ארגוני זכויות אדם לבית המשפט: בטל את כל הזימונים לחולות

הארגונים עתרו בבקשה למתן צו ביניים שיקפיא את זימון מבקשי המקלט למתקן השהייה. לאחרונה מתחו שופטים ביקורת על היעדר שימוע הוגן מצד המדינה

אילן ליאור
אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילן ליאור
אילן ליאור

ארגוני זכויות אדם עתרו לבית המשפט המחוזי בתל אביב בדרישה לבטל את כל ההוראות שניתנו למבקשי מקלט מאפריקה לשהות במתקן חולות. העותרים טוענים כי רשות האוכלוסין וההגירה אינה מקיימת הליך מינהלי תקין במתן הוראות השהייה.

"הוראות השהייה – מהראשונה ועד לאחרונה – הוצאו ללא שנערך שימוע, ללא קריטריונים שקופים וברורים וללא שניתנה להן הנמקה כלשהי", נכתב בעתירה. "כך הפכה סמכות הרשות של פקידי המשיב לחרב מתהפכת. חרב שכרתה הן את עולמם של מי שהוצאו נגדם 'הוראות שהייה' והן את יסודות שיטתנו המשפטית".

את העתירה הגישו המרכז לקידום פליטים אפריקאים, המוקד לפליטים ולמהגרים, קו לעובד, ספריית גן לוינסקי, א.ס.ף (ארגון סיוע לפליטים) ורופאים לזכויות אדם, באמצעות עו"ד אסף וייצן.

מועתסים עלי, מבקש מקלט מסודאן, ליד מתקן חולותצילום: אליהו הרשקוביץ

על העתירה חתום גם מועתסים עלי, אזרח סודאן בן 27, אחד ממובילי מחאת מבקשי המקלט. רשות האוכלוסין וההגירה הורתה לעלי להתייצב ביום ראשון הקרוב במתקן חולות. בית המשפט הוציא צו ארעי המקפיא את הזימון של עלי לחולות עד לדיון בעתירה. העותרים ביקשו צו ביניים המקפיא את כל הזימונים לחולות עד להכרעה בעתירה. השופט ד"ר קובי ורדי הורה למדינה להגיב לבקשה עד 5 במארס.

בעתירה נטען כי ההוראות אינן מנומקות. כמו כן, נטען שלא ניתן משקל לפרק הזמן הממושך שחלף מבלי שהתקבלו תשובות לבקשות המקלט שהוגשו. כך, למשל, עלי הגיש בקשת מקלט לפני יותר משנה, אך טרם קיבל תשובה. זאת, אף שנציבות האו"ם לפליטים בחנה את עניינו באופן ראשוני ומצאה שהוא עומד בתנאי אמנת הפליטים. "פגמים אלה – על חשיבותם והצטברותם – מחייבים להכריז על בטלות כל הוראות השהייה שהוצאו עד כה", סיכם עו"ד וייצן.

היום (רביעי) פורסם ב"הארץ" כי באחרונה מתחו בתי המשפט ביקורת על זימונים של מבקשי מקלט מאפריקה למתקן חולות. שופטים אף ביטלו כמה הוראות שהייה במתקן חולות והקפיאו זימונים אחרים עד לדיון בעתירות נגדם. באחדים מהמקרים הצביע בית המשפט על פגמים מהותיים בהליך הזימון לחולות.

בין השאר, ביקרו השופטים את היעדרו של שימוע הוגן למבקשי המקלט טרם שלילת חירותם ואי־עמידה של המדינה בחובה להפעיל שיקול דעת ולבחון את נסיבותיו האישיות של כל אחד מהם.

עם פתיחת מתקן חולות לפני כחודשיים, העבירה אליו המדינה 483 מבקשי מקלט שהיו כלואים עד אז בסהרונים. בחודש האחרון הורתה המדינה ליותר מ–3,200 מבקשי מקלט נוספים המתגוררים בערים להתייצב בחולות תוך חודש, אחרת ייכלאו. למרות זאת, רק כ–40% התייצבו במועד שנקבע להם. לפי נתוני שירות בתי הסוהר, מתוך כ–850 מבקשי מקלט שהתייצבו במתקן לפחות פעם אחת, כ–85 יצאו ממנו ולא שבו אליו.

בתגובה להחלטות בתי המשפט בעת האחרונה מסרה רשות האוכלוסין וההגירה כי "מדובר בחקיקה חדשה שנכנסה לתוקף לפני כחודשיים בלבד. רשות האוכלוסין וההגירה מקפידה לפעול בהתאם להוראות החוק ותפעל לכבד את החלטות בית המשפט וליישמן. הרשות אינה מעמידה בספק את תכליתו של מרכז השהייה הפתוח".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ