כתב אישום בכפוף לשימוע נגד מקורבו של הרב פינטו בפרשת חזון ישעיה

מייסד העמותה, אברהם ישראל, חשוד בין היתר במרמה, גניבה, הלבנת הון ושיבוש הליכים. בעבר עלה חשד כי מיליוני שקלים מכספי העמותה הגיעו לידי פינטו

רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטל חובל

הפרקליטות הודיעה היום (שלישי) למקורבו של הרב יאשיהו פינטו, אברהם ישראל, כי היא שוקלת להעמידו לדין פלילי בגין חלקו בפרשת ההונאה בעמותה חזון ישעיה, בכפוף לשימוע שייערך לו. החשדות המיוחסים לישראל, שייסד את העמותה ועמד בראשה, הם קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, רישום כוזב במסמכי תאגיד, גניבה בידי מנהל, הלבנת הון ושיבוש הליכי משפט. ישראל חשוד כי הציג בפני תורמים מצג שקרי באשר להיקף פעילות העמותה וטיב פעולתה, בכוונה להונות אותם ולהביאם לתרום לעמותה.

בפרקליטות הבהירו היום כי "מכתב הזימון לשימוע מתייחס לחלק מהחשדות נגד אברהם ישראל בלבד, אשר לגביהם התקבלה החלטה. בנוגע לחשדות נוספים נגד אברהם ישראל, וכן ביחס לחשדות נגד מעורבים נוספים, ובהם הרב יאשיהו פינטו, טרם התקבלה החלטה".

את העמותה, שעיסוקה המוצהר היה עזרה לנזקקים, ייסד ישראל ב-1998. בשנים שחלפו מאז הוקמו במדינות שונות בעולם - בהן קנדה, הונג קונג, ארה"ב, צרפת ודרום אפריקה - עמותות ידידים שמטרתן היתה לגייס כספים לטובת פעילות העמותה בארץ. באמצעות תרומות אלו נרכשו בניינים ונכסים שנרשמו על שם העמותה בשווי עשרות מיליוני שקלים. היקף פעילות העמותה הסתכם ב-2010 ב-40 מיליון שקל, והיא זכתה באותה שנה לתמיכה של 2 מיליון שקל ממשרד החינוך וכ-250 אלף שקל מעיריית ירושלים.

הרב פינטו בישיבה באשדוד, ארכיוןצילום: אילן אסייג

הפרשה החלה בנובמבר 2011, כאשר תורמים של העמותה בחו"ל התלוננו בפני רשם העמותות ובמשטרה על כך שהולכו שולל. לעמותה מונה מפרק, ומבדיקתו עלה כי עלות רכישת המזון לפעילות בתי התמחוי וחלוקת המזון לנזקקים הסתכמה ב-3.6 מיליון שקל בשנה בלבד, ולא ב-33.5 מיליון שקל, כפי שדווח בדו"חות הכספיים. דו"חות שנכתבו לבקשת רשם העמותות ובית המשפט חשפו ממצאים חמורים נוספים.

בחקירה הסמויה שניהלה היחידה הארצית לחקירות הונאה (יאח"ה) עלה בין השאר החשד כי פינטו מנסה לשבש את החקירה, וכי מיליוני שקלים מכספי העמותה התגלגלו לחשבון עמו הוא מזוהה. עוד לפני שנחקר באזהרה, התקשר לכאורה הרב לאחד מבכירי יאח"ה וביקש לחוס על מקורבו ישראל. בהמשך, על פי החשד, פנה פינטו לחסידו שעומד היום בראש יאח"ה - תת ניצב אפרים ברכה - והציע לשחדו בתמורה למידע על החקירה. שתי הפרשות נבחנות בימים אלו על ידי היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין. לאחרונה מסרו פרקליטיו של פינטו ליועמ"ש מידע לפיו ניצב מנשה ארביב קיבל לכאורה טובות הנאה - בניסיון להשיג את סגירת תיקו של למרשם. ארביב פרש מהמשטרה בעקבות המידע.

על פי כתב החשדות שנשלח היום לסנגורו של ישראל - עו"ד אילן סופר ממשרדו של אלי זהר, אותו משרד המייצג גם את פינטו - "ישראל הציג בפני התורמים מצג מגמתי כולל ביחס להיקף פעילות העמותה וטיב פעילותה". כך, הוצג בפני תורמים כי העמותה מחלקת מזון ל–15 אלף נזקקים מדי יום, בעוד שבפועל חילקה העמותה כמות פחותה בהרבה... בהוראת ישראל, הוכנו בעמותה רשימות כוזבות של נזקקים ושל ניצולי שואה במטרה לנפח את היקף פעילות העמותה. רשימות אלו הוצגו בפני משרד הרווחה ובהמשך בפני גופים תורמים, ועל בסיס מצגי השווא שהוצגו בהן קיבלה העמותה תרומות במרמה.

ישראל, כך לפי הפרקליטות, גם גייס נזקקים שלא נתמכו על ידי העמותה, בשעה שתורמים היו מגיעים לביקור, במטרה לעורר את רחמיהם. בחלק הנוגע לרישום כוזב טוענת הפרקליטות כי בניגוד למה שהציג ישראל לתורמים, חלק מכספי העמותה הופנו למימון ולתמיכה באברכים. ההוצאות וההכנסות בתחום זה נרשמו, כך נטען, באופן כוזב כתרומות. עוד עולה כי ישראל שילם לכאורה לעובדי עמותה, דמי שתיקה" בגובה עשרות אלפי דולרים, כדי שלא יספרו את הידוע להם אודות מעשיו.

בסוף הודעת השימוע וכתב החשדות כתה עו"ד אורי קורב מהפרקליטות כי כיוון שהרב פינטו עשוי לשמש כעד תביעה נגד ישראל "קיים חשש ממש לניגוד עניינים" בכך שאותו משרד עורכי דין מייצג את שניהם.

עורכי הדין של ישראל, אילן סופר וגיא וילף, מסרו כי "מכתב השימוע שהועבר אלינו מפרט חשדות מופרכים במיוחד, אשר להבנתנו אפילו אינם יכולים להחזיק תביעה אזרחית. יודגש כי במכתב השימוע לא נטען שמרשנו נטל כספים לכיסו, וכן כי עמותת 'חזון ישעיה' היתה אחת העמותות המפוארות ביותר במדינת ישראל, אשר סיפקה מזון ותמכה בעשרות אלפי נזקקים. בעקבות החקירה העמותה קרסה ופורקה. אברהם ישראל, מייסד העמותה, תמך במשך שנים בעשרות אלפי נזקקים. בעקבות החקירה הוא הודח מתפקידו בהליך בזק חסר תקדים, וראה את מפעל חייו קורס לנגד עיניו".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ