הסדר טיעון ליועץ של השר כץ בפרשת המינויים הפוליטיים במשרד החקלאות

מיכאל אילון הודה כי זייף מסמכים כדי "להלבין" מינויים לאחר שמבקר המדינה החל לבדוק אותם. בכוונת הפרקליטות לבקש עונש מאסר בפועל

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים8
רויטל חובל
רויטל חובל

מיכאל אילון, בכיר בליכוד שהיה בעבר גם יועץ בכיר לשר , הורשע היום (חמישי) בבית משפט השלום בראשון לציון, במסגרת הסדר טיעון במשרד החקלאות. לפי ההסדר, אילון הודה בשלוש עבירות של מרמה והפרת אמונים, זיוף, שימוש במסמך מזויף ורישום כוזב במסמכי תאגיד. הצדדים לא הגיעו להסכמה לעניין העונש, ולכן הפרקליטות צפויה לדרוש מאסר בפועל בעוד ההגנה תבקש להסתפק במאסר על תנאי וקנס, בנימוק שחלפו עשר שנים מאז הפרשה.

ב-2003 מינה שר החקלאות דאז ישראל כץ - שכיום מכהן כשר התחבורה - את אילון לתפקיד יועצו הבכיר. במסגרת רפורמה שביצע השר הוחלט על איחוד מועצות ייצור חקלאיות והקמת מועצת הצמחים. לתפקיד המנכ"ל נבחר איש אמונו של כץ, אילון. חקירת הפרשה החלה בעקבות בדיקה של מבקר המדינה ובהמשך נפתחה חקירה נגד השר כץ ומקורביו.

ב-2009 החליט היועץ המשפטי לממשלה דאז מני מזוז , שנחשד במעורבות במינויים, מחוסר ראיות. שנה לאחר מכן, לעומת זאת, הוחלט להעמיד לדין את אילון בגין שורה ארוכה של מינויים פוליטיים במועצת הצמחים. כך, למשל, מינה אילון לתפקיד היועץ המשפטי של המועצה את עו"ד דוד שמרון ללא מכרז בשכר חודשי של 18 אלף דולר. מי שחיבר בין השניים היה כץ, שהכיר את שמרון מעבודתו במטה של בנימין נתניהו בליכוד.

מיכאל אילון בבית המשפט, הבוקרצילום: מוטי מילרוד

מהסדר הטיעון עולה כי כאשר משרד מבקר המדינה החל לבדוק את גובה שכר הטרחה המשולם לעו"ד שמרון, זייף אילון מסמך שכותרתו "סיכום ישיבה בעניין מועמדים ליועץ משפטי למועצה", אף שישיבה כזו כלל לא התקיימה. במסמך נרשם כי על אילון הוטל לבחון מועמדים לתפקיד וכי לאחר בחינה מקיפה הוחלט שימליץ בפני המנהלה הזמנית לשכור את שירותיו של שמרון. עוד נרשם כי על פי חוות דעת משפטית, ההתקשורת עם יועץ משפטי פטורה מחובת מכרז.

אילון גם מינה את שעיה סגל, מקורב נוסף של נתניהו, לתפקיד מפיק עיתון המועצה - שוב ללא מכרז. גם הפעם, במסגרת בדיקת מבקר המדינה, זייף אילון מסמך שתוכנו כוזב לפיו נערכה ישיבה בה נבחנו הצעות מחיר מטעם מועמדים שונים. במסמך נרשם כי הצעתו של סגל היתה הנמוכה ביותר והמשתלמת ביותר מבחינה כלכלית, כל זאת כשלא הוגשו כלל הצעות מחיר על ידי המועמדים השונים ולא הוגשה הצעת מחיר על ידי סגל. בשיטה זו מונה גם גד קומרן, חבר מרכז ליכוד, לתפקיד יועץ ביטוחי של מועצת הצמחים.

לפני שנה הודתה מירי אזולאי - בתו של חבר מרכז ליכוד והעוזרת של אילון, שהואשמה יחד איתו בכתב האישום בזיוף מסמכי הישיבות - בשלוש עבירות של סיוע למרמה והפרת אמונים, סיוע לזיוף מסמך, סיוע לשימוש במסמך מזויף וסיוע לרישום כוזב במסמכי תאגיד. בגין אלה נגזרו עליה שישה חודשי מאסר על תנאי וקנס של 30 אלף שקל. אילון, כיום בן 69, עזב את תפקידו כמנכ"ל מועצת הצמחים ועבר לשמש כסמנכ"ל משאבי אנוש של חברת נמל אילת. כיום הוא עובד במיזמים שונים בדרום סודן.

השר ישראל כץצילום: גיל אליהו

התיק מתנהל בשלוש וחצי השנים האחרונות באולמו של השופט רפי ארניה, אולם סבל מעיכובים בשל אילוצים שונים של בית המשפט. הפרקליטה שניהלה את התיק, אליאנא דניאלי מונתה לאחרונה לשיפוט. היום בדיון היתה אמורה להישמע עדותו של ישראל כץ מטעם ההגנה, אולם תחת זאת הציגו הצדדים לבית המשפט את הסדר הטיעון אליו הגיעו. המגעים לקראת הסדר התנהלו בשבועות האחרונים בין סנגורו של אילון, עו"ד ליאור אפשטיין, לבין פרקליטות מחוז מרכז. כץ כבר הגיע לבית המשפט כדי להעיד, אך המתין בחניון עד הרגע האחרון למקרה שייחתם הסדר - כפי שאכן קרה לבסוף. במסגרת ההסדר הוגש כתב אישום מתוקן הכולל שלושה אישומים, במקום שבעה אישומים בכתב האישום המקורי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ