ניצב ארביב הודיע על פרישתו מהמשטרה

ארביב מתח ביקורת על התנהלות מערכת המשפט מאז נודע על החשדות נגדו, לפיהם קיבל טובות הנאה מאנשי הרב פינטו. "המערכת מגלגלת אותי בזפת"

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטל חובל
רויטל חובל

ניצב מנשה ארביב, מפקד יחידת להב 433 של המשטרה, הודיע הערב (ראשון) על פרישה מתפקידו, לאחר שיצא לחופשה לפני כחודש על רקע החשדות העומדים נגדו. ניצב ארביב חשוד כי קיבל טובות הנאה מאנשי הרב יאשיהו פינטו, בתקופה בה כיהן כנספח משטרת ישראל בארה"ב. "אינני יכול עוד להשלים עם התנהלותה של המערכת המשפטית, שהייתי חלק בלתי נפרד ממנה לאורך שנים", אמר ארביב במסיבת עיתונאים שכינס הערב, "מערכת שכרגע מגלגלת אותי ואת משפחתי בזפת ונוצות".

לדבריו, "פניתי מספר פעמים ליועץ המשפטי לממשלה, לפרקליט המדינה ולמפכ"ל. דרשתי כי יזמנו אותי לחקירה ולבדיקה כדי שאוכל להתייחס לכל טענה אם קיימת כזו כלפיי. כחודש ימים אני שוהה בביתי על חשבוני על מנת לאפשר כל בדיקה, אך איש לא פנה אליי ואיש לא ביקש לשמוע את גרסתי".

ניצב מנשה ארביב במסיבת העיתונאים בה הודיע על פרישתו, הערבצילום: תומר אפלבאום

ארביב הוסיף עוד כי "מתברר שאדם החשוד בפשעים חמורים ומעורב בפרשה הזו (פינטו, ר"ח), וכתב אישום חמור תלוי ועומד נגדו, פנה באמצעות עורכי דינו ליועץ המשפטי לממשלה והמציא מידע כוזב על מנת לחמוק מהעמדתו לדין. בטרם נבדק דבר, ומבלי שהתבקשה גרסתי, מוכנה היתה המדינה לשקול מתן חסינות לחשוד.

"החלטתי הערב שלא להמשיך ולהשתתף במשחק הזה. בחרתי לעצור את מחול השדים ולמנוע את המשך הסחיטה המסוכנת של שלטון החוק. החלטתי לפרוש ממשטרת ישראל לאחר 36 שנות שירות. יחד עם זאת, אני עדיין מבקש להזמין אותי כדי להשמיע את גרסתי, ואין לזה שום קשר לפרישתי. אני עוד אמצא את דרכי להוסיף ולשרת את הציבור כפי שנהגתי לעשות לאורך כל שנות חיי".

ניצב ארביב הודה למפכ"ל המשטרה, יוחנן דנינו, ולשר לביטחון פנים, יצחק אהרונוביץ', על הגיבוי והתמיכה שלהם בו בשבועות האחרונים. הוא סירב לענות על שאלות בסוף הודעתו.

פרשת פינטו - מי נגד מי? צפו במדריך הקצר:

כעת היועץ המשפטי לממשלה יצטרך להחליט אם להעמיד את ארביב לדין פלילי, שכן הדין המשמעתי הפך למיותר נוכח פרישתו מתפקידו. אם תיפתח נגד קצין המשטרה חקירה פלילית, יהיה זה בחשד לעבירה של מרמה והפרת אמונים. במשרד המשפטים סירבו להגיב על הודעתו של ניצב ארביב.

עורכי הדין המייצגים את ארביב, גדעון פישר ויהושע רזניק, מסרו לאחר מסיבת העיתונאים כי ארביב מבקש למצות את הדין עם הרב פינטו. עו"ד פישר אשר העריך בתחילת הפרשה כי ארביב ישוב לתפקידו בתוך כמה ימים. אמר היום כי הוא מניח "שתוקם ועדת חקירה על התנהלות המדינה בפרשה. פינטו נמצא בארה"ב, נראה את המדינה מביאה אותו".

עו"ד רזניק הוסיף כי "האירוע גרם לו (לארביב, ר"ח) לעוגמת נפש ולתחושת בגידה מצד המערכת. הוא לא הודיע את ההודעה כדי להיפטר מכלום, ארביב איננו חושש כי האמת מצויה אצלו - והיא שהוא מעולם לא קיבל שום טובות הנאה".

פרקליטיו של ארביב הבהירו כי הוא קיבל את ההחלטה על הפרישה בעצמו, ולא על פי עצת משפטנים. עוד הבהירו כי לא מדובר בעסקה שנסגרה מראש עם היועמ"ש, אלא להיפך. לטענתם, כל הניסיונות ליצור קשר עם וינשטיין בטלפון או בכתב נכשלו, לרבות הבוקר. לדבריהם, לא מדובר בהחלטה תבוסתנית אלא ב"החלטה אנושית".

מקורבו של הרב פינטו הגיב להודעת ארביב וציין כי "כולם מבינים כעת שעל ראש הניצב בוער הכובע. ניצב ארביב מנסה לחמוק מספסל הנאשמים ומעונש פלילי משמעותי ולהישאר עם דין משמעתי בלבד. מוזר שהניצב שעומד בראש ה-FBI הישראלי החליט להתפטר כדי לנסות ולחמוק מעונש. בפני היועץ המשפטי לממשלה ניצבת הזדמנות נדירה לבצע ביעור של השחיתות בצמרת המשטרה ואל לו לפספס אותה".

פינטו שכר לאחרונה יועץ תקשורת חדש, יובל לידור, ששימש בעבר כדובר של שר האוצר יובל שטייניץ וכדובר של המועצה להשכלה גבוהה (המל"ג). כמו כן, עו"ד מעיין נווה משמש כמנהל התקשורת בכל הקשור לענייניו המשפטיים של הרב ושל באי כוחו, עורכי הדין אלי זהר, רועי בלכר ומשה מזור.

בסוף החודש שעבר הושגה הסכמה בין היועץ המשפטי לממשלה לראש המחלקה לחקירות שוטרים, אורי כרמל, לפתוח בחקירה פלילית נגד ניצב ארביב, ולחקור אותו באזהרה בנוגע לטובות ההנאה שקיבל לכאורה מהמקורבים לרב. ההחלטה התקבלה לאחר שהשניים השתכנעו שיש בחומרים שהעבירו פרקליטיו של הרב פינטו מידע מבוסס נגד ארביב.

כמו כן, אשתו של ניצב ארביב, סיגל, שוטרת בקבע, תושאלה בינואר האחרון במשרד מח"ש בעניין אותן טובות הנאה שקיבל לכאורה ארביב עבורו ועבור בני משפחתו. עו"ד פישר מסר אז כי רעייתו של ארביב לא נחקרה באזהרה. "מדובר בהמשך הליך הבדיקה של מח"ש, במסגרתו נגבתה ממנה עדות בנושא אחד בלבד. גורמי מח"ש אף ציינו בפניה כי מדובר בהליך בדיקה. ניצב ארביב עצמו לא קיבל זימון להתייצב במסגרת תהליך הבדיקה", הוסיף פישר.

ארביב נבדק במכון פוליגרף פרטי בסמוך לחשיפת הפרשה. בפגישתו עם וינשטיין לפני כחודש, הציג לו עו"ד פישר את ממצאי הבדיקה לפיה ארביב נמצא דובר אמת. בבדיקה נשאל ארביב כמה שאלות פרטניות לגבי האפשרות שקיבל טובות הנאה מהרב פינטו, ועל אופיין של ההטבות הללו. הוא הכחיש את קבלתן ונמצא דובר אמת. יחד עם זאת, יש לזכור כי ממצאי בדיקת פוליגרף אינם קבילים בהליך משפטי. 

כבר בחודש שעבר פורסם כי בהתאם לעדויות ולמסמכים שבידיו של היועץ המשפטי לממשלה, ניצב ארביב ככל הנראה לא יוכל להמשיך ולפקד על יחידת להב ויאלץ לעזוב את המשטרה. בנוסף, גורמים בכירים במשרד המשפטים הבהירו כי גם אם לא תיפתח חקירה פלילית נגד ארביב, החומרים שנאספו נגדו מצביעים על התנהגות שאינה הולמת שוטר ופוגעים בתדמית המשטרה, ולכן הוא יידרש לעזוב את הארגון בהליך משמעתי. 

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ