היועמ"ש הכריע: כתב אישום נגד פינטו

לפי כתב האישום נגד הרב המקושר, הוא הציע לשחד את תת ניצב אפרים ברכה ב-200 אלף דולר בתמורה למידע על חקירה שהתנהלה נגדו

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטל חובל
רויטל חובל

היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין הודיע הערב (רביעי) כי החליט להגיש כתב אישום נגד הרב יאשיהו פינטו בימים הקרובים. כתב האישום שיוגש ייחס לפינטו הצעת שוחד בסך 200 אלף דולר לתת ניצב אפרים ברכה, לשעבר ראש חטיבת החקירות של המשטרה וכיום ראש יאח"ה, בתמורה למידע על חקירה שהתנהלה נגדו בגין מעורבותו בפרשת ההונאה בעמותת חזון ישעיה.

מלבד זאת, צפוי להיות מוגש נגד פינטו כתב אישום בגין מעורבותו בפרשת חזון ישעיה, הנבחנת בפרקליטות מחוז ירושלים. במסגרת פרשת השוחד יוחסו לרב פינטו גם עבירות של הדחה בחקירה תוך מתן טובות הנאה ושימוש באמצעים פסולים כלפי גורמים שונים, וכן עבירות של הטרדת עד, הלבנת הון ועבירות נוספות.

עד התביעה המרכזי נגד פינטו צפוי להיות ברכה עצמו, שהיה מוכר גם לממוניו כחסיד של הרב. על פי גרסתו של ברכה, בין השניים היו יחסי הערכה וכבוד. הוא הכחיש קבלת עזרה כלכלית מפינטו. לפי גרסתו, כשקיבל את הצעת השוחד מפינטו, עדכן את מפקדיו ובהנחייתם תיעד את הדברים. כך תועדה במצלמת וידיאו העברת הכספים מרעייתו של פינטו לרעייתו של ברכה.

מי שניהל את החקירה בפרשה היו ממוניו של ברכה, ראש אגף החקירות דאז יואב סגלוביץ ומחליפו מני יצחקי. ביולי האחרון, בעיצומה של החקירה, הודיע המפכ"ל על קידומו של ברכה לתפקיד ראש יאח"ה. היועץ המשפטי לממשלה עיכב את המינוי זמן מה, על רקע בדיקה של מערכת היחסים בין פינטו לברכה. בתגובת המדינה לעתירה לבג"ץ שהוגשה נגד מינויו נכתב כי "לאחר בדיקה מקיפה של טענות שהועלו בהקשר זה על רקע חקירת פרשת הרב יאשיהו פינטו, מצא היועץ כי אין יסוד לחשד בדבר ביצוע עבירה מצידו של תת־ניצב ברכה, וכי אין מניעה משפטית לאישור המינוי".

וינשטיין הודיע כי טרם התקבלה החלטה בנוגע למידע שנמסר על ניצב ארביב. בהודעה רשמית שנמסרה מטעמו היום נכתב כי "באשר לבדיקה בעניינו של ניצב ארביב, הרי שההחלטות בנושא תתקבלנה בהמשך, בשים לב למכלול נסיבות הענין לרבות העובדה שניצב ארביב הודיע על פרישתו מהמשטרה".

ההחלטה על הגשת כתב אישום נגד פינטו התקבלה היום בתום התייעצות שקיים היועץ המשפטי לממשלה, בהשתתפות פרקליט המדינה שי ניצן, המשנה ליועמ"ש (פלילי) רז נזרי, המשנה לפרקליט המדינה (פלילי) אלי אברבנאל, ופרקליטים בכירים נוספים מפרקליטות מחוז ת"א וממח"ש, ובכללם עו"ד אלי שוורץ, הפרקליט המלווה של התיק. בתום הישיבה זומנו הסנגורים לפגישה, אז הודיעו כי הם מוותרים על זכותו לקיים שימוע. משכך, כתב האישום נגד פינטו יוגש בימים הקרובים.  

ההודעה על הגשת כתב האישום נגד פינטו כבר נמסרה לסנגורי הרב, עורכי הדין אלי זהר, רועי בלכר ומשה מזור, בדצמבר האחרון על ידי פרקליט המדינה דאז משה לדור. אלא שאז חל מפנה בפרשה, כאשר הסנגורים פנו לוינשטיין וביקשו למסור מידע המעיד על חשדות לקבלת טובות הנאה שלא כדין בידי קצין בכיר במשטרה, שזהותו לא נמסרה באותה עת.

בתמורה הסכים וינשטיין להעניק לפינטו חסינות מהעמדתו לדין וכן הובטח כי כתב החשדות לא יפורסם ותיערך בדיקה ראשונית של המידע שנמסר על ידי המחלקה לחקירות שוטרים. בהמשך סוכם כי אם יימצא כי המידע מצדיק פתיחה בחקירה פלילית, לא ייעשה שימוש בחומר שנמסר עד שיגידו הצדדים להסכמות. רק לאחר ההסכמות, נמסר לוינשטיין ולפרקליטות כי מדובר בחשדות נגד ניצב מנשה ארביב, מפקד יחידת להב 433.

פינטו בנמל התעופה בן גוריון, ב-2011צילום: אילן אסייג

בתחילת ינואר האחרון פתחה מח"ש בדיקה של המידע שנמסר, בחשד לקבלת טובות הנאה שונות מגורמים המקורבים לרב פינטו. הנחיית היועץ למח"ש היא לבצע את כל פעולות החקירה, מלבד חקירתו באזהרה של ארביב. במהלך הבדיקה זומנו לעדות בתו ורעייתו של ארביב, וכן נתפסו מסמכים וראיות נוספות.

מבדיקת מח"ש עלה שחלק מהמידע מצדיק פתיחה בחקירה פלילית. בשלב זה, ובהתאם להסכמות, פנה היועץ לסנגורים כדי לאפשר קידום החקירה נגד ארביב, אך בסופו של דבר הם לא הגיעו להסכמות, שכן הסנגורים דרשו מחיקה של האישומים נגד פינטו.

הודעת הפרישה של ארביב היא ששינתה את יחסי הכוחות, כך שכתב האישום נגד פינטו נמצא בראש. חקירת החשדות נגד ארביב תימשך על ידי וינשטיין, פרקליט המדינה שי ניצן וראשי מח"ש, במנותק מפרשת פינטו.

תנ"צ ברכהצילום: אמיל סלמן

מאחר שכדי להעמידו לדין פלילי, הפרקליטות זקוקה לשיתוף הפעולה של פינטו, ייתכן שווינשטיין יסתפק בפרישתו של ארביב. בפרקליטות מזכירים כי בחומר המפליל שנמסר לא נטען כי ארביב קיבל טובות הנאה בעד מילוי תפקידו, אלא פעל באופן לא ראוי. כעת כשהוא נפלט מהמערכת, האינטרס הגובר הוא לטפל במחולל השחיתות לכאורה - פינטו.

בהודעת היועץ המשפטי לממשלה נמסר כי "היועץ המשפטי לממשלה והפרקליטות סברו לאורך כל הדרך שהאינטרס הציבורי מחייב לנסות להגיע לכך שמחד גיסא, כתב האישום נגד הרב פינטו יוגש, ומאידך גיסא, יתאפשר למח"ש לברר עד תום את החשדות שעלו נגד ניצב ארביב. לשם כך ניתנה הסכמה של המדינה לנקוט הקלות מסוימות בהקשר לרב פינטו בתמורה לשיתוף פעולה עתידי מצידו בחקירה נגד ניצב ארביב. אלא שכאמור הצדדים לא הגיעו להבנה ובסופו של דבר, התקבלה היום החלטה כי האינטרס הציבורי מחייב הגשת כתב האישום נגד הרב פינטו".

פרקליטי הרב פינטו, עורכי הדין אלי זהר, רועי בלכר, משה מזור וירון ליפשס מסרו כי "תגובתו של הרב פינטו תימסר, בהרחבה, במקום ובזמן המתאים לכך. עד כה לא הגבנו על פרסומים רבים בכלי התקשורת ולא בכדי. אין בכוונתנו לעשות כן כעת. החלטתו של היועץ המשפטי לממשלה שלא לפתוח בחקירה נגד ניצב במשטרה, חרף החשדות החמורים נגדו והמלצת המחלקה לחקירות שוטרים לעשות כן, היא יותר מתמוהה. טרם נאמרה בעניין זה המילה האחרונה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ