עד המפתח במשפט השוחד של שמעון גפסו: הוא לחץ עליי להתפטר

סמיון ברון, שהיה חבר מועצת העיר נצרת עילית, סיפר בביהמ"ש כי ראש העיר וסגנו ב-2008 דרשו שיעזוב את תמורת השארת גרושתו במשרתה

אלי אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלי אשכנזי

בבית משפט המחוזי בחיפה החלה אתמול (שני) עדותו של סמיון ברון, חבר מועצת העיר נצרת עילית במשפט נגד ראש העיר שמעון גפסו וסגנו לשעבר עדי ברקו. השניים נאשמים בקבלת שוחד.

לפי כתב האישום שהגישה הפרקליטות, לאחר הבחירות לעירייה בשנת 2008, בשיחות עם חבר מועצת העיר סמיון ברון, התנו גפסו וברקו את המשך העסקת דורה ברן, גרושתו ואם ילדיו של ברון, בחברה הכלכלית של העירייה, בכך שברון יתפטר מתפקידו.

לפי כתב האישום, ברן קיבלה הזמנה לשימוע לפני פיטורים ומשנודע הדבר לברון, הוא פנה לגפסו ולברקו והציע להצטרף לקואליציה כדי למנוע את פיטורי גרושתו. גפסו הבהיר לו כי ברן לא תפוטר מעבודתה רק אם יתפטר ממועצת העיר.על פי האישום, ברון לא התפטר לבסוף עד למועד אליו התחייב וברן אכן פוטרה. כתב האישום, לפיכך, מייחס לראש העיר ולסגנו דאז עבירה של לקיחת שוחד בגין התניית המשך ההעסקה בהתפטרות חבר המועצה, שכמוה כלקיחת שוחד.

גפסו (מימין), גופמן (שלישי מימין), ברון ודורה ברן בביהמ"ש, בינוארצילום: רמי שלוש

ברון תיאר בעדותו אתמול בבית המשפט את מסכת הלחצים שהופעלה עליו כדי שיתפטר. ברון ואלכס גופמן, ראש הרשימה בה התמודד למועצת העיר, שהיו יריביו המרים של גפסו בבחירות 2008, נבחרו שוב למועצת העיר בבחירות 2013 ואחריהן הפכו חברים בקואליציה שגיבש גפסו. גופמן אף התמנה אחרי הבחירות האחרונות לסגנו של גפסו.

עדותו בחודש שעבר של גופמן היתה מרוככת בהשוואה לזו שמסר במשטרה והתובע, עורך הדין רז וולטר, אף שקל לבקש מבית המשפט להכריז עליו כעד עוין. אתמול דבק ברון בעדותו והיה נחרץ וחד־משמעי בתיאור הנסיונות לגרום לו להתפטר ממועצת העיר. על פי עדותו, ברקו הציב בפניו תחילה אפשרות לעבור לשורות הקואליציה או להתפטר מחברותו במועצה, אולם משהתמהמה הוסרה אפשרות המעבר לקואליציה ונשארה בפניו רק האפשרות להתפטר.

"אמרתי לברקו שיש לי בעיה להתפטר", תיאר ברון את אחת הפגישות שערך עם סגנו של גפסו. "הוא ביקש בכל זאת שאתפטר. אמר שיוסי (שפושניק, סגן נוסף של גפסו, א"ש) ושמעון (גפסו) יושבים עכשיו במשרד ומחכים לתשובה ואני חייב להגיש מכתב התפטרות. ביקשתי לסכם שהקצוות יהיו סגורים - שלא יהיה מצב שאני אתפטר ואחרי כמה זמן יפטרו את דורה".

עוד סיפר ברון בבית המשפט על פגישה שערך עם גפסו בלשכתו, ובמהלך עדותו הושמעה הקלטה בה אמר לו האחרון כי יש לו יותר משבוע לקבל החלטה. "הבנתי מדבריו שהיתה לי הזדמנות שלא ניצלתי אותה", הסביר ברון בבית המשפט.

סנגוריו של עדי ברקו, עורכי הדין מירי הרט וארז גוטמן, עימתו את ברון עם הטענה כי בין גופמן למספר 3 ברשימתם, נכרת הסכם ולפיו אם יקבלו רק שני מושבים במועצה, על ברון יהיה להתפטר ולפנות מקומו למספר 3. דברים אלו נועדו להחליש את טענת ברון כי אולץ להתפטר, שהרי בין כה וכה היה צריך לפנות את כסאו. בדיון הבא תחל עורכת הדין פנינת ינאי, המייצגת את גפסו, בחקירה הנגדית של ברון.

לאחר הגשת כתב האישום הורה בג"ץ להעביר את גפסו מכהונתו, אולם איפשר לו להתמודד בבחירות. גפסו ניצח בבחירות לראשות העיר ברוב גדול ובבחירות למועצת העיר סיעתו זכתה בשלושה מושבים והוא הרכיב קואליציה שבה 13 חברים, מקרב 17 חברי מליאה.

בעקבות כתב האישום המתנהל נגד גפסו הגיש היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, בקשה לוועדת ההשעייה שהוקמה במשרד הפנים, להשעות את גפסו מתפקידו. בימים הקרובים אמורה הוועדה לקבל את החלטתה.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ