התביעה במשפטו של שמעון גפסו ביקשה להכריז על סגנו כעד עוין

בפרקליטות טענו שאלכס גופמן, שהיה יריבו המר של ראש העיר נצרת עילית אך מונה לסגנו, שינה עדותו אך משכו הבקשה כשהתברר שהשופט יסרב לה

אלי אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אלי אשכנזי

התובע במשפטו של ראש העיר נצרת עילית, שמעון גפסו, ביקש אתמול (רביעי) מבית המשפט להכריז על עד התביעה אלכס גופמן, סגנו של גפסו, כעד עוין, בשל טענה לכמה סטיות בעדותו, בהשוואה לדברים שמסר בחקירתו במשטרה. לאחר שהובן כי שופט בית המשפט המחוזי בחיפה עודד גרשון עומד לדחות את הבקשה, משך אותה התובע, עורך הדין רז וולטר.

נגד גפסו וסגנו לשעבר, עדי ברקו, הוגש כתב אישום בקבלת שוחד ובתחילת החודש נפתח משפטם. על פי האישום שהגישה הפרקליטות, לאחר הבחירות לעירייה בשנת 2008, בשיחות עם חבר מועצת העיר, סמיון ברון, התנו גפסו וברקו את המשך העסקת דורה ברן, גרושתו ואם ילדיו של ברון, בחברה הכלכלית של העירייה, בתנאי שהאחרון יתפטר ממועצת העיר.

כתב האישום מייחס לגפסו וברקו עבירה של לקיחת שוחד, בגין התניית המשך ההעסקה בהתפטרותו של חבר המועצה, שכמוה כלקיחת שוחד. עד כה העידו במשפט דורה ברן, וחוקרי המשטרה סגן ניצב רוברט גולדשטיין, ראש השלוחה הצפונית ביאח"ה, ורב פקד גדעון קלוגר שהיה ראש צוות החקירה ביאח"ה.

אתמול החלה עדותו של עד התביעה אלכס גופמן. גופמן, שבקדנציה הקודמת היה יריבו המר של גפסו ונחשב לעד תביעה מרכזי במשפט, חתם עם עם ראש העיר על הסכם קואליציוני אחרי הבחירות האחרונות לעירייה ומונה לסגנו. יש לציין כי כתב האישום, ובו רשימת עדי התביעה, הוגש בחודש יוני, ארבעה חודשים לפני הבחירות שאחריהן נחתם ההסכם. גם סמיון ברון, מספר 2 ברשימה של גופמן, שנכלל ברשימת עדי התביעה וטרם העיד במשפט, נכנס לקואליציה של גפסו.

גפסו (מימין) וגופמן, אחרי החתימה על ההסכם הקואליציוני בעיריית נצרת עיליתצילום: ישראל פרץ

גם בבחירות 2008 נבחרו גופמן וברון למועצת העיר, ברשימה משותפת מטעם קדימה (בבחירות האחרונות רצו ברשימה עצמאית). כפי שהשניים טענו בעבר, בניסיון להחליש את כוחו של גופמן התבקש ברון להתפטר ממועצת העיר, כדי שהבא אחריו ברשימה יתפוס את מקומו במליאה. למרות זאת, ברון לא פרש מהמועצה.

על פי כתב האישום גפסו וברקו הנחו את ליליאן זאווי, מנכ"לית החברה הכלכלית, להכין רשימת מועמדים לפיטורים מקרב עובדי הקאנטרי קלאב בנצרת עילית, השייך לחברה. הרשימה לא כללה את דורה ברן, ולפי האישום גפסו וברקו הכניסו אותה לרשימה במקום עובד אחר שהופיע ברשימה, וזאת בניגוד לעמדתה של המנכ"לית.

בראיון שהעניק בעבר לערוץ 10 אמר ברון: "הסבירו לי: 'או שאתה מצטרף לקואליציה, או שאתה מתפטר'". באותה כתבה הסביר גופמן כי "כל ילד הבין שזה נגדי. כדי למנוע את פיטורי דורה, גרושתו, נדרש ממנו להתפטר ממליאת מועצת העיר". הוא אמר עוד כי "לא יכול להיות שראש העיר יהיה מלך מדינת ישראל. יש חברי מועצה שאומרים: 'אין לנו כוח להילחם, ונשברים. רוב האנשים במצבו של סמיון היו נשברים, לא היו נלחמים".

לפי כתב האישום ברן קיבלה הזמנה לשימוע לפני פיטורין ומשנודע הדבר לברון הוא פנה לגפסו וסגנו ברקו, והציע להצטרף לקואליציה כדי למנוע את פיטוריה של גרושתו. גפסו הבהיר לו כי ברן לא תפוטר מעבודתה רק אם הוא יתפטר ממועצת העיר. ברון לבסוף לא התפטר עד למועד אליו התחייב ויום לאחר מכן פוטרה ברן, כך על פי כתב האישום.

לאחר הגשת כתב האישום הורה בג"ץ להעביר את גפסו מכהונתו, אולם איפשר לו להתמודד בבחירות. גפסו ניצח בבחירות לראשות העיר ברוב גדול ובבחירות למועצת העיר סיעתו זכתה בשלושה מושבים והוא הרכיב קואליציה שבה 13 חברים, מקרב 17 חברי מליאה.

הסניגורית של גפסו, עורכת הדין פנינת ינאי,מסרה בתגובה כי ״הנסיון המדומה להגיש את הודעת העד במטרה להכריז עליו כביכול כעד עוין, זאת למרות שנצמד להודעתו מילה במילה, נדחתה מיידית על הסף על ידי בית המשפט אשר כלל לא הבין לפשרה, ואף הודיע לפרקליטות כי הוא נדהם בכלל מעצם הבקשה בהיותה חסרת כל בסיס. אלא שבקשה זו נעשתה אך ורק על מנת להשיג כותרת ולאחר שהפרקליטות נועצה בדובר מטעמה אשר הגיע לאולם והמתין לחומר זה אותו יוכל להעביר הלאה לתקשורת".

"מצער מאד שתביעה במדינת ישראל מוכנה לעשות חוכא ואיתלולא מההליך השיפוטי, לבקש בקשות סרק והכל על מנת לייצר ידיעה יש מאין לכלי התקשורת מדובר לדעתנו בחציית גבול, תוך פגיעה הן בהליך והן בבני אדם, ובהם עדים הבאים להעיד מטעמה״.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ