כוחות הביטחון ירו למוות באסיר שפצע תשעה בני אדם והתבצר בכלא רימונים

האסיר, סמואל שיינביין, נורה במהלך פעולת ההשתלטות של כוחות הביטחון על התא בו התבצר. הוא ריצה מאסר עולם בגין רצח שביצע בארה"ב

יניב קובוביץ
יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יניב קובוביץ
יניב קובוביץ

שמונה אנשי כוחות ביטחון ואסיר אחד נפצעו בשעות הצהריים (ראשון) מירי אסיר בכלא רימונים במתחם הכליאה הדרים, הסמוך לתל מונד, אחד מהם במצב קשה. האסיר היורה, סמואל שיינביין, נורה למוות במהלך פעולת השתלטות של כוחות גדולים של הימ"מ ויחידת מצדה של שירות בתי הסוהר על תא השירותים בו התבצר במשך כמה שעות. כוחות מד"א שנמצאים במקום קבעו את מותו.

האירוע החל כשהאסיר פתח בירי מתוך תא השירותים באגף בו הוא כלוא ופצע סוהר אחד באורח קשה, אחד באורח בינוני ואחד באורח קל. הסוהר שנפצע קשה ונורה בפלג גופו העליון הוא הילאל ביסאן (30), אחיו של מישר ג'לאל ביסאן שנהרג באסון הכרמל. הפצועים פונו לקבלת טיפול רפואי בבתי החולים שיבא בתל השומר ומאיר בכפר סבא. בין הפצועים גם גבר כבן 35 שנורו בפלג גופו העליון וגבר כבן 40 שנורה בגפיו. בנוסף, פונו שני סוהרים נפגעי חרדה לבית החולים מאיר. במהלך פעולת ההשתלטות על תא השירותים נפצעו ארבעה לוחמים נוספים במצב בינוני-קל ופונו גם הם לבתי החולים.

כרגע עדיין לא ברור מאין השיג האסיר את כלי הנשק, ועד לרגע זה אף סוהר לא דיווח על גניבת נשקו. גונדר אלי גביזון, סגן נשיא שירות בתי הסוהר שנמצא בזירה, מסר כי "נכון לרגע זה אנחנו יכולים לומר שהאקדח לא נחטף מסוהר, אבל אנחנו עדיין לא יודעים כיצד הגיע האקדח לתוך הכלא". 

אמבולנס מפנה את אחד הפצועים לאחר הירי בכלא רימונים, היוםצילום: מוטי מילרוד

נציב שב"ס, רב-גונדר אהרון פרנקו, שהגיע לכלא רימונים כדי לחקור את האירוע, תיאר בפני כלי התקשורת את מה שידוע בשלב זה. לדבריו, "סוהר אחד הצליח להגיע לנשק, לירות לעברו של האסיר, לרתק אותו ולחלץ את הפצועים. אחר כך הגיעו אנשי יחידת מצדה ואנשי ימ"מ. בשלב הזה הוחלט שהימ"מ הוא זה שיקבל את האירוע ויסיים אותו. בשלב העברת המקל האסיר ירד במדרגות לעבר כוח מצדה ירה לעברם והכוח השיב באש ופגע בו".

פרנקו הוסיף כי הוקמו שני צוותי חקירה, "האחד של המשטרה והשני של שב"ס". הוא הדגיש כי הנשק שבו השתמש האסיר הוא ישן "וההערכה שלנו היא שמדובר בהברחה לתוך בית הסוהר. הסוגיה של הכנסת האקדח זו סוגיה שחייבת להיבדק והיא תיבדק".

שיינביין, בן 34, ריצה עונש מאסר עולם בישראל בגין רצח שביצע בארה"ב. מחקירה ראשונית עולה כי הוא נכנס לשירותי אגף חמש בו הוא כלוא לאחר שביקש להביא ציוד ולהעבירו לאגף אחר. הוא פתח בירי מתוך השירותים ופצע שלושה סוהרים.

שיינביין במשפטו בת"א ב-1999צילום: אי-אף-פי

לאחרונה יצא האסיר לחופשה מהכלא, במהלכה ניסה לחטוף אקדח מאזרח, נעצר והוחזר למאסר. בגלל התקרית הזו נפתח נגדו תיק נוסף, ובעקבות זאת הוחלט בשב"ס להעבירו לכלא אחר. היום בשעות הצהריים, בסביבות השעה 15:00, שלף שיינביין אקדח שהיה ברשותו ופתח בירי ככל הנראה בגלל הכוונה להעבירו לבית מאסר אחר. לפני שנה הוחלט להפסיק לו את החופשות בשל התנהגות שלילית, אבל הוא עתר לבית משפט בעקבות ההחלטה וזה הורה להמשיך את חופשותיו. בנוסף, ב-2013 נמצא בתאו של שיינביין דוקרן, על כך הוא נענש ונקנס ב-50 שקלים.

שיינביין הואשם כי רצח, ביתר ושרף את גופתו של הצעיר אלפרדו טלו במדינת מרילנד בספטמבר 1997. עם הוצאת צו המעצר נגדו ברח שיינביין לישראל. השלטונות בארה"ב דרשו את הסגרתו, אך ישראל, שהתכוונה להיעתר לבקשה, נתקלה בבעיה מכיוון ששיינביין החזיק באזרחות ישראלית. בעקבות המקרה והביקורת הקשה שעורר בארה"ב, תוקן ב-1999 חוק ההסגרה הישראלי. על פי החוק החדש, ישראל יכולה להסגיר למדינה אחרת גם אדם המחזיק באזרחות ישראלית, אם אותה מדינה התחייבה להחזירו לישראל לשם ריצוי עונש המאסר שלו - במידה ויורשע בדין.

עו"ד אורית חיון, שייצגה את שיינביין במספר עתירות לבית המשפט, סיפרה כי קיבלה ממנו שיחת טלפון זמן קצר לפני שהחל את מסע הירי בתוך הכלא. לטענת חיון, שיינביין הבהיר לה שהוא נמצא במצוקה, והיא בתגובה ניסתה לסייע באמצעות אנשי קשר של השב"ס בתוך כלא רימונים. חיון לא קיבלה תשובות ברורות בנוגע לנכונות שב"ס לבוא לעזרתו של שיינביין ואז כבר שמעה על מה שמתרחש בתוך הכלא.

כוחות הביטחון בכלא רימונים לאחר הירי, היוםצילום: מוטי מילרוד

"הוא היה נשמע במצוקה וחששנו לחייו. ניסיתי לפנות לשב"ס ולפרקליטות כדי שיגנו עליו וישימו אותו במקום מוגן", סיפרה חיון בריאיון לחדשות 2. "לצערי הרב הם לא נענו ואני סבורה שאם היו נענים בזמן, כל זה היה נמנע מאתנו". עו"ד חיון הוסיפה כי "לא תארנו לעצמנו שזה אירוע בסדר גודל כזה, אבל הוא היה נשמע במצוקה ולא זכינו לקבל תשובה. המערכת צריכה לבדוק את עצמה כי ניתן היה למנוע את האירוע ולהציל חיים. הוא היה אסיר חיובי. הוא נבדק והיה יוצא שנים לחופשות באופן סדיר".

עו"ד ניצנה דרשן לייטנר, אשר ייצגה את סמואל בהליכים שהתנהלו נגדו ב-1997, מסרה לאחר האירועי כי "זוהי טרגדיה נוראית. ליבי עם משפחות הסוהרים ועם משפחתו של סמואל. קשה להבין איך אחרי כל השנים האלה בכלא לא ניתן היה לעזור לו להשתקם". לדבריה, אחרי המקרה היום ברור לכל שהוא היה זקוק לעזרה. "הוא נשפט שהיה בסך הכל בן 17, ללא עבר פלילי, ילד ממשפחה נורמטיבית. אם אחרי 17 שנה לא ניתן היה לעמוד על בעיה שהיתה לו, צריך לתהות על קנקנה של כל המערכת", אמרה לייטנר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ