המורשעים בהריגת נתן זאדה ייכלאו בדרום: "רוצים לנקום בנו"

ארבעת תושבי שפרעם יועברו השבוע לכלא נפחה שמדרום לבאר שבע. סנגוריהם: השיבוץ פוגע במשפחותיהם ומגדיר אותם כאסירים ביטחוניים

ג'קי חורי
ג'קי חורי
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
ג'קי חורי
ג'קי חורי

ארבעה תושבי שפרעם, המרצים עונש מאסר בגין הריגתו של המחבל היהודי עדן נתן זאדה ב-2005 ,יועברו השבוע לכלא נפחה, מדרום לבאר שבע. לדברי האסירים, ההחלטה לכלואם הרחק ממשפחותיהם נובעת מהרצון לנקום בהם. הם הודיעו כי בכוונתם להתנגד להחלטה. בשב"ס הסבירו כי הארבעה יועברו לכלא נפחה על מנת לשמור על ביטחונם האישי.

שלושה מהמורשעים - ג'מיל ספורי, נעמאן בחות ובאסל קדרי - מרצים עונש של 24 חודשים, לאחר שהורשעו בעבירה של ניסיון הריגה. הרביעי, באסל חטיב - שהורשע באותה העבירה - נשלח ל-20 חודשי מאסר. הארבעה החלו לרצות את עונשם לפני כמה ימים בבית המעצר קישון (ג'למה), מרחק כמה דקות נסיעה משפרעם. אסיר חמישי, ארקאן כורבאג, נשפט ל-11 חודשי מאסר לאחר שהורשע בחבלה בנסיבות מחמירות באותה הפרשה. הוא נשלח לבית הסוהר חרמון שבגליל התחתון.

עורכי הדין סרי חוריה ורג'א גמאל פנו שלשום בשם הארבעה למפקד בית מעצר קישון ולשירות בתי הסוהר בדרישה לחזור בהם מההחלטה, לפני שיפנו לערכאות משפטיות. "ההחלטה לשבץ את האסירים בבית סוהר באזור הדרום הינה בבחינת פגיעה קשה בהם ובבני משפחותיהם", כתבו. "שיבוצם בדרום לא יכול להתיישב עם המטרה המוצהרת: שמירה על ביטחונם האישי. זאת, במיוחד לאור העובדה שנפחה נחשב לכלא שלרוב האסירים בו דם על הידיים". עוד טענו עורכי הדין כי "שיבוץ האסירים בנפחה מצמידה אליהם באופן אוטומטי את ההגדרה 'אסירים ביטחוניים', בזמן שאין להם כל קשר לעבירות ביטחוניות".

משירות בתי הסוהר נמסר בתגובה: "מיון ושיבוץ אסירים הם תהליך מורכב הנבחן על פי שיקולים מערכתיים, נתוני האסיר, ביטחון בית הסוהר והצורך להגן על שלומו וביטחונו של האסיר. השיקולים הספציפיים בשיבוץ הנוכחי הובהרו לאסירים תוך השארת האפשרות לבחינה חוזרת בתום תקופה של כמה חודשים".

מפגינים מחוץ לבית המשפט בעת מתן גזר הדין להורגי נתן זאדה, בנובמבר האחרוןצילום: רמי שלוש

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ