הקומיקאי ירון ברלד, המשתתף בתוכניות "ארץ נהדרת" ו"בובה של לילה", נחקר אמש (שני) בתחנת המשטרה בחדרה בחשד שביצע מעשה מגונה בנערה בת 17. ברלד הכחיש את המיוחס לו ובתום החקירה שוחרר על ידי המשטרה למעצר בית למשך חמישה ימים. זכיינית ערוץ 2 "קשת" הודיעה בתגובה רשמית שהוציאה כי "השחקן לא יקח חלק בתוכנית 'ארץ נהדרת' עד שיתבררו כל הטענות".

מהחקירה עלה כי ברלד והנערה הכירו לפני כשלושה חודשים באמצעות מכר משותף. במוצאי שבת האחרונים הוא הגיע לעיר מגוריה של הנערה וחיכה לה במכוניתו. היא נכנסה למכונית וטענה כי אז החל לגעת בגופה. בחקירתו אישר ברלד כי היתה היכרות מוקדמת בינו לנערה, אך הכחיש את הפרטים שמסרה בתלונתה.

ברלד עצמו מסר היום בתגובה: "עצוב לי. הייתי מאוד רוצה לשתף אתכם בסיפור המלא, אבל לצערי אני לא יכול בשלב זה. אני רק יכול לקוות שאני אוכל, כמה שיותר מהר, לספר את הצד שלי למקרה העצוב הזה".

פרקליטו של הקומיקאי, עורך הדין ליאור אפשטיין, אמר כי "לא הייתי ממהר לתייג את הסיפור. משהצטרפו הפרטים, די ברור איך תסתיים הפרשה, אך נורא חבל וכואב שהיא התחילה. בעולמי, עולם המשפט, הפער בין התיק לבין האופן בו הוא מוצג בתקשורת, אינו ניתן לגישור".

ירון ברלד

מסוכנות מאמא המייצגת את ברלד נמסר כי "צו איסור הפרסום הוסר לאחר התעקשותו של ירון לא להסתתר מאחוריו. מדובר בסיפור עצוב לכל המעורבים. אנחנו כמובן מבינים את חשיבות עבודת המשטרה ואת הצורך לרדת לעומק העניין, וזהו גם האינטרס של ירון".

שלשום הפילה ועדת השרים לחקיקה הצעת חוק של יו"ר האופוזיציה יצחק (בוז'י) הרצוג שנועדה לשנות את המצב הנוכחי, שבו הטרדות ופגיעות מיניות במקום העבודה אינן עומדות בפני עצמן כעילות לפגיעה בביטוח הלאומי. על פי הביטוח הלאומי, פגיעה בעבודה, המזכה בגמלאות נפגעי עבודה, היא תאונת עבודה או מחלת מקצוע.

בהתייחס להטרדה מינית נכתב כי תיחשב פגיעה בעבודה "אם היא גורמת לנזק גופני או נפשי ומצריכה טיפול רפואי". כלומר שהטרדה מינית תיחשב לפגיעה בעבודה רק אם העובד הנפגע מוכיח נזק גופני או נפשי.

זה כמה חודשים שהרצוג ולפניו יו"ר מרצ זהבה גלאון מנסים לקדם הצעת חוק לפיה הטרדה מינית במקום עבודה תוכר כתביעה נפרדת בחוק הביטוח הלאומי, אך ללא הצלחה. הצעתה של גלאון נפלה בקריאה טרומית בנובמבר האחרון ושלשום נפלה בוועדת השרים הצעה דומה מאוד של הרצוג. עם זאת, תמכו בהצעה שרת המשפטים ציפי לבני ושר השיכון אורי אריאל.

בנובמבר האחרון התברר כי 62 אחוז מהתיקים בגין הטרדה מינית שטופלו בפרקליטות המדינה ב-2012 נגנזו, רובם מחוסר ראיות. כך עלה מנתוני הפרקליטות שנמסרו לאיגוד מרכזי הסיוע לנפגעות ולנפגעי תקיפה מינית בתשובה לבקשה במסגרת חוק חופש המידע.

עוד נמצא כי רק מיעוט מהתלונות במשטרה הבשילו להגשת כתב אישום פלילי: לפי נתוני משטרת ישראל, ב–2013 נפתחו 515 תיקי הטרדה מינית, עלייה של כ-40 אחוז לעומת 2011. רק שליש מתוכם, 146 תיקים, הגיעו לפרקליטות. ב-2012 הוגשו 25 כתבי אישום בלבד בגין הטרדה מינית.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ