קוצר עונשם של השוטרים שהורשעו בגרימת מותו ברשלנות של שב"ח

ערעור השוטרים, האחראים למותו של עומר אבו-ג'ריבאן שהופקר פצוע בצד הדרך, נדחה. עונשם קוצר ב-9 חודשים כי למשטרה אין נוהל מסודר להחזרת שב"חים לרשות

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים לוינסון

בית המשפט המחוזי בירושלים קיצר היום (שני) את עונשם של השוטרים פקד ברוך פרץ ואסף יקותיאלי, שהורשעו בגרימת מוות ברשלנות של עומר אבו ג'ריבאן, השוהה הבלתי חוקי שהופקר למוות. בית המשפט דחה את ערעורם על ההרשעה, אך קיצר את העונש מ-30 חודשי מאסר ל-21. 

האירוע שנחשף ב"הארץ" התרחש ביוני 2008. אבו ג'ריבאן, שב"ח מעזה גנב מכונית ועשה תאונת דרכים. בעקבות התאונה, הוא אושפז בבית החולים שיבא. לאחר שבועיים, שוחרר אבו ג'ריבאן מבית החולים עם שבר באגן ופגיעה נוירולוגית, ונלקח לתחנת משטרת רחובות. לאחר שלא נמצא לו מקום במתקן רפואי של השב"ס ולנוכח מצבו הרפואי הוחלט לשחררו. פרץ, שהיה קצין תורן באותו לילה בתחנה, הורה לשוטר הסיור יקותיאלי לקחת אותו לשטחים. אבו ג'ריבאן הורד לצד כביש 443, וכעבור יומיים נמצאה גופתו לאחר שהתייבש.

ב-2012 הורשעו שני השוטרים בגרימת מוות ברשלנות ונגזר עליהם 30 חודשי מאסר. היום החליטו השופטים יורם נועם משה בר-עם וכרמי מוסק לדחות את ערעורם על הכרעת הדין. בהחלטתם כתבו כי מתקיים קשר מידתי עובדתי ומשפטי בין התרשלותם, כל אחד בגזרת אחריותו, לבין מותו של המנוח, וקבעו כי התנהגותו של כל אחד מהם מהווה את הסיבה שבלעדיה לא היתה נגרמת ההחלטה הקטלנית.

בנוגע לגזר הדין, החליטו השופטים לקצר את העונש בתשעה חודשים. הם כתבו כי יש להתחשב בעובדה שאין למשטרת ישראל נוהל כתוב ומסודר כיצד יש לנהוג בשוהה בלתי חוקי שעה שמתקבלת החלטה להחזירו לרשות הפלסטינית.

יקותאלי בבית המשפט המחוזי בירושלים, היוםצילום: אוליבייה פיטוסי

השופט מוסק ציין כי על רמת העונש לשקף את חומרת המעשים, יש לייחס למעשיו של יקותיאלי חומרה רבה לאור העובדה כי החליט על דעת עצמו להניח את המנוח במקום חשוך, ובאשר לפרץ "אנו סבורים כי בהיותו הקצין האחראי באותה עת יש לייחס להתנהגותו חומרה. יתרה מכך שהורה להפקיר את המנוח לגורלו תוך שהוא ער למצבו הרפואי, שכל אדם סביר לא היה מעז לנהוג כך ביחס למנוח".

סנגוריו של פקד פרץ, עוה"ד רונאל פישר ונטלי שטרול, אמרו בתום מתן פסק הדין כי "החלטת בית המשפט המחוזי בירושלים לקבל את ערעורנו ביחס לענישה ולהפחיתה בכשליש, בהחלט משמחת. ואולם בדעתנו ללמוד את ההחלטה היטב ולערער עליה לבית המשפט העליון, שכן לטעמנו ישנה שאלה משפטית כבדת משקל שמצריכה הכרעה הלכתית, והיא האם יש מקום להרשיע אדם שפעל על סמך מידע שגוי שנמסר לו". לטענתם, "הן בית החולים והן השוטר שבשטח מסרו לפקד ברוך פרץ פרטים מטעים, ועל כן האחריות לטרגדיה עליהם ולא עליו".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ