בג"ץ בביקורת על קמפיין ההצטרפות למאגר הביומטרי: "ראוי שיבינו שזו לא חובה"

בדיון בעתירה נגד הקמפיין הפרסומי מתחו השופטים ביקורת על רשות האוכלוסין וההגירה, וקבעו כי בפרסומים הבאים תכלל הבהרה שמדובר בפיילוט

אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילן ליאור

בג"ץ מתח הבוקר (רביעי) ביקורת על הקמפיין של רשות האוכלוסין וההגירה לעידוד ההצטרפות למאגר הביומטרי. "כשצפיתי באופן אישי בטלוויזיה בתשדיר הזה אמרתי בלבי 'למה לא אומרים שזה פיילוט ושאין חובה?'", שאלה הבוקר המשנה לנשיא בית המשפט העליון, השופטת מרים נאור, בדיון בעתירה של התנועה לזכויות דיגיטליות שדרשה להסיר את הקמפיין. "הצעתנו היא שבפרסומות עתידיות, ככל שיהיו כאלו, תיכלל פסקה שמבהירה שבשלב הזה אין חובה להשתתף בזה ושמדובר בפיילוט, או כל ניסוח דומה ובכך יבוא לציון גואל", אמרה נאור. "ראוי היה שאנשים יבינו שמדובר בתקופת מבחן ולא חיוב", הוסיפה.

השופטת דחקה בעותרים וברשות האוכלוסין וההגירה להגיע לפשרה, אך הם לא הצליחו לגבש נוסח מוסכם. לאחר הפסקה הציע נציג המדינה, עו"ד אודי איתן, כי בפרסומים עתידיים יצוין כי "המעבר לתיעוד ביומטרי חכם מצוי בתקופת המבחן וההשתתפות הינה בהסכמת המבקש". עו"ד יהונתן קלינגר, המייצג את העותרים, לא קיבל את הצעת המדינה ועמד על כך שרשות האוכלוסין וההגירה תבהיר בפרסומיה כי לא תהיה פגיעה בזכויותיו של אדם שייבחר לא להצטרף למאגר הביומטרי.

לבסוף קבעו השופטים נאור, יצחק עמית ודפנה ברק-ארז כי בכל פרסום שוטף או עתידי ייכלל האמור בסעיף 2(ב) לצו "הכללת אמצעי זיהוי ביומטריים ונתוני זיהוי ביומטריים במסמכי זיהוי ובמאגר מידע". בסעיף זה נכתב כי "רשות האוכלוסין תפרסם באמצעים שונים, ובכלל זה באתר אינטרנט ובלשכות רשות האוכלוסין ובאמצעי התקשורת, מידע בדבר תקופת המבחן, מסמך הזיהוי הביומטרי שיינתן בתקופת המבחן בהסכמתו של התושב, אופן הבקשה לקבלת מסמך זיהוי ביומטרי, האפשרות להכללת אמצעים או נתונים ביומטריים במאגר הביומטרי, וכן מידע בדבר קבלת מסמך זיהוי שאינו כולל אמצעים או נתונים ביומטריים, ואי-שלילת זכויותיו לפי כל דין של תושב שלא הסכים להיכלל בתקופת המבחן".

העתירה הוגשה באוקטובר, ימים ספורים לאחר עלייתו לאוויר של קמפיין לעידוד ההצטרפות למאגר הביומטרי. בתשדיר המרכזי, תחת הכותרת "זה לא אני", הציגה רשות האוכלוסין וההגירה אדם שזהותו נגנבה ואדם אחר מבצע בשמו פעולות שונות ובהם נטילת הלוואה ומכירת דירה ומתן התחייבויות. "זה לא אתם? ייתכן שמישהו גונב לכם את הזהות. גשו עכשיו לאחת מלשכות רשות האוכלוסין וההגירה ובקשו תעודת זהות חכמה ודרכון חכם שאינם ניתנים לזיוף", נאמר בתשדיר. אין בו כל הסבר לכך שנטילת תעודות חכמות כרוכה בהצטרפות למאגר הביומטרי ושאין חובה לעשות זאת. לאחר הגשת העתירה הקפיאה המדינה את הקמפיין, אך בלשכות האוכלוסין המשיכו להקרין את התשדירים.

"בית המשפט הוכיח שהוא אינו קונה את ההטעיות של משרד הפנים, בכל הקשור בניסוי המאגר הביומטרי", אמרה לאחר הדיון פרופ' קרין נהון, ממגישות העתירה. "האדם הסביר שהולך ללשכת האוכלוסין ומוציא תעודת זהות לא אמור להכיר את כל הסכנות והכשלים בניסוי. מן הראוי, במצב שהמדינה אפילו לא החליטה אם להקים מאגר ביומטרי או לא, שהאזרחים ילכו בעיניים פקוחות ולא יוטעו להיכנס למאגר הביומטרי". רשות האוכלוסין וההגירה מסרה כי האמור בהחלטת בית המשפט "כבר כלול בחומרי ההסברה המצויים בלשכות רשות האוכלוסין וההגירה ובאתר האינטרנט של הרשות".

על פי חוק, הניסוי הביומטרי יימשך שנתיים ולאחר מכן תידרש הכנסת להחליט אם להמשיך את הפעלת המאגר הביומטרי ואם לחייב את כל אזרחי המדינה להצטרף אליו. בשלב זה ההצטרפות למאגר היא על בסיס התנדבותי בלבד. לפני שבועיים דיווחה רשות האוכלוסין וההגירה כי כ-192 אלף ישראלים הצטרפו למאגר הביומטרי בחצי השנה הראשונה לניסוי. על פי דו"ח של הרשות, כמחצית מהמבקשים להנפיק תעודות זהות ודרכונים חדשים במחצית השנייה של 2012 בחרו בתעודות הביומטריות עם אמצעי הזיהוי החכמים ומחצית העדיפו את התעודות הרגילות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ