המשטרה ממליצה להעמיד לדין את הרב יונה מצגר בגין קבלת שוחד

לפי המשטרה, הרב הראשי לשעבר "קיבל לאורך שנים כספים אסורים הנאמדים במליוני שקלים - תמורת גיורים, מינוי רבנים, קשרי שוחד עם בעלי הון ועוד"

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים לוינסון

המשטרה הודיעה היום (שלישי) כי היא ממליצה להעמיד לדין את הרב הראשי האשכנזי לשעבר יונה מצגר. לפי ההודעה שפרסמה יחידת להב 433, נמצאה תשתית ראייתית נגד הרב, החשוד בקבלת שוחד, הלבנת הון, קבלת דבר במרמה ועבירות נוספות.

"מממצאי החקירה בשלביה השונים עלתה תמונה שהלכה והתבהרה", נכתב בהודעה, "לפיה (מצגר) קיבל על פי החשד לאורך שנים כספים אסורים בשווי הנאמד במיליוני שקלים, בתמורה לביצוע פעולות ולקבלת החלטות במגוון תחומים המצויים בליבת עיסוקו כרב ראשי - תרומות, גיורים, הליכי מינוי רבנים, קשרי שוחד עם בעלי הון, טובות הנאה ועוד". לפי ההודעה, תיק החקירה הועבר לפרקליטת מחוז ירושלים, ולאחר שזו תשלים את הטיפול בתיק הוא יועבר להכרעת היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין. פרקליטו של מצגר, עו"ד דוד ליבאי, מסר כי מרשו מכחיש את כל החשדות המיוחסים לו.

בנובמבר האחרון נעצר מצגר, ובית המשפט האריך את מעצרו בתשעה ימים. בהחלטה להאריך את המעצר התייחס השופט לאחד המסמכים שהופיע בחומר החקירה, עליו כתב כי "הוא מסמך יחיד בחריגותו ובחומרתו, מסמך אשר כל מעיין בו תיצלנה שתי אוזניו".

מצגר בדיון הארכת מעצרו בבית המשפט, בנובמבר האחרוןצילום: מוטי מילרוד

בחשבונות הבנק של מצגר נתפסו כ-200 אלף שקלים ועשרות אלפים נוספים נתפסו בכספת. בחקירתו במשטרה הרבה הרב להשיב לחוקרים כי הוא "לא זוכר". נציג המשטרה בדיון הארכת המעצר בנובמבר אמר כי "החשוד, הגם שניתן לו יומו במשרדי החקירה, בוחר שלא לזכור דבר בחקירה ומטיל את האשמה באחרים". 

במשטרה חשדו כי בנוסף לעבירות החמורות בהן נחשד, הרב גם ניסה במשך חודשים להדיח עדים ולשבש הליכי חקירה. לדברי גורמים במשטרה, ישנן ראיות לפיהן מצגר נהג ליצור קשר עם כל מי שיצא מחדרי החקירות - ולעיתים אף לפני שזומנו לחקירה. לדברי הגורמים, הוא ניסה להשפיע על עדותם כך שתתאים לשלו. 

החקירה נגד מצגר הפכה גלויה בחודש יוני האחרון, לאחר אישור היועץ המשפטי לממשלה ופרקליט המדינה דאז. מצגר נחקר באזהרה במשך עשר שעות ושוחרר למעצר בית של חמישה ימים. בעקבות החקירה השעה עצמו מחלק מתפקידיו. 

מצגר נבחר לתפקיד הרב הראשי לישראל באפריל 2003, ומונה גם לכהונת דיין בבית הדין הרבני הגדול. בשנת 2005 נפתחה נגדו חקירה פלילית בחשד שקיבל טובות הנאה בסך עשרות אלפי שקלים מבתי מלון בירושלים, בזמן שהמדינה שכרה לו דירת שרד בבירה. בחוות דעת מנומקת, החליט היועץ המשפטי לממשלה דאז, מני מזוז, שאין ראיות מספיקות להעמדתו של מצגר לדין פלילי. עם זאת, מזוז קרא למצגר לקחת אחריות על מעשיו ולהסיק מסקנות אישיות והמליץ להדיחו מתפקידו. בפברואר 2008 החליטה הוועדה לבחירת דיינים שלא להדיחו.

ב-2003 התפרסמו עדויות על כך שמצגר הטריד מינית גברים לכאורה. עם זאת, היועץ המשפטי לממשלה דאז, אליקים רובינשטיין, החליט שלא לפתוח בחקירה. שניים מתוך ארבעה הגברים שטענו בפני עיתון "מעריב" כי מצגר הטריד אותם נבדקו בפוליגרף ונמצאו דוברי אמת. הרב מצגר, לעומת זאת, הציג בדיקות פוליגרף נגדיות, שלפיהן הוא דובר אמת ולא היו דברים מעולם.

מסמכים שפורסמו ב"הארץ" ב-2003 תיארו כיצד החליטו ברבנות הראשית להעלים עין מהחשדות החמורים נגד מצגר ערב התמודדותו לרבנות העיר תל אביב ב-1998, בתמורה לפרישתו מהמירוץ. הרב אליהו בקשי דורון ידע כבר ב-1998 על לפחות תלונה אחת בגין הטרדה מינית, ולמרות זאת היה חתום על מסמך שהתחייב לוותר על חקירת החשדות נגד מצגר עד תומם. החשדות נגד מצגר היו הטרדות מיניות, זיוף חתימות על כתובות, התנהגות לא הולמת כלפי זוגות שמבקשים להינשא ומשפחותיהם, סחיטה ואיומים של הרב שלמה דיכובסקי ועוד. לפי המסמכים, דיכובסקי התלונן ב-1998 כי מצגר הפעיל נגדו סחיטה ואיומים כדי שלא יתמודד מולו על הרבנות האשכנזית בתל אביב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ