ענת קם שוחררה מהכלא: "הייתי עושה דברים אחרת"

ועדת השחרורים של השב"ס אישרה לנכות שליש מעונשה של קם, שהורשעה בהדלפת מסמכים צבאיים מסווגים. קם היתה אמורה להשתחרר במאי 2015

יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יניב קובוביץ

ענת קם, שהורשעה בהדלפת מסמכים צבאיים מסווגים, שוחררה הבוקר (ראשון) מהכלא לאחר שוועדת השחרורים בשירות בתי הסוהר אישרה לנכות שליש מתקופת מאסרה. על קם נגזרו 3.5 שנות מאסר והיא היתה אמורה להשתחרר במאי 2015. עם שחרורה אמרה קם: "אני הולכת הביתה, מרגישה מצוין. אני מתכוונת להשלים שעות שינה. לא ישנתי טוב בלילות האחרונים". קם הוסיפה בראיון לגלי צה"ל כי "הייתי עושה הרבה דברים אחרת".

בעת שירותה כחיילת בלשכת מפקד פיקוד מרכז אספה קם כ-2,000 מסמכים, חלקם מסווגים, ולאחר שחרורה העבירה אותם לעיתונאי "הארץ", אורי בלאו, שפרסם על בסיסם כמה כתבות, בהן תחקיר שממנו עלה לכאורה כי בכירים בצה"ל אישרו חיסולים של מבוקשים פלסטינים גם כשניתן היה לעוצרם. בדצמבר 2009 נעצרה קם, ועל הפרשה הוטל איפול עד שנחשפה באפריל 2010.

בינואר 2010 הוגש נגד קם כתב אישום בגין ריגול חמור ומסירת ידיעה סודית בכוונה לפגוע בביטחון המדינה. בהמשך תוקן האישום וייחס לה ריגול חמור ומסירת ידיעה סודית ללא כוונה לפגוע בביטחון המדינה. באוקטובר 2011 הורשעה קם בהסדר טיעון ונדונה לארבע שנות מאסר וחצי בפועל ולשנה וחצי מאסר על תנאי. כחודש לאחר מכן החלה לרצות את עונשה בכלא נווה תרצה. במקביל ערערה לבית המשפט העליון על גזר דינה, ובדצמבר 2012 התקבל הערעור ועונשה קוצר בשנה.

ענת קם משתחררת מהכלא, היוםצילום: ניר קידר

במאי 2012 החליט היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין להגיש נגד בלאו כתב אישום, שייחס לו עבירות של החזקת ידיעות סודיות על ידי מי שאינו מוסמך לכך שלא בכוונה לפגוע בביטחון המדינה. ביולי אותה שנה הגיעו הפרקליטות ובלאו להסדר טיעון, שלפיו יודה בלאו בעבירות שיוחסו לו וירצה ארבעה חודשי מאסר שיומרו בעבודות שירות. בספטמבר 2012 אושר ההסדר על ידי בית משפט השלום בתל אביב.

באפריל בשנה שעברה הגישה קם תביעה בסך 2.6 מיליון שקלים נגד "הארץ", בלאו, מו"ל העיתון עמוס שוקן וסגן העורך לשעבר אבי זילברברג. לטענתה של קם, העיתון התרשל בכך שפרסם, לצד תחקיריו של בלאו, עותקים ממסמכים סודיים שמסרה לו, והביא לחשיפתה כמקור. מ"הארץ" נמסר כי העיתון יגיב לטענות בבית המשפט.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ