בניגוד להבטחתו, ראש העיר רמת השרון חוזר לתפקידו

ארבעה חודשים לאחר שיצחק רוכברגר השעה את עצמו עד סיום ההליכים המשפטיים נגדו, הוא החליט לחזור - אף שההליכים עוד נמשכים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ראש העיר רמת השרון יצחק רוכברגר, שהשעה עצמו לפני ארבעה חודשים בשל כתב האישום נגדו, הודיע היום (ראשון) שהוא חוזר לתפקידו, אף שמשפטו טרם הסתיים. בעקבות ההחלטה צפוי היועץ המשפטי לממשלה,יהודה וינשטיין, לבקש מהוועדה המיוחדת של משרד הפנים לבחון את השעייתו של רוכברגר. על פי חוק ההשעיה, שאושר בכנסת בדצמבר, הוועדה נדרשת לקבל החלטה תוך חודש וחצי מיום שהוגשה לה בקשת היועץ המשפטי לממשלה. בראש ועדת ההשעיה עומד השופט בדימוס משה גל, לשעבר מנהל בתי המשפט, ושני חבריה הנוספים הם פרקליטת מחוז תל אביב לשעבר מרים רוזנטל ומוטי אביסרור, לשעבר ראש המועצה המקומית ירוחם.

במכתב שהעבירו פרקליטיו של רוכברגר ליועץ המשפטי לממשלה נכתב כי "העיר רמת השרון אינה נאשמת בדבר אך נפגעת באופן ישיר מהעובדה כי זה חצי שנה לא עומד בראשה ולא מובילה ראש רשות שציבור התושבים בחר בו באופן דמוקרטי וברור כי השלכות הדבר פוגעות באופן ישיר ועקיף בציבור התושבים, כמו גם בתשתיות האנושיות והפיזיות של רמת השרון". רוכברגר כינס את בכירי העירייה ובהם מנהלי האגפים והמחלקות והודיע להם על שובו לתפקיד. "לצערי הרב, בהיעדרי חשתי התרופפות משמעותית במתן שירות מקצועי לתושבי העיר", אמר. מאז שהשעה עצמו מילאה את מקומו סגנית ראש העיר שירה אבין.

רוכברגר מואשם ברישום כוזב במסמכי תאגיד, בזיוף מסמך ושימוש במסמך מזויף, במרמה ובהפרת אמונים. על פי כתב האישום נגדו, בין השנים 2006-2004 קיבל בניגוד לחוק שכר מהקרן להשתלמות של עובדי הרשויות המקומיות, נוסף על שכרו כראש העיר. בעת הקראת כתב האישום, בסוף אוקטובר בבית משפט השלום בתל אביב, הודיע פרקליטו עו"ד ליאור אפשטיין כי ראש העיר החליט להשעות עצמו עד לתום ההליכים המשפטיים. שבוע קודם לכן נבחר רוכברגר לקדנציה שלישית כראש העיר רמת השרון. זאת, אף שחודש לפני הבחירות לרשויות המקומיות בג"ץ הדיח מתפקידיהם את רוכברגר ואת ראש העיר נצרת עילית, שמעון גפסו. "דעתנו אינה נוחה, בפן הציבורי, מהתמודדותם של השניים על תפקיד ראש העיר בבחירות הקרובות על אף כתבי האישום שהוגשו נגדם", כתבו השופטים, אך לא אסרו על השניים להתמודד לתפקיד פעם נוספת.

יצחק רוכברגר בבית המשפט השלום בתל אביב, בינואר האחרוןצילום: תומר אפלבאום

בהחלטתו להשעות עצמו נמנע רוכברגר מדיון בסוגיה בוועדת ההשעיה במשרד הפנים. החוק מאפשר לוועדה מיוחדת להשעות ראשי רשויות מתפקידם אם הוגש נגדם כתב אישום חמור. באחרונה השעתה הוועדה לשנה את ראש העיר בת ים, שלומי לחיאני, וראש העיר נצרת עילית, שמעון גפסו, הושעה לארבעה חודשים. לוועדה יש אפשרות להאריך את תקופת ההשעיה. על פי החוק, ראש רשות מושעה יקבל בחצי השנה הראשונה להשעיה מחצית משכרו ולאחר מכן יזכה ל-70% מהשכר. אם יזוכה ראש הרשות מהאישום נגדו יושב לו מלוא שכרו. 

כאמור, בכוונת הפרקליטות להגיש לוועדת ההשעיה בקשה להשעות את רוכברגר. הגשת בקשת ההשעיה מחויבת נוכח החלטת בג"ץ מספטמבר האחרון, שהדיח את רוכברגר וקבע כי כהונתו נוכח האישומים נגדו היא בלתי סבירה באופן קיצוני. מאז תוקן חוק הרשויות המקומיות שבו רוככה החלטת בג"ץ ולפי החוק החדש, לוועדת השעיה מיוחדת שבמשרד הפנים תהיה סמכות להשעותראש עיר שהוגש נגדו כתב אישום, בהתאם לבקשת היועץ המשפטי לממשלה.

עם זאת, כזכור, עמדת היועץ המשפטי לממשלה בבג"ץ בעניין הדחת רוכברגר וגפסו, היתה כי כתב האישום נגדם לא חמור מספיק ואינו מצדיק את הדחתם. בסופו של דבר, שישה שופטי בג"ץ לא קיבלו את עמדת וינשטיין וקבעו אחרת. כיום, הפרקליטות מיישרת קו עם עמדת בג"ץ וכפי שהגישה בקשה להשעיית גפסו, כך בכוונתה להגיש בקשה גם בעניין רוכברגר. 

חברי האופוזיציה במועצת העיר רמת השרון פנו היום ליועץ המשפטי לממשלה ודרשו ממנו לבקש מהוועדה המיוחדת של משרד הפנים להשעות את רוכברגר לאלתר. בבקשתם הדגישו כי מועצת העיר החליטה לא להדיח את רוכברגר עקב התנהגות שאינה הולמת את מעמדו בשל הכרזת הנבצרות. חברי האופוזיציה טוענים כי גם בתקופת ההשעיה המשיךרוכברגר למשוך בחוטים מאחורי הקלעים. עו"ד עידן למדן, חבר מועצת העיר מטעם מרצ, אמר כי אסור לאפשר לרוכברגר לחזור לתפקידו: "שוב מתברר, כמו לאורך שתי הקדנציות הקודמות, שמדובר בתרבות של 'ישראבלוף'. ברגע הראשון שבא למר רוכברגר הוא מחליט לבוז למערכת המשפט ולהחלטות מועצת עיר ולשוב על דעת עצמו לתפקידו". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ