8 שנים אחרי ביצוע העבירות, מתחיל היום משפטו ראש העיר טבריה לשעבר

זוהר עובד מואשם בפריצה למחשב של מבקר העירייה ומחשבים אחרים והעתקת מסמכים מהם, לצורך ניהול הליך משמעתי נגד המבקר

אלי אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלי אשכנזי

יותר משנתיים אחרי שהוגש כתב אישום ויותר משמונה שנים אחרי שבוצעו העבירות שבהן הוא נאשם, ייפתח היום (שלישי) משפטו של ראש העיר טבריה לשעבר, זוהר עובד, בבית משפט השלום בנצרת. לפי כתב האישום, שהגישה פרקליטות מחוז צפון גם נגד אבנר שרון, מנכ"ל חברה העוסקת בשחזור מידע ופיתוח תוכנה, חברו הנאשמים וקשרו קשר לחדור שלא כדין למחשבו של מבקר העירייה, בני אליהו, ולבלוש אחר קבצי המחשב שלו.  

לפי האישומים, שרון ביצע העתקה גורפת של כל שרת העירייה ובכללם קבצים שהיו על מחשבו של מבקר העירייה, ושלושה מחשבים נוספים של העירייה. העתקת קבצים נעשתה ללא יידוע איש מעובדי העירייה המשתמשים ברשת המחשבים, לרבות המבקר, וללא הסכמתם של העובדים או המבקר.

בהוראת ראש העיר, לפי האישומים, הודפסו לשימושו כל המסמכים שהיו בתיקיות המבקר, וראש העיר עשה בחלק ממסמכים אלה שימוש לצורך הגשת תביעה משמעתית נגד המבקר. לפי כתב האישום, בעת העתקת הקבצים הועתקו גם תסקירי רווחה של תושבים שפנו ללשכת הרווחה בעירייה.

עובד, ראש עיריית טבריה לשעברצילום: תומר אפלבאום

העבירות המיוחסות לעובד ושרון הן קשירת קשר לביצוע פשע, חדירה לחומר מחשב כדי לעבור עבירה אחרת ופגיעה בפרטיות. בשימוע שנעשה לעובד הוא טען שכל הפעולות בעניין זה ננקטו לפי ייעוץ משפטי שוטף.    

בפרשה, שנחשפה לראשונה ב"הארץ" לפני כשמונה שנים, עלו חשדות להזמנת עבודה מטעם ראש העיר, שבה הועתקו, בנובמבר 2005 השרת הראשי של עיריית טבריה ושלושה מחשבים. מטרת הזמנת העבודה היתה להתחקות אחר נושאי הביקורת שבהן התמקד מבקר העירייה, בני אליהו. חלק מהחומר שהוצא מהמחשב שימש נגד אליהו בהליך משמעתי שניהל נגדו העירייה. בית הדין של הרשויות המקומיות הרשיע את המבקר בשני סעיפי אישום, בהם אישום בהעברת מידע לעיתונאי. בערעור לבית המשפט המחוזי זוכה אליהו מכל ההאשמות נגדו.

כתב האישום נגד עובד הוגש בנובמבר 2011, ובתום כהונתו השנייה כראש העיר טבריה הוא החליט שלא להתמודד בשלישית לתפקיד. מאז הגשת כתב האישום העלו שני הנאשמים טענות מקדמיות שעיקרן בקשה לביטול כתב האישום בשל "הגנה מן הצדק", בטענות שבעת ביצוע המעשים לא היתה נורמה שאסרה זאת ובשל השיהוי הניכר בהגשת כתב האישום.

נגד זוהר עובד מתנהל בימים אלה משפט נוסף, על הגבלת הכנסות ורישום כוזב במסמכי תאגיד. העבירות הנוגעות לתיק זה בוצעו בבחירות המקומיות לראשות עיריית טבריה בשנת 2003, שבהן ניצח עובד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ