מפכ"ל המשטרה: "זו אחת התקופות המוצלחות שלנו"

דנינו אמר את הדברים בדיון בוועדת הפנים של הכנסת בעניין גל הפשיעה בישראל. ח"כ פייגלין: "יש פיל ענק במרכז החדר ואתה לא רואה אותו"

יניב קובוביץ
יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יניב קובוביץ
יניב קובוביץ

מפכ"ל המשטרה, רב־ניצב יוחנן דנינו, השתתף היום (שני) בדיון בוועדת הפנים של הכנסת בעניין גל הפשיעה בישראל. "אין לי ספק בכלל שבראיה היסטורית התקופה האחרונה תיחשב מהיותר מוצלחות של משטרת ישראל", אמר דנינו בדיון. "לכן אני אומר לכל המלעיזים, לכו ללמוד את העובדות. אנחנו ארגון רציני ומקצועי עם יעדים ברורים". בתגובה אמר לו ח"כ משה פייגלין (הליכוד־ביתנו): "התחושה שקיבלתי היא שיש פיל ענק במרכז החדר ואתה לא מסוגל לראות אותו".

דנינו הגיע לישיבה כשהוא מצויד בנתונים מ"תוכנית המפנה" - מתווה תלת־שנתי שהציב למשטרה ב–2012. לפי דנינו, הפשיעה בישראל נמצאת במגמת ירידה והפגיעה באמון הציבור בארגון נגרמת בעיקר בגלל דיווחים בתקשורת, שאינם מתיישבים עם העובדות בשטח. "המצב בישראל מבחינה זו הוא טוב יותר ממדינות מערביות כמו קנדה, פינלנד וארצות הברית - מדינות שבהרבה מאוד תחומים אנחנו רוצים להיות דומים להן", אמר המפכ"ל. לדבריו, "אני מקבל בימים אלה מאות רבות של פניות ושיחות של אזרחים, נציגי ציבור, שוטרים ומפקדים המבקשים להביע את גאוותם בארגון, לצד דחיית הטענות המגמתיות והמשתלחות ששמענו בתקופה האחרונה. לשמחתי, המפקדים והשוטרים בארגון יודעים להפריד בין אירועים נקודתיים אלו או אחרים, לבין הישגי הארגון והיחידות לאורך זמן ובראייה כוללת".

לפי הנתונים שהציג דנינו בדיון עולה כי בין 2012 ל–2013 נרשמו 232 מקרי רצח בישראל - ירידה של 17% ביחס לשנים 2010–2011. עוד עולה מהנתונים כי מספר אירועי הרצח בשנת 2013 הוא הנמוך ביותר בישראל מזה 18 שנה. לטענת דנינו, גם אירועי הירי פחתו בצורה משמעותית, עם ירידה של 500 מקרים בשנתיים האחרונות.

דנינו בוועדת הפנים, הבוקרצילום: אמיל סלמן

חברי כנסת שנכחו בדיון ניסו מפעם לפעם לקטוע את דבריו, על מנת לנסות ולקבל את תגובתו לתחושת פגיעת אמון הציבור במשטרה, אולם דנינו התעקש להמשיך ולהקריא את הנתונים.

"יש תחושה קשה של אובדן שליטה בכל מה שקשור בלחימה בפשע, תחושה מאוד לא נוחה ביחס להתנהלות המשטרה", אמר ח"כ נחמן שי (עבודה) לדנינו ורמז כי התעלמות מהתקשורת אינה הדבר הנכון. "הפרשיות האחרונות של הניצבים במשטרה מטילות צל כבד על המשטרה. צריך להבין מה היה קורה אם שניים מאלופי צהל היו עוזבים בגלל מקרים דומים" המשיך שי.

יו"ר הוועדה, ח"כ מירי רגב (הליכוד־ביתנו), טענה כי יש לחזק את המשטרה, אולם לא נמנעה מלמתוח ביקורת קשה על הפגיעה באמון הציבור ועל האירועים האחרונים שגרמו לה, לטענתה.

ח"כ פייגלין, שביקש את זכות הדיבור לאחר הצגת הנתונים, אמר כי "אם הנתונים הללו נכונים, אז אפשר לומר שהניתוח הצליח אבל החולה גוסס. אי אפשר לבוא רק עם נתונים כשהתחושה בציבור היא קשה".

בדיון השתתף גם אלכס לאוטין, בעלה של מרגריטה לאוטין, שנרצחה לפני שש בחוף בבת ים, בזמן ניסיון חיסול של עבריין. לדבריו, "המפכ"ל אומר שקורים דברים והם לא יכולים למנוע כל אירוע, אבל באירוע שלי המשטרה ידעה שיש כוונה לחסל מישהו בחוף. גם עכשיו בפתח תקווה המשטרה ידעה שאותו עבריין רכש מטען. ככה הם אמרו בבית המשפט. אז מדוע הוא לא נעצר? למה כשרוצים לחסל עבריין המשטרה יודעת להזהיר אותו ולא אותנו, הציבור? גם לנו מגיע לדעת אם העבריין שיושב לידינו בבית הקפה הוא יעד לחיסול".

לאחר ששמע את דבריו המשיך דנינו בהצגת תוכנית המפנה. "לגבי נורמות וערכים, אנו עוסקים בסגל הפיקוד הכללי בערכים ואנו מאמינים בזה", אמר. "לטפל בערכים ובנורמות כדי שתהיה משטרה מקצועית, נקייה, שעושה עבודתה נאמנה. אנו רוצים שיבינו שיש לנו את אחת המשטרות הטובות בעולם. הולכים ליישם את תוכנית המפנה בהולנד לאחר שבחנו אותה בעין מקצועית. אנו לא מקלים ראש באירועים האחרונים, אך תראו מה עשינו בשנים האחרונות: מה הולך בבתי הכלא, כמה עבריינים נכנסו לכלא. נמשיך לבצע את תפקידנו, צריך לשים את הביטחון האישי בסדר עדיפות גבוה יותר וצריך יותר שוטרים, וזה לא סותר את כל מה שנאמר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ