רויטל חובל
רויטל חובל

ועדת האתיקה הארצית של לשכת עורכי הדין החליטה בחודש שעבר להעמיד לדין משמעתי את ניצב בדימוס יעקב בורובסקי, לשעבר היועץ לענייני שחיתות של מבקר המדינה וכיום עורך דין פרטי. בורובסקי יועמד לדין בעקבות דברים שאמר ושודרו לפני שנתיים בתוכנית "המקור" בערוץ 10. בכתבה נראה בורובסקי מדריך אדם מטעם התוכנית, שהתחזה לפעיל בחירות והסתבך במימון לא חוקי של בחירות מקדימות, כיצד לטוות גרסה למבקר המדינה.

"תצטרך לבנות סיפור, גרסה שלך", הוקלט בורובסקי אומר במצלמה נסתרת. "מי שילווה אותך יצטרך לעזור לך לבנות אותו. צריך לבנות סיפור אחר. סיפור ברור. זה מקובל, כך אנחנו עושים בכל מערכת בחירות", אמר הניצב בדימוס. "אז אתה בונה את הסיפור בצורה הזאת. זה תהליך שאפשר לבנות אותו כתוב מסודר, שאתה חי עם הגרסה בראש, אתה הולך איתה. אתה לא אומר 'לא פעלתי', אתה לא מרחיק עד כזה.. אבל אתה אומר 'לא עשיתי, אני לא מכיר'. אתה לא יכול להכיר 1,200 אנשים".

בכתבה נמתחה ביקורת על עבודתו של בורובסקי שמייצג כעורך דין פרטי לקוחות מול מבקר המדינה דאז מיכה לינדנשטראוס, לאחר ששימש יועצו הבכיר. בורובסקי מחה על הניסיון להציג אותו כמאכער מול משרד מבקר המדינה. "בשעה שאני עושה עבודתי המשפטית, טובת הלקוח היא לנגד עיני לפני כל שיקול אחר, אחרת לא אמלא את חובתי המקצועית נאמנה. התמזל מזלי שאני יכול ככל שניתן, לברור את לקוחותיי ולתת שירות רק ללקוחות שאני מזדהה עם פועלם. באופן זה תפקידיי הקודמים כמי שנאבק בשחיתות השלטונית וכניצב במשטרה אינם עומדים בסתירה לעיסוקי הנוכחי". צפו בכתבה ששודרה בתוכנית "המקור":

את התלונה נגד בורובסקי הגיש ללשכת עורכי הדין חבר הכנסת לשעבר אריה אלדד. בתלונתו כתב כי "עו"ד בורובסקי נשמע שכשהוא מדיח לכאורה את הפונה אליו כיצד להעיד עדות שקר, איך לבנות סיפור שלא היה ולא נברא, מה לומר ומה לא לומר כדי לחמוק מהאשמה בפלילים. כשהדברים באים מפי מי שהיה מופקד על המאבק בשחיתות במשרד מבקר המדינה, ומי שהיה ניצב במשטרת ישראל, הרי שמעבר לעבירה לכאורה יש כאן מסר ציבורי איום ונורא".

בתגובה לתלונה בורובסקי הטיל דופי במניעי הכתבה ב"המקור" וטען כי העריכה מגמתית. הוא הוסיף כי "המתחזה קיבל ייעוץ מקצועי מלא, ללא כל הדחה או הדרכה למתן עדות שקר, אלא תיאור מקצועי של הסכנות אליהן הוא חשוף ומה צפוי לו בעתיד".

במשך כשנתיים דנים בוועדת האתיקה אם מדובר בהפרה של כללי האתיקה של עורכי הדין. במסגרת הדיונים, קיבלה הוועדה חומרים מערוץ 10 ובחודש שעבר התקבלה ההחלטה בסופו של דבר להעמידו לדין. הקובלנה טרם הוגשה לבית הדין למשמעת של לשכת עורכי הדין.

בורובסקי מסר בתגובה: "לא מכיר החלטה כזאת, ואני סבור שלא יכולה להתקבל החלטה כזאת".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ