שולה זקן התייצבה למסור עדות מפלילה נגד אולמרט

בפרקליטות יבחנו את גרסתה החדשה של זקן, שתידרש לספק לה ראיות תומכות - ולפיה יחליטו אם לחתום אתה על הסכם עדת מדינה בפרשת הולילנד

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

שולה זקן מסרה היום (רביעי) במשך שמונה שעות את עדותה המפלילה בפרשת הולילנד נגד ראש הממשלה לשעבר, אהוד אולמרט, במשרדי היחידה הארצית לחקירות הונאה. בפרקליטות יחליטו אם לחתום עמה על הסכם עדת מדינה בתוך ימים ספורים, לאור העובדה שהכרעת הדין בתיק צפויה להימסר כבר בסוף החודש. את גרסתה מסרה זקן בפני מי שחקרה אותה אז כחשודה, רפ"ק יעל הראל וסגן ראש יאח"ה ניצב משנה ערן קמין‬, ובליוויו של ראש צוות הולילנד בפרקליטות, עו"ד יהונתן תדמור. אם אכן ייחתם הסדר טיעון עם זקן, תבקש הפרקליטות להפריד את משפטה של זקן משל אולמרט, כדי שהיא תוכל לשמש עדת תביעה במשפט כשהיא אינה בסטטוס נאשמת.

יחד עם הבקשה להפריד את המשפט, תבקש הפרקליטות להציג ראיה נוספת, במקרה הזה שמיעת עדות נוספת מפיה של זקן. על השופט דוד רוזן להחליט אם לקבל את הבקשה או לדחותה, אך הוא יאפשר לצדדים, ובהם אולמרט, להגיב לה. החוק מאפשר שמיעת עדות גם אחרי תום שלב הסיכומים ונותן סמכות מאוד רחבה לבית המשפט. בנוסף, בפרקליטות מעריכים כי גרסתה החדשה של זקן תעלה טענת נגד מיידית, שהיא מונעת מתחושת נקם נוכח הקרע בינה לבין אולמרט. בכל מקרה, זקן צפויה לרצות עונש מאסר בפועל במסגרת ההסדר, לאחר שהסירה את דרישתה להסתפק בעבודות שירות בלבד.

שולה זקן בבית המשפט, בשבוע שעברצילום: מוטי מילרוד

בשיחה עם "הארץ" אמר שופט בדימוס כי "ברור שזה מהלך חריג, אבל הנסיבות בתיק הן חריגות. ערך גילוי האמת גובר כאן, ולא רק בגלל החשיבות הציבורית. גם בתיק אונס, נניח שעדה מרכזית שתקה או גמגמה וערב הכרעת הדין החליטה לספר הכל, אז בית המשפט יגיד שהוא לא שומע?".

משפטן בכיר אחר העריך כי "לו תוגש בקשה להציג ראיה נוספת, זה יחזיר את המשפט אחורה. אם רוזן החליט להרשיע את אולמרט ממילא, הוא ידחה את הבקשה. אם הוא כותב כרגע הכרעת דין של זיכוי, יהיה לו מאוד קשה להקריאה לאחר שדחה את בקשת הפרקליטות".

כמו כן, לצורך חתימה על הסכם תידרש זקן להציג ראיות מחזקות לגרסתה - למשל מסמכים, יומנים והקלטות - שיבטיחו כי הגרסה החדשה שמסרה היא הנכונה, שכן קיים חשש שבית המשפט לא יאמין דווקא לגרסתה הנוכחית, לאחר שמסרה שתי גרסאות קודמות. בפרקליטות דורשים גרסה מפורטת, מעבר לאישור פרטי כתב האישום באשר לחלקו של אולמרט בפרשה. את חקירתה של זקן ליווה ראש צוות הולילנד בפרקליטות, עו"ד יהונתן תדמור.

המגעים להסדר טיעון החלו לאחר שסנגורו של אולמרט, רועי בלכר, התראיין לתוכנית "עובדה" וטען שזקן שיקרה בעדותה, שבה טענה כי העבירה כסף שקיבלה מעד המדינה שמואל דכנר לאיש אמונו של אולמרט, אורי מסר, לצורך כיסוי גרעונות ממסעות בחירות של אולמרט - טענה שראש הממשלה לשעבר הכחיש. מסר שמר על שתיקה בחקירתו ולא זומן להעיד במשפט. בהמשך התפתלה זקן ואף ביקשה לחזור בה מהדברים, מה שהוביל לקטיעת עדותה, אך בסופו של דבר דבקה בגרסה זו - מה שהביא את סנגורי אולמרט לטעון בשלב הסיכומים כי היא לקחה את הכסף לעצמה.

בעניין אחר, העיד דכנר כי ביציאתו מהפגישה עם אולמרט, שביקש סיוע כספי בעבור אחיו, הוא סיפר על כך לזקן, שהגיבה בכעס. כשנשאלה על כך במשטרה השיבה זקן "יכול להיות", אך בעדותה בבית המשפט ובסיכומים בשבוע שעבר טענה כי לא כך היה. באשר לגרסתה במשטרה טענו סנגורי אולמרט כי "המניע של זקן היה להגן על עצמה. זקן הבינה שגם במערכת היחסים החברית שלה עם דכנר יש טעם לפגם בקבלת סכומי כסף גבוהים ממנו, כפי שהעידה בעצמה. לכן, היו לה סיבות משלה לנקוט קו חמקני בתשובותיה". 

בנוסף, יכולה זקן לחזק את גרסת הפרקליטות באשר למודעותו של אולמרט להעברת הכספים מטלנסקי ליוסי אולמרט. במסגרת החקירה בפרשת הולילנד התגלתה העברה בסך של 30 אלף דולר, ובחקירתו אמר טלנסקי כי אינו מכיר את יוסי אולמרט וכי סביר שאחיו אהוד הוא שביקש ממנו להעביר את הכסף. את פרטי חשבונו של יוסי קיבל טלנסקי מזקן, לדבריו.

זקן עשויה להיעזר ביומניה כדי לחזק את גרסתה החדשה בפרשה. היומנים הגיעו לידי המשטרה כבר בעת החקירה בפרשות ראשונטורס וטלנסקי, אך אז לא ניתן היה להשתמש בהם משום שזקן שמרה על זכות השתיקה. ביומנים יש תיעוד שעשוי לאשר את גרסתה בפרשת הולילנד. בחקירתה במשטרה בפרשת הולילנד באפריל 2010 היא סירבה להתייחס ליומניה, כיוון שהיו במוקד התיק שהתנהל אז בבית המשפט המחוזי בירושלים.‬

אמיר דן, יועץ התקשורת של אולמרט, מסר היום כי "לכל אורך המשפט עלתה תמונה ברורה אחת ויחידה - אולמרט לא קיבל מעולם שוחד כלשהו, לא משמואל דכנר ולא מאף אדם אחר, ותמונה זו לא תשתנה. הפרקליטות, שנמצאת במצוקה קשה, הולכת שבי אחרי אשליות והצהרות שווא שאין מאחוריהן דבר וחצי דבר... רק פרקליטות החוששת מהחלטת בית המשפט בתיק יכולה לקדם בשלב כזה הסכם כה תמוה, שמטרתו האמיתית היא דחיית ההחלטה בזמן רב והמשך מסע הרדיפה, הלא אנושי אותו היא מנהלת נגד אולמרט כבר שנים רבות".

השבוע דווח ב"הארץ" על התקדמות במשא ומתן בין הפרקליטות לבין סנגורי זקן לקראת חתימה על הסכם עדת מדינה. נציגי הפרקליטות, פרקליטת המחוז ליאת בן ארי וראש צוות הולילנד בפרקליטות יהונתן תדמור, שוחחו ביום ראשון עם הסנגורים עפר ברטל ודב גלעד כהן, ובשני הצדדים ניכרה אופטימיות באשר לסיכוי להגיע להסכם. עד אז דחו בפרקליטות אפשרות כזו מחשש שבית המשפט יתקשה להאמין לגרסתה, ומקור השינוי, ככל הנראה, בהצעה משופרת שהגישו סנגוריה של זקן. זקן עצמה שבה באותו יום מחופשה ביוון, וסנגוריה עדכנו אותה בהתקדמות המגעים.

בשלב שבו נמצא התיק, אחרי שלב הסיכומים, קובע החוק כי "בית המשפט רשאי, אם ראה צורך בכך, להורות על הזמנת עד - ואפילו כבר נשמעה עדותו בפני בית המשפט - ועל הבאת ראיות אחרות, אם לבקשת בעלי דין ואם מיזמת בית המשפט" - כך שמי שיקבע אם עדותה החדשה של זקן תישמע הוא השופט הדן בתיק, דוד רוזן מבית המשפט המחוזי בתל אביב.

השבוע פרסמה זקן בעמוד הפייסבוק שלה סטטוס שבו תיארה את תחושותיה לאחרונה: "זה לא סוד שבימים האחרונים לבי נשבר ושמחת הלב הקטנה שעוד נותרה בי גם היא כמעט כבתה", כתבה והודתה לחבריה על התמיכה בה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ