עדן אוחיון הורשע ברצח גדי ויכמן בבאר שבע לפני כשנתיים; ירצה מאסר עולם

אוחיון דקר למוות את ויכמן ב-2012 בגן שעשועים לאחר שזה ביקש ממנו לשמור על השקט. על אף שויכמן תקף אותו תחילה, ביהמ"ש קבע שמדובר ברצח

שירלי סיידלר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שירלי סיידלר

הרכב של שלושה שופטים בבית המשפט המחוזי בבאר שבע הרשיע הבוקר (ראשון) את עדן אוחיון ברצח גדי ויכמן בעיר ב-2012. בית המשפט פסק כי מדובר כי רצח בכוונה תחילה וגזר על אוחיון מאסר עולם. בנוסף גזרו השופטים כי אוחיון יפצה את משפחת הנרצח ב-200 אלף שקלים. כשנשמעו הכרעת הדין וגזר הדין מפי השופטים התפרץ אחד מקרובי משפחתו של אוחיון והחל לצעוק לעבר השופטים כי לא עשו את עבודתם. מספר שניות לאחר מכן החלו דחיפות בתוך אולם בית המשפט והמאבטחים הוציאו את המתפרעים החוצה, שם התפתחה קטטה אלימה בין משפחתו של הנאשם למאבטחים, וכללה דחיפות ובעיטות. הקראת הכרעת הדין הופסקה. רק לאחר כעשרים דקות הצליחו המאבטחים להשתלט על המפריעים. נעצרו שלושה בני משפחה של אוחיון, שני אחיו ודודו, ויובאו היום (שני) להערכת מעצר. 

זוגתו של ויכמן מיכל לוי ישבה באותה השעה בתוך אולם בית המשפט ובכתה, וציינה כי לאור התגובות היא חוששת שיפגעו בה. בסוף הדיון ליוו המאבטחים את המשפחות לרכביהם. השופטים דנו בשאלה אם מדובר ברצח או בהריגה, כפי שטוען אוחיון. השופטת רויטל יפה כץ אמרה כי "הנאשם יכול היה לברוח כשהמנוח ירד אליהם כמו שעשו חבריו, אבל הוא עשה דווקא ונשאר". עוד אמרה השופטת כי "באשר לנגיחתו של המנוח, בהנחה שהיתה כזו, הרי שהיא לא היתה אמורה להיות מפתיעה או לא צפויה לנאשם, כשהיה ברור להם שהוא אינו מגיע לשיחה האלא להתקוטטות גופנית.

"לכן, הנגיחה לא היתה אמורה להוביל לאובדן עשתונות וחוסר יכולת לחשוב ולהבין את תוצאות מעשה ההמתה. לא היה בכך כדי להצדיק ביצוע מעשה כה קיצוני כמו דקירתו של המנוח ישר בליבו".

קרוביו של אוחיון מתפרעים בבית המשפט, הבוקרצילום: אליהו הרשקוביץ

עורך דינו של אוחיון, אלי כהן, אמר בתגובה להרשעה כי "לפי תפיסתנו בית המשפט עשה טעות חמורה. מדובר בראיות חד משמעיות שאין עליהן מחלוקת. המנוח ירד לקבוצת נערים ונגח בעדן, מה שהצריך טיפול. בית המשפט לא ראה במעשה זה של המנוח וקבע שעדן היה צריך לברוח". כהן הוסיף כי "אנחנו לא מכירים הרשעה ברצח בשעה שבאים לתקוף אדם. הוא לא ברח ולכן הוא מואשם ברצח. בית המשפט העליון יצטרך לתת את הדעת על ההחלטה".

אוחיון, אז בן 18, רצח בדקירות סכין את ויכמן בן ה-36 במאי 2012, שעה שהאחרון ירד מביתו לבקש מאוחיון ומחבריו שיפסיקו להרעיש. כתב האישום שהוגש שבועיים לאחר המקרה, גולל את אירוע הרצח שהתרחש באותו יום שישי בלילה. בעקבות רעש שעלה מהגן הציבורי הסמוך לבניין של המנוח ומשפחתו, יצאה בת זוגו מיכל לוי למרפסת וביקשה מהנערים להיות בשקט. משלא נענו לבקשה יצא גם ויכמן למרפסת ודרש מהם שוב, ובתגובה לכך הנערים קיללו אותם, ולוי התקשרה בפעם הראשונה למשטרה.

לאחר שוויכמן ביקש שקט פעם נוספת, בשעה 2:15 לפנות בוקר, הוא ירד לפארק ואוחיון התקרב לעברו. כשהשניים נפגשו נגח ויכמן בפניו של עדן אוחיון, וכתוצאה מכך דימם אוחיון משפתיו. לאחר מכן שלף אוחיון סכין מטבח שנשא בקביעות, דקר את ויכמן בחזהו, הוציא את הסכין וברח עם חבריו.

ויכמן קרס ודימם למוות, שעה שזוגתו צפתה במתרחש ממרפסת ביתם. היא השאירה את שני הילדים אצל השכנים ורצה אליו, שם הבינה כי הוא כבר אינו בין החיים.

בתחילת המשפט סברו כי אוחיון יואשם בהריגה ולא ברצח, שכן ויכמן היה זה שתקף ראשון, אולם לבסוף הפרקליטות החליטה על רצח, בין היתר מכיוון שאוחיון נשא עמו סכין דרך קבע כמי שמתכנן להשתמש בו, וכן בשל מקום הדקירה: ויכמן נדקר בליבו, מה שלא הותיר לו סיכוי, ולא הותיר ספק לכוונת הדקירה.

אליזבט ברנר-אברהם, תובעת בפרקליטות מחוז דרום, ציינה הבוקר כי לא מדובר בצעד תקדימי של הרשעה על דקירה אחת: "בית המשפט התייחס למכלול האירוע ולא לדקירה עצמה", אמרה. "מדובר ברצח שהתחיל לפני שהמורשע שלף את הסכין". עוד אמרה ברנר אברהם: "אנחנו מביעים סיפוק רב מהחלטת בית המשפט. סברנו שלמרות שמדובר בדקירה אחת, המעשה עצמו מצדיק הגשת כתב אישום בעבירת רצח ובית המשפט קיבל את עמדתנו, ומאסר עולם זה העונש הראוי למעשה".

עדן אוחיון בבית המשפט בבאר שבע, היוםצילום: אליהו הרשקוביץ

לשאלה האם המשפט הושפע מדעת הקהל והתקשורת, השיבה ברנר-אברהם כי כל האפשרויות עמדו על הפרק, וכי "הבאנו את כל העדים והראיות וסמכנו על החוק והמשפט.
ההחלטה היא משפטית טהורה המבוססת ראיות".

בחודש שבו אירע הרצח יצא בית משפט העליון במסר לפיו יש לפסוק בחומרה בעקבות האלימות ברחובות ישראל. "אם האסון התממש ונהרג אדם", כתב בפסיקתו של תיק אחר השופט נועם סולברג, "יש להעניש בחומרה רבה באופן שיביא לידי ביטוי שיקולי גמול, הרתעה, הכוונת התנהגות וקדושת החיים".

אוחיון עצמו סיפר לשוטרים כי "היינו שם בערב ודיברנו, השכנים צעקו לנו להיות בשקט אבל המשכנו לדבר. הוא צעק לנו מהמרפסת 'תהיו בשקט' אבל לא לקחנו את הדברים ברצינות", סיפר אוחיון, "הוא ירד למטה וקפץ מהגדר שבין הבניין שלו לבין הגן שבו אנחנו היינו, הוא נתן לי נגיחה בפה, היתה לי סחרחורת וכאב ראש מהמכה, נפלתי לרצפה ואז דקרתי אותו. לא התכוונתי לרצוח אותו, ראינו אותו מתמוטט ופשוט נבהלנו וברחנו מהמקום". אוחיון הוסיף כי ויכמן "פגע לי בכבוד", כלשונו.

תחקיר פנימי שביצעה משטרת באר שבע על התנהלותה בעת הרצח, מצא בעיית אמינות קשה בדיווח של השוטרת והפקח העירוני וחשד לתיאום גרסאות. מהממצאים עולה כי בניגוד למה שטענו השניים, אף ניידת משטרה לא הגיעה לזירת האירוע בעקבות תלונות השכנים על רעש.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ