ניר חסון
ניר חסון

בית המשפט לענייני משפחה בירושלים קיבל אתמול (שלישי) את בקשת בית החולים שערי צדק לבצע הליך רפואי דחוף בילדה בת שנתיים, בניגוד לדעת הוריה. הילדה, א', סובלת ממחלת ניוון שרירים גנטית, ולפני כשלושה שבועות פונתה לבית החולים ממוסד שבו היא מטופלת בעקבות חנק ממזון. היא עברה החייאה וחוברה למכונת הנשמה. ניסיון לנתק אותה מהמכונה צלח ליומיים, אך לאחר מכן חלה הידרדרות במצבה והיא חוברה שוב למכונת ההנשמה.

בית החולים ביקש לבצע "פיום קנה", שבו מוחדר צינור ההנשמה ישירות לקנה ולא דרך הפה, כדי להקל על הפעוטה ולמנוע סיבוכים. ההורים ביקשו לנתק אותה ממכונת ההנשמה כדי לבחון אם היא מצליחה לנשום בכוחות עצמה. אם לא, גרסו ההורים, "יש להניח לה ללכת לדרכה", בהתאם לחוק "חולה הנוטה למות".

אבל החוק מאפשר ניתוק ממכשירים במקרה שתוחלת החיים של החולה אינה עולה על שישה חודשים. לטענת הרופאים, ולדעת מומחה שמונה מטעם המשפחה, אף כי מחלתה של הילדה חשוכת מרפא ותוחלת חייה המוערכת אינה גבוהה מ-15 שנה, היא אינה עונה להגדרת החוק. 

אתמול פסק השופט דניאל טפרברג כי יש לקבל את עמדת בית החולים והורה על ביצוע ההליך הרפואי. "כאשר עסקינן בחולה שאינה סופנית, כפי שיפורט בהמשך, הרי שהאיזון שבין עיקרון קדושת החיים לזכותה של החולה לאוטונומיה נוטה בבירור לעבר שימור המצב הקיים, וזאת עם כל הקושי וכאב הלב הכרוכים בכך לקרובי משפחתו. לעניין זה יש השלכה אף לאותו תמרור אזהרה המכונה בלשון משפטית ה'מדרון החלקלק', המזהיר מפני קבלת בקשת קרוביו של מטופל סעודי למניעת טיפול בו ביד רחבה", כתב השופט.

בית החולים שערי צדק בירושליםצילום: דניאל בר און

השופט הוסיף כי "עם כל ההבנה והאמפתיה לעמדת ההורים, כי 'ילד מונשם יותר קשה ממות' וכי 'אם תהיה מונשמת אין לנו יותר חיים, לא נוכל לעמוד בילד מונשם', עמדת בית המשפט היא כי יש עדיפות לחיים".

מה עמדתכם בנושא הרגיש הזה?

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ