת 28, היא נורתה 14 פעמים על ידי בעלה באפריל 2011, בסמוך לביתם שבלוד. בנוסף, הטיל בית המשפט על הגבר עונש מאסר של 12 שנים, לאחר שהורשע גם בחבלה בכוונה מחמירה, זאת מכיוון שירה לעבר אשתו ואחותו, חצי שנה לפני שביצע את הרצח. כחודשיים אחר הירי הראשון, נעצר אבו סעלוק, ושוחרר אחרי שבוע, בשל חוסר ראיות. עם זאת, לאחר הרצח, בפרקליטות ראו לנכון להעמידו לדין גם על הירי הראשון.

לפי הכרעת הדין שניתנה לפני שלושה חודשים, במקרה הירי הראשון, הגיע הנאשם לבית בלוד, שלף אקדח וירה מספר יריות לעבר רגליה של יסמין ולעבר רגליה ומפשעתה של אסמה אחותו. כתוצאה מהירי, יסמין, שהיתה בשבוע ה-28 להריונה נפצעה ברגליה, ואילו אסמה פונתה לבית החולים במצב קשה. "הנאשם ירה בשתיים משום שסבל מהשפלות ופגיעה בכבודו עקב היעדרותן, וכן כדי להענישן, באופן שישיב לעצמו את כבודו האבוד". נכתב בהכרעת הדין.

מכריה של הנרצחת טוענים כי אם הרוצח היה עומד לדין אחרי הירי הראשון, מקרה הרצח יכול היה להימנע. הם מצביעים על הביקורת על המשטרה בהחלטת בית המשפט לשחרר את הגבר ממעצר לאחר הירי הראשון. שופט בית משפט השלום ברמלה, זכריה ימיני, כתב אז בנובמבר 2010 כי החליט לשחרר את החשוד משום שמאז שנעצר, המשטרה לא ביצעה כל פעולת חקירה: "המשטרה בהתנהגותה מוכיחה שאין כל דחיפות לחקירה בתיק זה ואין מקום להחזיק את החשוד במעצר כאשר המשטרה לא מנצלת את ימי המעצר לצורך חקירת המקרה שלדבריה הוא חמור", כתב השופט.

זירת הרצח של יסמין אבו סעלוק, בלוד. אפריל 2011צילום: מוטי קמחי

המשטרה טענה בתקופה זו כי אין ראיות מספיקות כדי להעמיד לדין את הנאשם, וכן כי אשתו של הרוצח ואחותו לא שיתפו פעולה. כמו כן אמרו אז במשטרה כי אין ראיות בזירה, שנוקתה על ידי בני המשפחה. עם זאת, בהכרעת הדין הצביעו השופטים על ראיות שהמשטרה והפרקליטות יכלו להשתמש בהן, כמו עדותה של בתו של הנאשם, שראתה את הירי, בפני חוקרת ילדים.

במשרד המשפטים דחו את הביקורת ואמרו כי "לאחר אירוע הירי הראשון, סירבו המנוחה וגיסתה להתלונן כנגד הנאשם וסיפקו לחוקרי המשטרה גרסה לפיה רעול פנים נכנס לבית, ביצע את הירי וברח מהמקום. לטענתן, הן לא זיהו את "רעול הפנים". בנוסף, זירת האירוע שובשה ולא ניתן היה להפיק ממנה ראיות. עוד נמסר כי בשל בריחתו של הנאשם לאחר אירוע הירי עלה החשד לפיו הוא שביצע את המעשה, אלא שבהיעדר ראיות נגדו לא ניתן היה להמשיך להחזיקו במעצר". עוד ציינו במשרד המשפטים כי "רק לאחר הרצח, ובעקבות חקירה מאומצת, הסכימה אחות הנאשם לספר מי עמד מאחורי אירוע הירי. למרבה הצער, אילו בני המשפחה היו משתפים פעולה עם המשטרה ייתכן שהרצח היה נמנע".

מכרים של הנרצחת אמרו ל"הארץ", שאכן הנשים פחדו לדבר, וחשו מאוימות. הם סיפרו גם כי גם היום ישנו קרוב משפחה של הנרצחת שחש מאוים מצד משפחתו של הרוצח.

סמאח סלאיימה אגבריה מעמותת "נעם" - נשים ערביות במרכז, שליוותה את משפחת האשה, אמרה כי "גזר הדין מהווה אמירה ברורה לרוצחי נשים ערביות שאם לא נתפסתם, עדיף להתמיד, כי בפעם הראשונה לא בטוח שהרשויות יתערבו, רק בפעם השנייה יוכלו הרשויות להעמיד אותם לדין. אפשר להגיד שעכשיו אחרי גזר הדין אולי נעשה צדק לאחת מהנשים ששילמו בחייהן בשל אוזלת ידה של משטרת ישראל, אבל מדובר באחת מבין עשרות נשים ערביות שלא ידוע עד היום מי רצח אותן, ואנחנו כחברה מקבלים את העובדה שבנינו חיים רוצחי נשים וכולנו כביכול חסרי ישע מול הפשע".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ