הפרקליטות החליטה לא לחתום על הסכם עדת מדינה עם שולה זקן

כך הוחלט בתום דיונים ממושכים: "גב' זקן לא הביאה ראיות תומכות"; פרקליטיה: הוחמצה הזדמנות פז לחשוף את מה שקרה בסביבתה

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטל חובל
רויטל חובל

בתום דיון שנמשך למעלה מ-12 שעות, הודיעה אמש הפרקליטות כי החליטה שלא לחתום על הסכם עדת מדינה עם , במסגרתו היתה צפויה למסור עדות חדשה ומפלילה נגד ראש הממשלה לשעבר . השבוע נודע כי הכרעת הדין בתיק הולילנד תימסר ב-31 במארס. 

בהודעה שנמסרה בחמישי בלילה נכתב כי "הערב נמסר לבאי כוחה של הגב' זקן שהוחלט שלא להמשיך את המגעים עמם בקשר לתיקים התלויים ועומדים נגד מרשתם, וזאת על אף הדברים שמסרה בעניין מעורבותם של אחרים בביצוע עבירות פליליות. ההחלטה התקבלה תוך בחינת מכלול נסיבות העניין ושקילת שיקולים שונים, לרבות השלב המתקדם בו מצויים התיקים שגב' זקן הואשמה בהם - שלב שבו ניתן לבקש להציג ראיות נוספות לבית המשפט רק בנסיבות חריגות ביותר, לצד העובדה כי גב' זקן לא הביאה ראיות תומכות חיצוניות לדבריה". 

בישיבה שהתקיימה בלשכת פרקליט המדינה, שי ניצן, השתתפו פרקליטת מחוז תל אביב מיסוי וכלכלה, ליאת בן ארי, ראש צוות הולילנד, יהונתן תדמור, המשנה לפרקליט המדינה, אלי אברבנאל והפרקליטים שניהלו את תיקי אולמרט בפרשות ראשונטורס וטלנסקי בירושלים. הם דנו משעות הבוקר עד לשעות הלילה ביתרונות ובחסרונות ההסכם. סנגוריה של זקן, עורכי הדין עפר ברטל ודב גלעד כהן, זומנו ללשכת פרקליט המדינה בירושלים בשעות הערב, והפרקליטות הודיעה להם פנים מול פנים על החלטתה. 

אולמרט וזקן בבית המשפט, 2012צילום: עמית שאבי

הדיווחים בשבוע שעבר על המגעים בין הצדדים בנוגע לאפשרות שזקן תשמש עדת מדינה התקבלו למעשה לאחר שהפרקליטות כבר הודיעה לסנגורים על סירובה. הם היו ספקניים מלכתחילה לאפשרות של חתימה על הסכם בשלב הנוכחי של המשפט, אחרי שלב הסיכומים ורגע לפני הכרעת הדין בהולילנד - ובוודאי בתיקי ראשונטורס וטלנסקי המצויים לפני פסק דין בעליון. פתיחת התיקים בעליון נחשבת לחסרת תקדים, שכן מדובר בהצגת ראיות נוספות שהם לחובת נאשם ולא היה מקרה כזה בעבר - אולם היו מודעים לערך של שמיעת גרסתה.

בסוף השבוע שעבר פנו הסנגורים וביקשו לחדש את המשא ומתן ולשפר את הצעתם, כאשר היה ברור שגם אם ייחתם הסכם, זקן תישלח לעונש מאסר בפועל. בין הצדדים סוכם כי אם זקן כן מעוניינת למסור גרסה, שתגיע למשטרה ותפרט את שידוע לה, מבלי שהדבר ישמש נגדה. הם הבטיחו כי יבחנו ברצינות את גרסתה, שתישמע ללא מתווכים. זקן אמנם הגיעה להעיד במשטרה אך לא הציגה ראיות חיצוניות כמו מסמכים והקלטות שתומכות בגרסה שלה. 

בהחלטה שלא לשתף פעולה עם זקן נלקח בחשבון המועד החריג שבו זקן בחרה לחשוף בפני המשטרה את האמת לשיטתה, כאשר היא פגועה ומלאה בתחושת נקם באולמרט וכאשר ההערכות הן שהיא צפויה להיכנס למספר שנים לכלא. לכך יש להוסיף שהגרסה שמסרה זקן במשטרה תואמת את הראיות שכבר עלו במשפט, כך שהערך המשפטי של גרסתה אינו רב. יחד עם זאת, חלק מהמידע שמסרה זקן נמצא בחקירת משטרה ובתומה תיבחן האפשרות לפרסם את עדותה החדשה. 

בפרקליטות סבורים שלעדותה של זקן בשלב זה של המשפט לא תהיה תרומה משפטית, אלא ציבורית. ישנו אינטרס ציבורי רב בשמיעת גרסתה בפומבי, טוענים בפרקליטות, אך זקן הביעה את הנכונות להשמיע גילויים אלה מאוחר מדי ואין להם ביטחון שגרסתה הנוכחית היא הנכונה. בפרקליטות חששו שהשופט הדן בתיק הולילנד, דוד רוזן, לא יאמין בהכרח לגרסתה השלישית לאחר שניתנו שתי גרסאות קודמות, במשטרה ובבית המשפט. 

גם בלי עדותה החדשה, הפרקליטות ראתה בזקן כעדת תביעה מספר אחת נגד אולמרט, בכך שהיא אישרה שחלק מהכסף שקיבלה מדכנר הועבר לאורי מסר ובכך שלא שללה את תיאורו של עד המדינה שמואל דכנר שאולמרט ביקש ממנו לסייע לאחיו, יוסי. בחקירתה במשטרה אמרה על תיאור זה כי הוא "יכול להיות". בעדותה בבית המשפט וגם בסיכומים שנשמעו בשבוע שעבר חזרה בה זקן, בטענה שהייתה נתונה תחת מצוקה קשה בחקירתה במשטרה. השופט רוזן העיר בהקשר זה כי זקן כנחקרת מנוסה, ידעה היטב מה המשמעות של "יכול להיות" ולעובדה שלא שללה את התיאור המפליל על הסף.

יש לציין כי החוק מאפשר לבית המשפט לזמן את זקן לשמוע את גרסתה נוכחו ההתפתחויות וכן שגם זקן בעצמה יכולה לפנות ולבקש להעיד שוב, גם ללא הסכם עדת מדינה.

עורכי הדין עפר ברטל ודב גלעד כהן מסרו כי "למערכת המשפט ולציבור ניתנה הזדמנות פז להרחיב ולחשוף את כל שקרה בסביבתה הקרובה של גברת זקן במשך כל שנות עבודתה. הזדמנות זאת – דומה שהוחמצה לעת הזו. גברת זקן ביקשה לחשוף אירועים בהם היו מעורבים אחרים להם היתה עדה. היא הושיטה יד לעבר המדינה וזו סירבה ללחוץ את ידה. אנו תקווה שהחלטה זו תשתנה בעתיד, לאור היותה שגויה".

יועץ התקשורת של אולמרט, אמיר דן, מסר בתגובה כי: "מה שקרה בימים האחרונים הוא ניסיון חסר תקדים בתולדות המשפט בישראל, להשפיע על שופט, היושב בימים אלה וכותב את הכרעת הדין. לצערנו, הפרקליטות, במצוקתה, שיתפה פעולה עם הניסיון להסיט משפט, בין השאר באמצעות הצהרות הזויות וחסרות שחר של גורמים אינטרסנטים, ולהכריעו מחוץ לכותלי בית המשפט. אך, כעת התברר מה שטענו שוב ושוב, כי מאחורי ההצהרות המנופחות אין דבר וחצי דבר. הפרקליטות הבינה, אם כי באיחור, שמדובר בהטיית משפט במלוא מובן המילה והחליטה בסופו של דבר, בצדק, לשים סוף לכך. לכל אורך הזמן הזה - שבו בוצע רצח אופי תקשורתי למר אולמרט, נמנע מר אולמרט מלהגיב לפרסומים המרושעים והוא מוסיף וממתין להכרעת בית המשפט בנושא.".

שלשום  במשך שעות ארוכות בחדרי היחידה הארצית לחקירות הונאה, בין היתר על ידי החוקרת יעל הראל, שחקרה אותה לפני ארבע שנים כחשודה. בחקירתה אישרה זקן את גרסת הפרקליטות בכתב האישום בכל הנוגע לאישומים נגד אולמרט, בכך שאולמרט אכן ביקש מעד המדינה שמואל דכנר לסייע לאחיו יוסי. כמו כן, שהוא ביקש מדכנר לסייע לו בכספים לכיסוי גרעונות.

זקן אף הוסיפה כי אולמרט היה זה שביקש מדכנר לסייע לה במימון רכישת הדירה שבה היא מתגוררת כיום, בשכונת מלחה בירושלים. הפרקליטות ציינה ברקע לכתב האישום כי דכנר נתן לזקן 100 אלף דולר לצורך רכישת הדירה, אולם לא היה ידוע על כך שאולמרט הוא זה ששימש מתווך בנושא זה. מכל מקום, על סעיף זה חלה התיישנות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ