ניר חסון
ניר חסון

שני מאבטחי שב"כ שתקפו פלסטיני תושב ירושלים וגרמו לו פציעות שהצריכו אשפוז, הורשעו בשימוש מופרז בכוח - במסגרת עסקת טיעון מקלה בבית הדין למשמעת של עובדי המדינה. השניים הורשעו לפני כשבועיים על פי הודאתם במסגרת עסקת טיעון בעבירות של שימוש מופרז ובלתי סביר בכוח, ולפי פסק דינם, שהגיע לידי "הארץ", העונש שנגזר עליהם הוא נזיפה חמורה וקנס בסכום של משכורת אחת, שיחולק ל-12 תשלומים. ב-5.5 השנים שחלפו מאז האירוע התנהלה חקירת מח"ש נגד שני המאבטחים, צ.ק וע.ג, אך ההליכים המשפטיים התמשכו, ולבסוף הם הואשמו בבית הדין המשמעתי של נציבות שירות המדינה. 

האירוע התרחש באוגוסט 2008. איהאב אבו ניג'מה, גנן שעבד באזור בית ראש הממשלה בירושלים, שחזר את הדברים בשיחה עם תחקירן "בצלם": "עבדתי באזור רחביה, יחד עם אחמד אבו ג'מל (שעבד עמו, נ"ח). הלכנו ברחוב בלפור בדרך לאחת הגינות, כדי לרסס שם. לבשנו בגדי עבודה שהיה כתוב עליהם את שם החברה. אחמד סחב על הגב שלו מכשיר ריסוס נגד חרקים ואני החזקתי שקים מפלסטיק, שהיו בהם כלי עבודה. כשהתקרבנו למחסום שליד בית ראש הממשלה, בכניסה לרחוב בלפור, שני אנשים בלבוש אזרחי חסמו לנו את הדרך והורו לנו להראות להם את תעודות הזהות שלנו. שאלנו אותם באיזו זכות הם דורשים את תעודות הזהות שלנו ואחד מהם התקשר במכשיר הקשר שהיה לו.

"מיד הגיעו מכיוון המחסום שוטרים של משמר הגבול ועוד אנשים בלבוש אזרחי. הם הרחיקו אותי ואת אחמד אחד מהשני, העמידו אותי ליד אחת הגדרות ברחוב ואמרו לי להוריד את החלוק שלבשתי ולהוציא את כל מה שהיה לי בכיסים. עשיתי את כל מה שהם ביקשו ממני. אחר כך, הם אמרו לי לעמוד עם הפנים לכיוון הגדר ולהרים את הידיים למעלה ואחד מהם ערך עלי חיפוש. אחרי שהוא גמר לבדוק אותי הם התנפלו עלי במכות. הסתובבתי והם המשיכו להרביץ לי בפנים ובכל הגוף. בגלל העוצמה של המכות לא הצלחתי לראות שום דבר.

"אני זוכר שהם הרביצו לי במשך כמה דקות אבל לא זוכר מה קרה אחרי זה. מאוחר יותר נודע לי שהעבירו אותי לבית החולים שערי צדק. הייתי מאושפז שם למשך לילה".

איהאב אבו-ניג'מהצילום: כרים ג'ובראן / בצלם

התובעת מטעם נציבות שירות המדינה, עו"ד אילה הוניגמן־ליפץ, הסבירה את הסכמתה להסדר ה"מקל מאוד", לדבריה. הסיבות שציינה התובעת לקבלת ההסכם המקל: הזמן הרב שחלף מאז האירוע, העובדה שהמעשים בוצעו במסגרת תפקידם וכן העובדה שהנאשמים הודו בעבירות. סנגוריהם של השניים, עו"ד שלמה ניסים ויובל עזני הוסיפו שהאירוע התרחש בתקופה של מתיחות ביטחונית וכי באירוע היו שותפים מאבטחים ושוטרים נוספים שכלל לא הועמדו לדין.

הרכב השופטים, בראשות עו"ד אורי כהן, קיבל את הסדר הטיעון: "לנאשמים ניתנו סמכויות רחבות והם זכאים לאמון הציבור", נכתב בהחלטת בית הדין, "הפעלת כוח מעל לצורך ועשיית שימוש לרעה בו במסגרת מילוי התפקיד פוגעת באמון הציבור בכלל המאבטחים והממונים להם ומעיבה על ההנחה העומדת בבסיס האמון, לפיה מערך האבטחה פועל במסגרת הוראות הדין. מנגד עמדנו על השיקולים לקולא אותם פרסנו לעיל, ובכללם תיפקודם החיובי של הנאשמים במסגרת עבודתם, ויש לנו יסוד להאמין כי הפנימו את הלקח הדרוש".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ