בית המשפט המחוזי בנצרת צפוי להכריע היום (שני) את דינו של רומן זדורוב במשפט הרצח של הילדה תאיר ראדה בבית ספרה בקצרין בדצמבר 2006.

זדורוב הורשע ברצח פה אחד, בספטמבר 2010, ונידון למאסר עולם. לפני כשנה, בצעד חריג, קיבל בית המשפט העליון את הערעור שהגיש זדורוב באמצעות הסנגוריה הציבורית, וקבע כי על בית המשפט המחוזי נצרת לבחון שתי ראיות נוספות – חוות דעת של המומחה וויליאם בודזיאק בנושא טביעות הנעל שנמצאו על מכנסיה של המנוחה, וחוות דעת של ד"ר מאיה פורמן-רזניק, מומחית ברפואה משפטית, בנושא כלי הרצח והחבלות שנמצאו בראשה של ראדה.

שופטי העליון התרשמו כי "מדובר בראיות מהותיות ובעלות משקל סגולי המצדיק נקיטה בהליך החריג של גביית ראיות נוספות בשלב הערעור והחזרת התיק לערכאה הדיונית. שוכנענו בנסיבות המקרה שלפנינו כי שורת הצדק מחייבת את הבאתן של ראיות אלה, חרף הפגיעה הנגרמת כתוצאה מכך לעיקרון סופיות הדיון". הפרופסור עמנואל גרוס, מומחה למשפט פלילי מאוניברסיטת חיפה, אמר אתמול ל"הארץ" כי ב"בכך העליון רמז למחוזי - כדאי שתבדקו ביתר קפידה אם לצד טביעת הנעל, יש ראיות אחרות חזקות מספיק".

רומן זדורוב ביוני האחרון, בדיון בהשלמת הראיות במשפטו, בביהמ"ש המחוזי בנצרתצילום: גיל אליהו

בליבה של הכרעת הדין עומדת עדותו של בודזיאק, לשעבר מומחה של האף-בי-איי להשוואת טביעות נעליים. בודזיאק קבע כי לא ניתן למצוא טביעות נעליים על מכנסיה של ראדה.

הכרעת הדין הייתה אמורה להינתן כבר בדצמבר, אך פסק דין של ביהמ"ש העליון עיכב את ההחלטה: ניקולאי מצגורה הורשע בבית המשפט המחוזי ברצח חברו, על סמך ראיות שבמרכזן טביעות נעליו. השופט ניל הנדל מבית המשפט העליון קבע כי טביעת הנעל היא ראייה בעייתית ומוגבלת, ותקף את מדעיותה. פסיקה זו באשר לנעל עשויה להקרין על משפט זדורוב.

עם זאת, בהכרעת הדין המרשיעה של זדורוב ציינו השופטים כי "בפנינו מעל ומעבר ל'דבר מה' נדרש, ראיות מחזקות ותומכות, היעדר 'ספק סביר' כמצוות ההלכה. כל אלה בתמצית כמובן מלמדים כי בפנינו מארג ראיות איכותי, צפוף וממשי, מעבר לכל ספק סביר, המלמד כי הנאשם שבפנינו הינו רוצחה של תאיר ראדה ז"ל".

פרופ' גרוס ציין כי גם אם ראיית טביעת הנעל תיפול, "ערך הראיות האחרות יכול לקשור את הנאשם באופן כזה ששוב לא יהיה ספק. ההיתלות על טביעת הנעל לבדה לא יכולה למלט את הנאשם, כל זאת לאחר בחינה זהירה של טביעת הנעל והמשקל שניתן לה". כל ההחלטה שתתקבל היום, תביא את מי מהצדדים לערער והתיק ממילא צפוי לחזור לבית המשפט העליון.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ